Religie dawnych Słowian

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
popularnonaukowa
Dreamer

Cała prawda o słowiańskiej religii! Czy Słowianie posiadali zorganizowany system wierzeń religijnych? Jak wyglądały ich świątynie i czy w ogóle istniały? Co było sercem ich systemu religijnego – panteon bogów czy magiczne rytuały? Wierzenia słowiańskie rozpalają wyobraźnię badaczy, rodzimowierców i fascynatów od prawie dwóch stuleci. Niepewne dane archeologiczne i nieliczne teksty sprawiają,...

Cała prawda o słowiańskiej religii!
Czy Słowianie posiadali zorganizowany system wierzeń religijnych?
Jak wyglądały ich świątynie i czy w ogóle istniały?
Co było sercem ich systemu religijnego – panteon bogów czy magiczne rytuały?

Wierzenia słowiańskie rozpalają wyobraźnię badaczy, rodzimowierców i fascynatów od prawie dwóch stuleci. Niepewne dane archeologiczne i nieliczne teksty sprawiają, że kwestia słowiańskiej religii jest niekończącym się źródłem trudnych do udowodnienia hipotez, narastających kontrowersji, gorących sporów a czasami bezczelnych fałszerstw.
Dariusz Andrzej Sikorski, sprawnie poruszając się w gąszczu przekłamań i romantycznych wizji przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny, prezentuje własną, oryginalną odpowiedź i pogląd na kwestię duchowości naszych przodków. Opierając się na niewielu pozostałościach i badając ich powiązania, rozprawia się z tymi mitami i legendami, które zaciemniają nam ogląd sytuacji. Jego książka to popis historycznego kunsztu, a zarazem fascynująca podróż dla wszystkich poszukujących prawdziwej wiedzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2018

źródło okładki: Wydawnictwo Poznańskie, 2018

Ireneusz | 2019-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 11 lipca 2019

To była moja pierwsza próba zapoznania się z wierzeniami i religiami Słowian i niestety próba nieudana. Książka od której zacząłem jest napisana w bardzo mało przystępny i męczący sposób. Może jest dobra dla naukowców których fascynuje metodologia i historia badań na religiami ludów zamieszkujący różne obszary setki lat temu. Przeciętny czytelnik który z nauką tego typu nie ma nic albo niewiele wspólnego oczekuje czegoś innego. Książka powinna się znaleźć na innych półkach i mieć zdecydowanie inny tytuł. Zniechęca do zgłębiania tematu. Mnie zniechęciła.

Ania Mróz | 2019-05-16
Przeczytana: 13 maja 2019

Bardzo mało właściwych treści. Po przeczytaniu wstępu i zamierzeń autora mogę śmiało stwierdzić że mu się udało, ale nie było to coś na czym mi zależało.

michal | 2019-01-09

Książka jest b. dobra, ale nie dla tych, którzy szukają rozrywki "lekkiej, łatwej i przyjemnej". "Religie dawnych Słowian" to tekst trudny, wymagający skupienia i dużej wiedzy, ale potrzebny. To taka "errata" do Gieysztora i kilku innych prac o religii Słowian, które niedawno się ukazały. A że nie we wszystkim trzeba się zgadzać z autorem, to już inna sprawa.

Więcej do przeczytania tutaj: https://slowianskamitologia.wordpress.com/2019/01/08/religie-dawnych-slowian-d-a-sikorskiego-czyli-errata-do-gieysztora/

Pawello | 2018-12-22

Książka niezła chociaż mam wrażenie, że autor czasami prześlizguje się po zagadnieniu. Samego meritum nie ma niestety zbyt dużo a część teoretyzująca jest po prostu nudna. Ma sens w pracach ale nie w literaturze popularnonaukowej. Można przeczytać ale bez szaleństw ;) Odczuwam niedosyt.

