Liżąc ostrze

Seria: Tryby fantazji
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Przeszłość jest za mgłą. Przyszłość tym bardziej. ON czai się w teraźniejszości… liżąc ostrze! Jakub ćwiek autor opowiadań o Kłamcy tym razem zaprasza Czytelników do mrocznego świata z pogranicza kryminału i horroru. Tu źli potrafią pomóc, a dobrzy zamienić życie w koszmar. Doświadczy tego podkomisarz Kacper Drelich. Choć cudem uniknął śmierci, ta wciąż jest tuż

Mandriell | 2012-01-24
Przeczytana: luty 2011

LIŻĄC OSTRZE I PALĄC MENTOLE.

Jakiś czas temu miałem straszny zastój jeśli chodzi o czytanie książek. Nie mogłem tego przezwyciężyć.
Z pomocą przyszło„Liżąc Ostrze” Kuby Ćwieka. Powieść zwinna, szybka i smaczna jak zadbany zając. Taki pospolity, bo radosnego podrzucania emocji w górę nie było, ale muszę przyznać, że pierwsza powieść Ćwieka to bardzo udany kryminał paranormalny. Książka przyciągnęła moją uwagę głównie dlatego, że akcja osadzona jest na pograniczu jawy i snu. Dostałem, czego chciałem, bo oderwać się nie mogłem. O dziwo - nie było cofki ani żadnych innych odruchów obronnych.

Kacper Drelich to złożona i dość skomplikowana osobowość. Przykładny ojciec, mąż zagubiony w swoich uczuciach, świetny przyjaciel, doświadczony glina i… facet z dziurą w życiorysie. Czy owa dziura to tylko wygodna przykrywka, czy zasługa jakiejś siły wyższej? Tego dowiadujemy się stosunkowo późno, jednak dostajemy po drodze kilka podpowiedzi.
Jednak dość szybko dowiadujemy się, że przez...

aspolski | 2013-09-12

"Tonący brzytwy się chwyta..."
Natomiast ten bohater nosi ją przez cały czas w spodniach, i nawet nie wie o jej istnieniu. Chodzi oczywiście o brzytwe....
W każdym bądź razie, powieść zalicza się do tych okrytych tajemnicą, którą za wszelką cenę chce się odkryć.
Liżąc ostrze to dzieło dla ludzi o - nie tyle co mocnych nerwach, a żołądku. Niektóre opisy, wydarzenia przyprawiają o mdłości. Jest ich niewiele, ale brutalność i moment w którym wkraczając... przeczytajcie sami.
Polecam.

Camillos | 2013-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Kolejna powieść tego autora, która mnie nie zawiodła... Czyta się ją bardzo dobrze i finał skłania do przemyśleń całości. Zdecydowanie polecam!

Zielony | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Jakuba Ćwieka większość Rodaków zna jako autora książek o Kłamcy. I w sumie nie ma co się dziwić, gdyż wszystkie 4 tomy to kapitalna, lekka fantastyka, mocno obśmiewająca naszą rzeczywistość, z ciekawymi bohaterami. Zdecydowanie buzia się nam cały czas uśmiecha podczas lektury, i to chyba największa zaleta książek o Kłamcy.

W "Liżąc Ostrze" Jakub postanowił nieco spoważnieć. Nadal mamy do czynienia z lekką, niezobowiązującą lekturą, tym razem jednak nie parodiuje ona wszystkiego po kolei. Czasami odnoszę wrażenie, że z tą lekkością powieści to nie do końca tak miało być, ale zrobienie mroczniejszej powieści zwyczajnie Kubie nie wyszło. Szkoda, tym bardziej że historia stylizowana na kryminał/horror aż się o to prosi. Jednak mało opisów, oraz lekki język skutecznie odejmuje historii jej mroczną otoczkę, na którą ta niewątpliwie zasługuje.

Tym bardziej, że fabuła jest w porządku. No, może bohaterom zdarzy się dziwnie zachować (kto zabrałby na obiad gościa, którego dzień wcześniej...

