Martynka poznaje ptaki

Okładka książki Martynka poznaje ptaki Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Okładka książki Martynka poznaje ptaki
Gilbert DelahayeMarcel Marlier Wydawnictwo: Publicat Cykl: Martynka (tom 48) literatura dziecięca
20 str. 20 min.
literatura dziecięca
Martynka (tom 48)
Martine en classe de découverte
Publicat
2009-01-01
2009-01-01
20 min.
Wanda Chotomska
Martynka ptaki dziewczynka literatura dziecięca

Okładka książki Martynka. Małe historie o zwierzętach Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Małe... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martine et la nuit de Noël Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martine et la ... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martynka. Cztery pory roku. Opowiadania i pomysłowe projekty Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Czte... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martynka. Zaczynam czytać z Martynką. W samolocie Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Zacz... Gilbert Delahaye, M...

Niektóre dzieci mają problem ze skupieniem się na treści czytanej książki. I nie jest to ich wina - w końcu dzieci są pełne zapału, energii, przez ich umysł przewijają się setki myśli i szalonych pomysłów. Bywa jednak tak, że dobrze dobrana książka zaciekawi naszą pociechę na tyle, aby dotrwała do końca powieści.
Dzisiaj pragnę przedstawić Wam kolejną książkę, wartą uwagi: jest to "Martynka". Ola zachwycona jest wyjątkowo naturalną postacią dziewczynki: przeżywa radości i smutki, czasem musi pokonać strach przed nieznanym, zmęczenie czy uporać się ze zmianami w życiu. Martynka żyje bardzo aktywnie - uczy się jeździć konno, pływać, uwielbia zajmować się przydomowym ogrodem, czy spacerować po łące wraz ze swoim nieodłącznym przyjacielem: Pufkiem.
Książka nie jest przeznaczona wyłącznie dla dziewczynek (chociaż sama z początku odnosiłam takie wrażenie). Praktycznie w każdej części Martynce towarzyszą bracia: Alanek i Jaś, kuzynostwo lub nowo poznani przyjaciele. Jest to niezwykle istotne - bo dzieci utożsamiają się z bohaterami książki. A w przypadku odmiennej płci bywa to trudne - może powodować skrępowanie.
Seria "Martynka" składa się aż z 50 części. I chociaż książki nie należą do najdroższych, to zakup wszystkich, może zbliżyć nas do bankructwa. Warto więc pomalutku zakupywać poszczególne części, wzbogacając nie tylko dziecięcą biblioteczkę, ale także słownictwo i wyobraźnię naszych pociech. Sądzę, że książki są idealne dla dzieci, które marzą o posiadaniu własnego zwierzaka: pokazują, że opieka (w tym wypadku) nad czworonogiem, to nie tylko zabawa, ale także spore obowiązki i zmartwienia. Pufek, to sympatyczny psiak, ale nie jest w stanie odmówić sobie pogonienia leśnej zwierzyny, czy zbłąkanego kota. Często ucieka, niszczy ulubione rzeczy Martynki - co wcale nie oznacza, że jest złośliwy czy źle wychowany. O nie - to tylko psia natura, którą należy zaakceptować.
Tak więc wraz z Olą książki polecamy i do miłej lektury serdecznie zapraszamy!

Dzisiaj pragnę przedstawić Wam kolejną książkę, wartą uwagi:...

Klasowe wycieczki mają to do siebie,że mimo powierzchownego nieudania są jednak udane,sami zobaczcie jaką wycieczkę miała Martynka.

To moja pierwsza przeczytana książka o Martynce. Książka posiada piękne ilustracje, które zachęcają do czytania.

Marcel Marlier, Gilbert Delahaye to autorzy wspaniałej serii o Martynce, która jest na polskim rynku już od kilkunastu lat.

Tym razem Martynka wraz z klasą wybrała się na wycieczkę, gdzie miała poznać różne rodzaje ptaków. Jeden kolega się spóźnił, jednak zdążył na czas. Następnie się zagubił, gdyż szukał czegoś. Dla kogo i po co? Jak skończyła się ta historia?

W środę, jak co 2 tygodnie wyruszyłam do miasta, aby kupić kolejny egzemplarz o Martynce. Zawsze jest dla mnie zaskoczeniem, o czym tym razem będę miała okazję przeczytać. Tylko raz się zawiodłam podczas czytania o balecie. Oprócz tego książeczki z tej serii bardzo mi się podobają.

Gdy zobaczyłam tytuł liczyłam, że w środku będzie opowieść o jakichś wróblach, czy srokach, naszych polskich ptakach. Trochę się zawiodłam, gdyż w środku opisane są przeważnie zagraniczne gatunki, których nazwę nawet niekiedy jest trudno przeczytać. Uważam, że lepiej byłoby, gdyby dziecko poznawało polskie zwierzęta, które można spotkać na co dzień.

Ilustracje były bardzo ładne, było ich naprawdę sporo. Tekstu także była chyba większa ilość, niż w poprzednich publikacjach. Całość ciekawa, zakończenie z pewnością wzruszające dla małych czytelników. Mi się podobało.

Twórczość autorów poznaje już od lat i cieszy się moją niezmierną sympatią. Nie wszystkie książki są jakieś rewelacyjne, jednak bardzo je sobie cenię i z pewnością jeszcze nie raz przeczytam coś o Martynce.

,,Martynka poznaje ptaki” to ciekawa opowieść, którą warto przeczytać, jeśli dziecko chce poznać nowy rodzaj ptactwa. Ja jednak żałuję, że zwierzęta są tak wyszukane, przez co niespotykane w naszych rejonach.

Moja ocena: 4,5/6

W środę,...

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci
  • Z dzieciństwa
  • Dzieci
  • Książki z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Martynka poznaje ptaki