Haydr | 2018-10-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2018 rok

Najnowsza książka D.A. Sikorskiego nie jest jego najlepszą. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, nie jest to książka naukowa. Z niewątpliwą korzyścią dla treści, byłoby w mojej opinii podwojenie grubości książki i dodanie do niej aparatu naukowego. Autor niezwykle skomplikowany problem i niezbyt znany (myślę o tym, jak pisze się historię) próbuje streścić i nadać mu bardziej przyjazny ton. Niestety skróty myślowe oraz w wielu miejscach tylko szkicowe potraktowanie istotnych kwestii, sprawia wrażenie pisania książki "na szybko".
Dlaczego zatem, tak wysoka ocena?
Książka ta jest jedną z niewielu popularnonaukowych pozycji, które stawiają sprawę naszej wiedzy o wierzeniach przedchrześcijańskich Słowian w sposób uczciwy. Mam na myśli to, że laik biorąc do ręki książkę historyczną oczekuje raczej, że wyczyta z niej "jak to było onegdaj". Niestety do publicznej świadomości musi trafić informacja, że nie ma przeszłości, która leży na ulicy, że można ją podnieść i już wiemy jak...

Diana | 2018-10-03

bardziejlubieksiazki.pl

Autor, jak sam pisze we wstępie, chciał pokazać czytelnikom, w jaki sposób badacze wierzeń Słowian dochodzą do swoich ustaleń, skąd czerpią wiedzę, jakie metody badawcze stosują, do jakich źródeł się odwołują. Podstawowe pytanie jakie stawia i próbuje na nie odpowiedzieć brzmi tak: Dlaczego uczeni przez ponad 200 lat nie potrafią wypracować jednej wizji? Dlaczego najwybitniejsi badacze tak bardzo różnią się od siebie poglądami? Przy tym chce bardziej pokazać historyczną kuchnię niż pisać o samej religii. I to może bardzo zaskoczyć czytelnika. Kiedy sięgnie po tę książkę z nadzieją na opowieść o wierzeniach Słowian rodem z Wiedźmina, to srodze się zawiedzie.

Drugi zarzut jest taki, że ta książka miała być popularnonaukowa. Nie jest. To porządne, historyczne opracowanie i streszczenie badań nad religią słowiańską z całym rozłożeniem metodologii na części pierwsze. Jedyną rzeczą, która sprawia, że tekst ten nie jest naukowy jest brak przypisów. Styl autora...

Sandra Jasona | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Cudowna okładka, cudowny tytuł i wielkie rozczarowanie. Na pierwszych stronach autor zaznaczył, że to nie praca naukowa, a dla wymogów wydawnictwa został zmieniony zakres wiadomości. Coś mnie w tym momencie tknęło, ale czytałam dalej. Niestety, kiedy skończyłam, miałam wrażenie, że przeniosłam się na pierwszy rok studiów i dostałam do przeczytania czyjąś pracę magisterską, ewentualnie doktorską. Dlaczego zawód, bo zamiast informacji na temat religii, dostałam informacje, czy należy Słowian nazywać poganami, jak do poszczególnych nazw bóstw odnoszą się dawni, a jak obecni historycy, co pisali o Słowianach kronikarze i ile w tym prawdy. Oczywiście nie podejmuję się oceniania pozycji pod względem merytorycznym, musiałabym się zaznajomić z literaturą tą najnowszą dotyczącą Słowian. Ostatnie rozdziały trochę osłodziły moje rozgoryczenie, autor pokusił się na zamieszczenie zdjęć.

Ocena książki wynika ze średniej ważonej: 8/10 za wprowadzające ok. 2/3 tekstu oraz 3/10 za późniejszą ok. 1/3 dotyczącą słowiańskich wierzeń/religii sensu stricto. Tak, przed sięganiem po tę pozycję dobrze mieć świadomość, że „konkrety” zajmują tu niespełna sto stron z ponad trzystu, a sprowadzić można je do bardzo pesymistycznej wizji: nie było niczego.
Dla znających naukowy dorobek autora nie jest to żadnym zaskoczeniem. I bez czytania książki wiadomo, że będzie to „nurt Łowmiańskiego”, jak to w treści określono. Osobiście bardzo mi po drodze z postawą sceptyczną i krytyczną, a mimo to uważam, że do czynienia mamy nie tyle z przesadą, co niestety ze swego rodzaju niepełną uczciwością badawczą i pisaniem pod tezę. Nie jestem więc, jak to przeczuwa w posłowiu autor, rozczarowana ubogą wizją wierzeń słowiańskich, a postawą badacza, którego bardzo cenię.

Z całą pewnością warto zapoznać się z dominującą partią tekstu, jeśli kogoś interesuje, w jaki sposób przede wszystkim...