Pamiętnik Księżniczki 1 i 2

Okładka książki Pamiętnik Księżniczki 1 i 2 Meg Cabot
Okładka książki Pamiętnik Księżniczki 1 i 2
Meg Cabot Wydawnictwo: Amber Cykl: Pamiętnik księżniczki (tom 1) Ekranizacje: Pamiętnik księżniczki (2001) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pamiętnik księżniczki (tom 1)
Amber
2009-01-01
2009-01-01
Ekranizacje:
Pamiętnik księżniczki (2001)

Muszę przyznać, że niezwykle miło było po latach wrócić do perypetii Mii. Książka może i zdezaktualizowała się pod względem popkulturowo-społecznych nawiązań (Mia i Michael w 2024 roku na pewno nie rozmawialiby o Star Treku i Buffy, a raczej o nowej Dunie) ale absolutnie nie pod względem uczuć, jakie wywołuje w czytelniku. Przyjemne, lekkie pisarstwo dla nastolatek, nie wywołujące zażenowania w osobach dorosłych. Wielkie brawa dla Prószyńskiego za to wznowienie - co za piękne nowe okładki! No cóż, teraz trzeba będzie znowu zebrać całą serię, bo to pierwszy Pamiętnik to stanowczo książka, którą kończy się z apetytem na kolejne tomy. I może nareszcie doczekamy się wydania tomu ostatniego?

Pamiętacie kultową serie o księżnice Mii ?😄 czytałam ją jako nastolatka i jak dowiedziałam się, że została wznowiona postanowiłam sobie ją przypomnieć aby móc polecić ją młodszym czytelnikom w tym mojej nastoletniej siostrze 😊😀

Okazało się, że przygody czternastolatki mogą wciągnąć nawet i dorosłego czytelnika 🤣 Jestem po pierwszym tomie i szykuje się na drugi 😊

Mia to szalona nastolatka, która mieszka z mamą. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej ociec jest księciem, który nie ma więcej dzieci😁 Dziewczynka dostaje zatem propozycje przeprowadzki do palacu 😁jak sobie poradzi w nowej roli ?😄

To bardzo fajna i zabawna seria, która się wręcz pochłania. Jest pisana w formie pamiętnika, a rozdziały są urozmaicone regułkami z matematyki lub innymi zapiskami głównej bohaterki 😊
Ta historię pochłania się błyskawicznie dlatego będzie idealna dla osób, które zaczynają przygodę z książkami:d Fajnie było wrócić do dawnych czasów. Przypomnieć sobie jakie słownictwo wtedy było popularne, bo teraz młodzież ma już swoje nowe słówka. Jednak myślę, że nie będzie to im przeszkadzało, bo książka naprawdę jest przyjemna i zabawna 🙃

Mia to...

~
sylwiaczyta

„Pamiętnik księżniczki” to niezwykle zabawna i oryginalna opowieść o Mii, która nagle staje się następczynią tronu (i która o dziwo nie jest za bardzo zadowolona z tego powodu) Pełna humoru i przygód książka, która idealnie połączała świat codziennego życia z królewskimi manierami. Mia jest postacią, z którą łatwo się utożsamić i to w tej książce lubię najbardziej....

Mia ma czternaście lat. Z wyglądu przypomina serialową brzydulę, a w szkole jest na samym dole “łańcucha pokarmowego”. Jej najlepszą przyjaciółką jest zwariowana Lilly Moscovitz.
Życie dziewczyny przewraca się do góry nogami, gdy dowiaduje się, że jej ojciec był księciem, a ona ma teraz przyjąć tytuł księżniczki Genovii.

Czy ta historia nie brzmi absurdalnie?

“Cześć, jestem Mia. Mam czternaście lat… i chyba zostałam księżniczką”.

“Pamiętnik księżniczki” zdecydowanie jest to historia dla czytelników w każdym wieku. Ja pomimo tego, że oglądałam ekranizacje tej książki kilkanascie razy, z wielką przyjemnością wróciłam do Mii również w wersji papierowej.
Co tu dużo mówić. Historia pełna humoru niepozwalająca się nudzić, szczególnie podczas nauki manier dziewczyny.
W książce znajdziecie również wątki zmuszające do refleksji.
Uważam, że jest to idealna książka dla młodszych czytelników, którzy mogą wyciągnąć z tej historii wiele mądrych rad jak np. uważać na fałszywych ludzi, którzy dla swoich korzyści potrafią wykorzystać innych.
Książka idealna na odpoczynek, napisana lekkim i przyjemny w odbiorze stylem.

