Tatarzy polscy. Dzieje, obrzędy, legendy, tradycje

Okładka książki Tatarzy polscy. Dzieje, obrzędy, legendy, tradycje Piotr Borawski, Aleksander Dubiński
Okładka książki Tatarzy polscy. Dzieje, obrzędy, legendy, tradycje
Piotr BorawskiAleksander Dubiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Czarna Seria [ISKRY] religia
religia
Czarna Seria [ISKRY]
Wydawnictwo Iskry
1986-01-01
1986-01-01
8320705975

Dosyć rozczarowująca synteza o historii i kultury polskich Tatarów. Czyta się ciężko z powodu bezbarwnego stylu starych podręczników, częstych powtórzeń oraz skupienia na kwestiach polityczno-militarnych (rozumiem, że zdarzenia w Złotej Ordzie i Wielkiej Ordzie miały znaczenie dla migracji na ziemie polskie, ale czy naprawdę potrzebne nam są encyklopedyczne notki o każdej bitwie z Kipczakami albo księstwami ruskimi?). Niektóre fragmenty wyglądają na przekopiowane z artykułów naukowych i są zupełnie nie na miejscu w opracowaniu popularnonaukowym, którym ta książka chce być. Rozdział o dziejach Tatarów po II wojnie światowej zmienia się tym samym de facto w streszczanie historii badań nad Tatarami (w 1967 roku odbył się zjazd, a w 1971 konferencja itd.).
Oczywiście książka zawiera sporo informacji i nie jest zupełną stratą czasu, bo czegoś tam się jednak dowiedziałam, ale nie nazwałabym jej godną polecenia.

Wiele informacji zbędnych, dodatkowo zaciemniających ogólny obraz zwłaszcza historyczny, zbyt wiele wstawek typu: naszym zdaniem, uważamy. Może kogoś interesuje pogląd autora, ale dla mnie przekaz kilku informacji nie był w pełni obiektywny. Część dotycząca religii okrojona do minimum, a obchody wielu świąt opisane "po łebkach", więcej informacji można uzyskać na stronie dotyczącej Muzułmańskiego Związku Religijnego, a szkoda, ponieważ pomimo niskich ocen wiele spodziewałam się po tej książce.

2070

Książka niewielka, a zakres poruszanych tematów olbrzymi, co widać już po tytule. Więc jeśli się ktoś godzi na skrótowość i połebkizm, to proszę bardzo. Niedosyt zostawiła we mnie przede wszystkim druga (krótsza) część książki traktująca o obrzędach, legendach i tradycjach. Autorzy opisują jedynie najważniejsze obrzędy (nadanie imienia, ślub, pogrzeb),typowo islamskie święta jedynie są napomknięte, a opis ich obrzędowości to ledwie parę linijek. Ciekawe są rozważania na temat tatarskich herbów. Wszystko to jednak bardzo niewiele. Ponieważ jednak nie znam innych opracowań tego tematu, trzeba się cieszyć z tego, co jest.

• Naukowe i popularnonaukowe różne
  • O Turcji, Turkach i Tatarach