Historycy cesarstwa rzymskiego. Żywoty cesarzy od Hadriana do Numeriana

Tłumaczenie: Hanna Szelest
Wydawnictwo: Czytelnik
Scriptores Historiae Augustae
MacG

Niejako kontynuacja "Żywotów Cezarów" Swetoniusza - spisane przez kilku antycznych biografów (lub przez jednego, występującego pod wieloma pseudonimami) życiorysy rzymskich cesarzy od Hadriana do Numeriana.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nieczęsto dochodzi do sytuacji, gdy okoliczności powstania książki są ciekawsze niż jej treść. W przypadku ,,Żywotów cesarzy od Hadriana do Numeriana” teoretycznie jest wszystko jasne: dostaliśmy zbiór biografii obejmujących władców panujących pomiędzy 117 a 284 r. n. e. Teoretycznie jest to również praca zbiorowa, a jej autorami jest sześciu historyków z czasów Dioklecjana, Konstantyna Wielkiego i Konstancjusza II. Piszę teoretycznie, bo ich wiarygodność jest dyskusyjna. Przede wszystkim, tych kilku, teoretycznie różnych autorów ma identyczny styl, a ich praca, ponownie teoretycznie, składająca się z oddzielnych dziełek, jest zbyt konsekwentna, aby mogła nie być zwartą całością. Niezależnie od kwestii autorstwa, wartość naukowa ,,Żywotów…” (zwanych w skrócie SHA) jest przeciętna. Źródło to miało bardzo wyraźny cel – miało atakować Greków i Azjatów, namawiać do prowadzenia surowego, tradycyjnego (czyli pogańskiego!) stylu życia oraz legitymizować władzę dynastii...

MacG | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Bardzo nierówny zbiorek, w którym interesująco czy nawet błyskotliwie napisane żywoty mieszają się z nudnymi i kiepskimi, tak pod względem stylu, jak i doboru informacji. Dobry pomysł zaprezentowania również życiorysów pretendentów, przedwcześnie zmarłych następców tronu czy uzurpatorów sprawdza się tylko częściowo, gdyż w tekstach o takich "cesarzach" nie zawsze jest zapisane coś wartego większej uwagi. Dla miłośników antycznego Rzymu czy swetoniuszowych biografii pozycja może nie do końca obowiązkowa, ale na pewno ważna i atrakcyjna, choćby jako materiał porównawczy.

magnolia | 2014-06-17

Jeszcze nie przeczytałam, książka dopiero zamówiona więc bez gwiazdek. Na razie napiszę tylko tyle, że szukałam tej książki trochę w ciemno myśląc, że znajdę ją pod tytułem "Historia Augusta", gdyż tak bywa nazywana w literaturze... Na ślad jej rzeczywistego tytułu trafiłam przypadkiem i cieszę się bo bardzo chcę przeczytać.

moonlight | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Biografie