Błyskawica widmo

Okładka książki Błyskawica widmo Christophe Mauri Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Błyskawica widmo
Christophe Mauri Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Matt Hidalf (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2014-11-05
Magdalena Talar
fantastyka

Okładka książki Skradziony obraz Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Skradziony obraz Pierdomenico Baccal...
Okładka książki Starcie światów Chris Columbus, Chris Rylander, Ned Vizzini
Starcie światów Chris Columbus, Chr...
Okładka książki Dom tajemnic Chris Columbus, Ned Vizzini
Dom tajemnic Chris Columbus, Ned...

Przygody Matta Hidalfa

Matt to jedenastolatek w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest leniwy, sprytny, roztrzepany, nieposłuszny, rozbrykany, przekorny. Bardzo dobrze skonstruowany jako bohater tej powieści. Nie jest urodzonym geniuszem, chociaż jest bardzo inteligentny. Nie jest utajonym czarodziejem, chociaż ma zadatki na dobrego przedstawiciela tego gatunku. Ja z Mattem przede wszystkim świetnie się bawiłam. Jest zadziorny, co urozmaica tą postać. Bardzo dobrze się czyta taką historię, gdzie główny bohater nie jest święty, nie jest przezroczysty, tylko potrafi narobić bałaganu, szumu wokół siebie.
Sama historia – jak się domyślacie – to początek większej opowieści o złych istotach chcących zburzyć idealne życie w miejscu, w którym dorasta Matt. W tej części więcej czasu autor poświęcił opowiedzeniu o szkole, do której próbuje się dostać chłopak, zasadom tam panującym, samym postaciom, niż pokonaniu wroga, ale to w ogóle nie przeszkadza. W książce czuć widmo unoszącego się zła. Mamy takie wrażenie, że coś się czai za rogiem, że na coś czekamy. Bardzo dobrze jest poprowadzona narracja, nie jest przesadzona w żadną stronę – ani nie infantylna, ani nie za bardzo dojrzała. Historie świata dorosłych opowiadają dorośli, więc mamy wiarygodną opowieść o przeszłości, a historie opowiadane przez młodszych bohaterów są utrzymane w klimacie harcerskich opowiastek. Bardzo mi się to podobało. Interesujący jest też pomysł na zadanie, które jest stawiane Mattowi, i morał płynący z tej przygody. Bardzo dobrze poprowadzone.
Dobre jest też tempo tej powieści. Nie pozwala się zmęczyć ani wściekać na przeciąganie. Książka jest też zwarta fabularnie, spójna, więc z przyjemnością płynie się z akcją kartka po kartce. Powieść jest typową młodzieżówką, chyba nawet w kierunku młodszego niż starszego nastolatka, ale zupełnie nie przeszkadza dorosłemu znajdować frajdy w śledzeniu tej historii. Polecam, jeśli lubicie po prostu czytać dla przyjemności.

Bardzo podobała mi się ta książka. Pełna zwrotów, akcji i miała bardzo zapamiętalne momenty.

Ciekawa książka ol magii i wymyślonym świecie którą można czytać wielokrotnie i się nie znudzi.

Po książkę sięgnęłam bo jakichś czas temu córka po jej przeczytaniu gorąco mi polecała tę serię. Nie zawiodłam się. Mimo,że nie są to absolutnie moje klimaty,nastolatką od wieków już nie jestem ale historia jedenastoletniego Matta starającego się o zostanie uczniem Akademii, bardzo mnie wciągnęła. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy. Polecam

Po fali ogromnego rozczarowania i lekkiej irytacji, coraz bardziej otwierałam się na tę książkę.

Skąd te dwa początkowe uczucia?
Nie rozumiałam na początku i nie rozumiem do tej pory - jak można historię Matta porównywać do Harrego Pottera!?
To dwa kompletnie różne światy, różni bohaterowie, różna fabuła i styl pisania! Przecież Akademia nie jest nawet szkołą Magii!
Po przeczytaniu innych recenzji nastawiłam się na historie chociaż odrobinę podobną do losów młodego czarodzieja.
Moim zdaniem - nic bardziej mylnego.

Sam Matt - od początku nie przypadł mi do gustu. Zarozumiały, zadufany w sobie i nie znoszący sprzeciwu dzieciak o wygórowanym ego i braku szacunku do kogokolwiek. Oszust, leser i egocentryk.

Jeżeli chodzi o styl pisania - czasami miałam wrażenie, że czytam jakieś streszczenie. Pomimo to muszę przyznać, że wszystkie wątki zostały wyjaśnione i układały się w spójną całość.

Miałam problem z określeniem docelowej grupy odbiorców. Ja na pewno nie poleciłabym tej pozycji dzieciom - ze względu na wartości jakie prezentuje sobą główny bohater.

Książka niezaprzeczalnie wzbudziła we mnie wiele sprzecznych uczuć.
A najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że pomimo wymienionych wyżej kwestii, spodobała mi się.

Skąd te dwa początkowe uczucia?
Po...

Kim jest Matt Hidalf? Tego chłopca z pewnością nie trzeba przedstawiać. W 50 urodziny króla urodził się nasz bohater Matt. I od samych narodzin stał się najbardziej znanym dzieckiem w całym królestwie. Co roku w każde urodziny Matt robił królowi żarty i psikusy. Zaczęło się od dnia narodzin chłopca, już wtedy zaczął płakać tak głośno że zakłócił przyjęcie króla. A w swoje 10 urodziny ożenił króla ze starą Wiedźmą z Bagien.
Teraz nadchodzą 11 urodziny Matta. Wtedy większość chłopców zdaje egzamin wstępny do Akademii Elity. Do szkoły czarów, w której uczą się tylko chłopcy. To tam uczą się jak być wojownikiem.
Źródła donoszą że Matt Hidalf nie przygotowuje się w najmniejszym stopniu do egzaminu. Nie przeczytał ani jednej książki, które są wymagane. Biuro wykrywania oszustw uważa iż Matt próbuje oszukiwać na egzaminie. A do tej pory nie udało się to żadnemu uczniowi...

Przyznaję, że jest to coś podobnego do Harr'ego Potter'a. Zapewne nie jedna osoba tak powie. Jednak nie oszukujmy się, nie jest powiedziane, że skoro stworzono już coś o jakiś motywach, to nie można ich użyć w żadnej innej książce.
Osobiście sądzę, że Matt Hidalf jest naprawdę ciekawą książką. Samego głównego bohatera wręcz uwielbiam. Taki sprytny młody człowiek :D

Nie spodziewałam się, że jakaś książka prawie wywoła we mnie take uczucia, jak Harry Potter. Byłam po prostu oczarowana. W końcu jakiś autor się nade mną zlitował. nie to, że nie lubię miłych, pomocnych, honorowych bohaterów, ale w końcu w książce potrzebny był mi taki człowiek, jak Matt Hidalf. Zwyczajnie genialny, chamski, arogancki i zazdrosny. Zero honoru i bohaterskości. Swoje w książce robiło też to, że niektórych zdarzeń się po prostu nie spodziewałam. Nawet dorośli będą zachwyceni.

Książkę czyta się szybko,a akcja co chwilę się zmienia. Po przeczytaniu postanowiłem kupić następną część.Polecam

Popłuczyny po Harrym Potterze. Okropny styl, bardzo chaotyczny. Pomysł, żeby główny bohater był rozrabiaką, fajny, niestety realizacja pozostawia wiele do życzenia. Miał być wzbudzający sympatię urwis, wyszedł irytujący smarkacz.

Christophe Mauri Błyskawica widmo Zobacz więcej
Christophe Mauri Błyskawica widmo Zobacz więcej