Almiritis piją słoną wodę

Na półkach: , , , , , ,

Zgadzam się z opiniami innych czytelników, że ekspozycja jest za długa. Natomiast umiejscowienie części akcji za granicą mnie nie przeszkadza. Tym bardziej że dla czytelników w czasach wydania książki zapewne Grecja, jachty, cudzoziemcy (Grecy, Włoch, Amerykanin) były dodatkową atrakcją. W końcu literatura pomagała wyrwać się z szarości PRL-u choć na kilka godzin.

Sama intryga kryminalna jest poprawna, ale zakończenie trochę mnie rozczarowało. Tytuł sugerował, że z morderstwem powinna mieć raczej coś wspólnego inna osoba. Zabrakło mi też jakiegoś domknięcia losów Marka, który – jak się zdaje – był głównym bohaterem powieści. Krótko mówiąc, dzieło to ma pewne braki, ale na pewno fani majora Downara i peerelowskich kryminałów powinni po nie sięgnąć.

Sama...

Nastawiony byłem jednak na kryminał, na śledztwo, na to, by samemu trochę porozważać... Tymczasem jest tak, że ponad połowa (!) książki to zawiązanie akcji, a potem bach, trup, bach, wjeżdża major cały na biało, kilkanaście stron śledztwa i bach, po sprawie. Osobiście kryminały milicyjne czytam dla smaczków z epoki, dla klimatu i dla śledztwa. Tu zabrakło każdego z tych elementów...

Niby wszystko jest ok, ale brak tu zawiłej intrygi, tytułowej tajemnicy, niespodzianki, wszystko to jakieś sztuczne i trochę naciągane. Przeczytałem prawie wszystkie książki autora i ta jest jedna z gorszych.

Zabieg podobny jak w "Major Downar przechodzi na emeryturę": dramatis personae poznajemy za granicą. Tam - we Włoszech, tu - na Krecie. Uatrakcyjnia to niewątpliwie fabułę, a tym bardziej robiło wrażenie w czasach peerelu. Dodatkowo zagraniczni bohaterowie to dość wysokie sfery, bogacze z Aten i amerykański milioner. Właściwa akcja czyli morderstwo i śledztwo toczy się jednak już w Polsce, a zagadkę rozwiązuje Downar.

Tak btw to nie istnieją drzewa almiritis, choć faktycznie niektóre gatunki potrafią odfiltrowywać sól korzeniami.

dobry kryminał, Downar jak zawsze w formie. szkoda, że połowę akcji wywiało aż do Grecji, ale i tak jest dobre.

• Kryminał
  • Kryminały PRL-U