Testimonium. Antologia opowiadań fantastycznych

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Wiedźma

"Twórczość pana Jana najłatwiej nazwać klasyczną science fiction. Może nawet bez czasem mylącego dodatku 'hard', ale właśnie klasyczną, w sensie tematycznym chociażby. Mamy w niej kosmitów, gwiezdne wojaże, przedziwne osiągnięcia technologii przyszłości, próby ukazania kierunku rozwoju ludzkości i cywilizacji, zagadnienia związane z moralnością, problemami egzystencjalnymi czy choćby religią. Ale można znaleźć inną, moi zdaniem trafną, szufladkę – jest to proza fiksacyjna. Nie mam wglądu w procesy twórcze autora, ale wyobrażam sobie, że musi być w tym element idée fixe, zachłyśnięcia się pomysłem, uporczywego maltretowania idei w umyśle. Te opowiadania są obsesyjne. Nie tylko dlatego, że czasem postacie w nich przedstawione jakąś obsesję mają, nieważne, czy chodzi o zaginiony skarb technologiczny, tajemnice rdzennych kultur wyspiarskich dżungli, czy zwyczajnie o kobietę. Chodzi bardziej o mroczne zauroczenie i podążanie za nietypową myślą, refleksją, które kończy się przedstawieniem świata będącego szerokim rozwinięciem początkowo prostego w swoim rdzeniu, ale przewrotnego pomysłu. A zwykle jest to wizja rzeczywistości zepsutej, uginającej się pod ciężarem nieuchronnych zmian, wykrzywionej nie do poznania."
Marek Grzywacz

Jan Maszczyszyn urodził się w 1960 roku w Bytomiu. Debiutował w 1977 roku na łamach "Nowego Wyrazu" opowiadaniem "Strażnik". Następnie publikował swoje teksty w "Fantastyce", "Politechniku", "Faktach", "Merkuriuszu", "Odgłosach" oraz fanzinach klubowych "Somnambul", "Fikcje", "Kwazar", "Feniks", "Spectrum". Kilka opowiadań dostało się do zbiorów. W 1989 roku wyemigrował do Australii, gdzie obecnie mieszka i pracuje. W pierwszym konkursie miesięcznika "Fantastyka" w 1985 roku zajął II miejsce, wyprzedzając Andrzeja Sapkowskiego.

Spis treści:
* Drugie kuszenie Adasia
* Kontemplariusz Artyzjonu
* Upadłe wizje
* Wnetwstąpienie
* Spotkanie na skrzyżowaniu losów
* Szklane głosy
* Szkłolud