Polecam❣️

Czy ta historia nie brzmi absurdalnie?

“Cześć,...

Mia z pozoru jest zwykłą nastolatką. Chodzi do szkoły, choć nie jest popularną uczennicą. Ma niewielkie problemy z niektórymi przedmiotami. Wychowuje ją matka-artystka. W wolnym czasie spędza czas z najbliższą przyjaciółką. Ale… wszystko się zmienia, gdy rodzice wyjawiają dziewczynie prawdę – Mia jest księżniczką i następczynią tronu. I co teraz? Z dnia na dzień ułożone, przewidywalne życie nastolatki się zmienia…

,,Pamiętnik księżniczki” to ciepła i ciekawa powieść obyczajowa z mocno wyczuwalnym nastoletnimamerykańskim klimatem. Choć książka skierowana jest do młodzieży, to i ja z ogromnym sentymentem sięgnęłam po nią Napisana jest w formie pamiętnika, przez co czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Nie brakuje w niej nastoletnich problemów, emocji, ale także zabawnych wydarzeń i dialogów. Główna bohaterka to dziewczyna serdeczna, empatyczna i godna zaufania, przez co trudno jest jej nie lubić. W książce nie brakuje życiowych tematów i dylematów, zmuszających do refleksji, ale jednocześnie przedstawionych w sposób dostosowany do młodego czytelnika.
Osobiście bardzo dobrze bawiłam się w trakcie czytania, śledząc losy bohaterów i wchodząc do ich nastoletniego świata. Było to dla mnie trochę jak powrót do przeszłości. Zchęcią sięgnę po kolejne części.

Jak tu nie ocenić wysoko książki do której wracam po latach, a czytałam ją w podstawówce, wypożyczając każdy kolejny tom z szkolnej biblioteki. Uwielbiałam tę serię, a gdy zobaczyłam, że wraca w nowym wydaniu, i to tak cudownym, wiedziałam, że nie przejdę obojętnie. Cieszę się, że wróciłam do historii księżniczki Amelii. Przez dwa wieczory mogłam wrócić do czasu gdy miałam naście lat i było genialnie. Ubawiłam się niemożliwie, bo Meg Cabot ma dar pisania z humorem. A teraz mam ochotę włączyć film - chociaż prawda jest taka, że ekranizacja w tym wypadku m naprawdę niewiele wspólnego z książką. Mimo to film, również uwielbiam, a Anne Hathaway jest po prostu genialna.

Nowe wydanie serii o księżniczce Mii mamy dzięki wydawnictwu @Prószyński.young za co gorąco dziękuję 💛 nie wiedziałam, że tego potrzebuję, póki nie kupiłam książki i nie zaczęłam jej ponownie czytać. I powie wam więcej, na półce już czeka drugi tom tej serii, i mam zamiar skompletować ją całą (oczywiście wierzę, że zostanie wydana w całości 🙏)

Czy muszę pisać o fabule? Chyba nie, a przynajmniej wydaje mi się, że większość kojarzy historię Mii, jeśli nie z książek to z filmu. Także chyba sobie odpuszczę… 😉

Czytając miałam taką jedną myśl. Mojemu synkowi raczej tej książki nie polecę (mam nadzieje, że zostanie fanem Harrego Pottera),ale gdybym miała córkę, napewno była by to jedna z wielu książek młodzieżowych, które prędzej czy później bym jej podsunęła.

Nowe wydanie książki z dzieciństwa?
Jestem na TAK!

Jestem mamą, która pomiędzy obowiązkami próbuje też naleźć czas na dobrą książkę. A żeby mieć więcej czasu, to próbuje i tę miłość do literatury zaszczepić w moich dzieciach. Chyba mi idzie dość dobrze, bo każda przesyłka książkowa wprowadza dziewczyny w lekką euforię. A gdy jeszcze w paczce odkrywają coś dla siebie , to już widzę ten pozytywny błysk w oku. Kiedy więc zawitało do nas nowe wydanie #pamietnikksiezniczki od @proszynski.young @proszynski_wydawnictwo to wiedziałam, że będzie strzałem w dziesiątkę ! To książka idealna dla każdej początkującej nastolatki, która odkrywa literaturę młodzieżową. Pamiętnik jest napisany przystępnym językiem, a główną bohaterką zaskarbia sobie sympatię czytelnika już od pierwszej strony.