Mirya | 2012-08-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Książkę dostałam już jakiś czas temu od siostry. Na Boże Narodzenie, z tego co pamiętam. Cykl o "Kłamcy" Jakuba Ćwieka uwielbiam, a mimo to nie mogłam się przemóc żeby zacząć czytać tę powieść. Chyba słowo "horror" lekko mnie przeraziło.
Nie ma co jednak się nim przejmować, bo książka to po prostu dobra rozrywka na wolny wieczór. Czyta się bardzo szybko, kilka mocnych dialogów, jak to u Ćwieka bywa, sprzyja licznym uśmiechom. Nie są może tak częste i trafiające w mój gust jak w opowieściach o Lokim, ale wciąż bawią błyskotliwością.
Największym plusem książki jest jednak coś innego. Zaczynając spodziewałam się czegoś bardziej przyziemnego, ale przy takim autorze - nic bardziej mylnego! Fabuła rozkręca się powoli, ale gdy już poznajemy świat przedstawiony musimy docenić pomysł Ćwieka. Naprawdę świetnie to wykoncypował!
Postaci w powieści mamy dość dużo. Główny bohater wzbudził moją sympatię, chociaż miał kilka "grzeszków" na koncie. Cenię bardzo, że pan Jakub pokazuje nam fabułę z...

Kasia Zembrowska | 2014-11-24

Jestem pod wrażeniem tego, co stworzył autor i w jaki sposób to rozwinął. Jednego tylko nie jestem pewna: jaki właściwie sens ma ta książka. Owszem, to dosyć emocjonujący horror (chociaż bez przesady), ale w zasadzie nie wiadomo, o co w nim chodzi, poza właściwym rozwojem akcji, bo koniec jest jakby w połowie.

dzygit | 2014-12-11

Książka wpadła w moje łapki całkowicie przypadkowo :) W pełni jestem zadowolony, że miałem przyjemność ją przeczytać. Zawsze podobało mi się to w jaki sposób Jakub Ćwiek pisze swoje książki, w tej tak samo jak w innych, które przeczytałem nie zawiodłem się na nim. Mógł bym się rozpisywać jaka to wspaniała książka ale chyba nie ma to większego sensu. Autor świetnie skomponował historie, która wciągnęła mnie całkowicie po pierwszych stronach. Było w niej kilka nie smaczków i nieścisłości, które mnie zirytowały ale jako całokształt jest świetna i z czystym sumieniem POLECAM, każdemu kto lubi książki tego autora jak i zwykłym miłośnikom cięższych klimatów :)

Magda | 2012-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Książka bardzo mi się podobała. Nie czytałam wcześniej żadnych recenzji tej pozycji i bardzo się cieszę, bo dzięki temu, gdy powoli dowiadywałam się o co chodzi z tym wszystkim (a było to ostatnie niecałe 100 stron!), byłam zaskoczona. Możliwe, że gdybym wcześniej dowiedziała się o tych światach i tematyce, to bym po tą książkę nie sięgnęła, bo nie przepadam za taką tematyką.
"Liżąc ostrze" czyta się lekko, jest napisana przystępnym językiem, nie ma dłużyzn, historia jest ciekawa. Znajdziemy tu wątek kryminalny i paranormalny. Wszystko zgrabnie połączone. Przeczytałam tą książkę w dwa dni - ciężko było mi się oderwać.
Ogółem polecam :)

wiejskifilozof | 2012-01-14

Dobre postacie , napięcie na minus sceny morderstw , scenariusz filmu klasy B .

Fantomas | 2014-03-17

"Liżąc Ostrze" to znakomita powieść, w której Jakub Ćwiek udowadnia, że jest pisarzem bardzo wszechstronnym. Książkę czyta się bardzo lekko, akcja płynie wartko i pewnie. W pewnych momentach wydaję się, że mamy do czynienia z ciężkim kryminałem, w innych, że czytamy rasowy horror, jeszcze później pojawiają się elementy mrocznego fantasy. Brakującym ogniwem jest w tym przypadku ten "wybitny pierwiastek", którego nie da się do końca scharakteryzować. Szkoda, ponieważ sądząc po samym koncepcie i strukturze technicznej, autor byłby w stanie coś jeszcze dodać lub zmienić. Również zakończenie niezupełnie przypadło mi do gustu. Nie zmienia to jednak faktu, że poleciłbym tą książkę prawie każdemu.