Napoleon. Tom 1 - Pieśń wymarszu

Wydawnictwo: Rebis
8371209282
historyczna

Pierwszy z czterech tomów zbeletryzowanej biografii najsłynniejszego Francuza. Opowiada o młodości niezwykłego człowieka, który wyrósł w czasach rewolucji francuskiej, w chwili zaś jej zakończenia był generałem. Miał za sobą błyskotliwą kampanię we Włoszech i już snuł marzenia na miarę Aleksandra Wielkiego.

macierzanka | 2012-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2012

Max Gallo, francuski eseista i historyk w zbeletryzowanej biografii opowiada jak Napoleon Bonaparte, wyśmiewany w szkole przez rówieśników Korsykanin o oliwkowej karnacji, stając się niedoścignionym generałem i cesarzem Francuzów wdarł się na karty historii stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości wszechczasów zyskując tym samym nieśmiertelność.

Napoleon w podtytule Pieśń wymarszu to pierwszy tom słynnej tetralogii napoleońskiej. Punktem wyjścia opowieści jest dzień 4 kwietnia 1805 r., kiedy Bonaparte już cesarz odwiedza Królewską Szkołę Wojskową w Brienne, a właściwie jej ruiny. Stukot kopyt cesarskiego araba wśród ruin zaczyna ożywiać dla Czytelnika miniony bezpowrotnie czas wydobywając z kurzu przeszłości wszystko, co ważne...

Całość powieści podzielona jest na dziewięć rozdziałów ukazując życie Bonapartego od późniejszego dzieciństwa – kiedy jako dziesięciolatek z ojcem Carlem Bonaparte przekracza próg szkoły wojskowej do dnia 11 listopada 1799 kiedy jako...

Wiki | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, PrB

Podoba mi się to, że Max Gallo potrafi łączyć różne świadectwa, opinie, niczym kawałki puzzli, w jeden zgrabny obraz. Nie ukazuje postaci sztampowo i nie ocenia ich surowo, w tej kwestii daje pole do popisu czytelnikowi. Stawia jeden osąd: Napoleon był człowiekiem ponadprzeciętnym, herosem swojej epoki. Trudno się z tym nie zgodzić.

Miłosz | 2015-12-29

U. Eco: "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Nie jest to najlepszy cytat jaki słyszałem, ani nawet jeden z moich ulubionych. Gdybym wybierał napis do powieszenia w bibliotece, wolałbym Hic mortui vivunt, hic muti loquuntur. Słowa Eco są dla mnie wyznacznikiem. Jeśli nie żyłem książką którą czytałem, chociaż krótko, chociaż trochę, jeśli przestudiowałem ją jak instrukcję elektrycznej szczoteczki do zębów wygrzebując przydatne informacje – mogłem wybrać lepszą lekturę.
W tej skali dziełko Gallo zasługuje na siedem gwiazdek. Nie porwało mnie, ale wizja młodego Napoleona ślęczącego o kromce chleba i szklance mleka nad książami ("siła i energia" z jego rozprawy liońskiej) była lepszą motywacją do pracy niż cokolwiek innego. Gdyby efekty tej pracy okazały się mniej imponujące niż błyskawiczne awanse Bonapartego, warto pamiętać, że cesarz nie osiągnął wyżyn wkuwając "Traktat matematyczny" Bezouta. Pamięcią chwali się przed kochanką, już w tomie drugim, gdzie nadal pamięta to, co się...

Apfelbaum | 2016-11-24
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2016

Książka nie jest typową powieścią historyczną. Jest raczej ułożonym chronologicznie zbiorem wydarzeń z życia Napoleona. Praktycznie nie ma opisów, dialogów, budowania napięcia. Autor sięga czasami do głowy Napoleona, ale robi to rzadko i za pomocą jednego dwóch zdań. Z drugiej strony książka nie jest zbliżona konstrukcją do biografii napisanej przez historyka w której przedstawia się tło epoki, analizuje zachowania bohatera biografii, społeczeństwa, co chwile podaje dokładne dane, omawia dokładnie bitwy i innowacyjność zastosowanych strategii. Niczego takiego w książce nie ma.

Jest to sfabularyzowane kalendarium. Jak dla mnie to trochę za mało.

| 2013-08-23

Bardzo lekko się czyta jak na biografię. Autor ograniczył się do przedstawienia zarysu tak, by akcja książki miała równe i dynamiczne tempo. Niewielkim minusem jest brak głębi innych postaci i prosta narracja, ale książka zyskuje na tym przystępny charakter.

Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Przystępnie napisana, całkiem fascynująca biografia. Polecam każdemu, kto chciałby się trochę zapoznać z historią Francji i rewolucji, jak i oczywiście samego Napoleona. Dużo faktów, rzetelna i obszerna lektura.

e2tomw | 2016-10-12
marianjoure | 2016-08-30