Mia to niesforna nastolatka, zwykła dziewczyna, w której każda nastolatka odnajdzie swoje cechy. Pewnego dnia Mia dowiaduje się, że jej ojciec jest księciem małego europejskiego miasta. Ta wiadomość rozpoczyna lawinę zdarzeń i ...emocji 🙂

Ta opowieść nie straciła niczego ze swojego uroku sprzed lat. Nadal jest świetna! Nadal czyta się ją doskonale!

Cieszę się niezmiernie, że wydawnictwo postanowiło jeszcze raz zabrać nas w podróż do razem z Mią.

Nowe wydanie książki z dzieciństwa?
Jestem na TAK!

Och 🥰🥰 cóż za nostalgia ,wspomnienia i najważniejsze książka! I nowe wydanie które jest wspaniałe 📖😍
Polecam gorąco, co mogę dodać lubisz ciekawe historię w dodatku z nutką śmiechu? Pamiętnik Księżniczki jest dla Ciebie bawiłam się tu do łez i do wzruszeń, historia dziewczyny całkowicie normalnej nie wyróżniającej się z tłumu która z dnia na dzień musi wywrócić życie do góry nogami kiedy dowiaduje się że jest Księżniczka która będzie musiała objąć tron po śmierci Ojca .
Książka porusza kwestie, przyjaźni, pokazuje również płytkość ludzi i to jak potrafią być fałszywi zwłaszcza kiedy mogą coś od ciebie dostać 👌

bardzo się ucieszyłam ze wznowienia książki mojego dzieciństwa (można tak powiedzieć)… Macie takie serie, które czytywaliście w dzieciństwie? U mnie zdecydowanie Pamiętnik księżniczki, Koszmarny Karolek czy też Seria Niefortunnych Zdarzeń.
Krótko o treści: Cześć, jestem Mia. Mam czternaście lat, metr siedemdziesiąt pięć wzrostu, duże stopy i zagrożenie z algebry, innymi słowy – nic specjalnego. Razem z moją najlepszą przyjaciółką, genialną Lilly Moscovitz, zajmujemy miejsce na samym dole szkolnej hierarchii… choć ja mogę niedługo spaść jeszcze niżej, bo moja matka, zwariowana artystka, właśnie zaczęła randkować z nauczycielem. I to – uwaga! – naszym nauczycielem algebry (przypominam – zagrożenie). Gdy mi o tym powiedziała, byłam naprawdę wściekła – bo chyba nie może być już gorzej?
A nie, wróć… może.
Ojciec właśnie stwierdził, że ten tragiczny moment w moim życiu to idealny czas na to, żeby wyjawić mi, że jest księciem małego europejskiego państwa.
Księciem, który nie może mieć więcej dzieci.
Świetnie, co nie?
Teraz on i grand-mère próbują przekonać mnie do wyjazdu do ich kraju, Genovii, nauki manier i wszystkiego, co wiąże się z byciem następczynią tronu (!). Moje zdanie niezbyt ich interesuje… A ja kocham Nowy Jork i nie chcę go opuszczać, nawet jeśli od teraz będę musiała ukrywać prawdę na swój temat. Chociaż, szczerze mówiąc, nie wiem, kto by uwierzył w tę porąbaną historię. Bo jak to brzmi? Sami zobaczcie:
Cześć, jestem Mia. Mam czternaście lat… i chyba zostałam księżniczką.
Tutaj oceniam tę książkę z wielkim sentymentem, jest to świetna seria dla nastolatek. Miła, nie toksyczna (tak jak niektóre książki obecnie),przekazująca wiele pozytywnych rzeczy. Świetnie się bawiłam czytając/wspominając historię Mii. Jestem ciekawa kolejnych jej losów, a obecnie już raczej odchodziłam od takiej literatury… dla Mii warto zrobić wyjątek 😉

Książka wciągająca

Książka wciągająca