Maria Callas. Boski potwór

Okładka książki Maria Callas. Boski potwór Stelios Galatopulos
Okładka książki Maria Callas. Boski potwór
Stelios Galatopulos Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Maria Callas: Sacred Monster
Świat Książki
2002-02-26
2002-02-26
83-7311-138-7
Bogna Piotrowska
maria callas biografia

Maria Callas (1923-1977) przeszła do historii, jako jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych na świecie. Rozwijała ona swoje umiejętności od dziecka i starała się, by każda śpiewana przez nią aria brzmiała jak najlepiej. W szczytowym okresie kariery występowała na wielu scenach m.in. w słynnej La Scali w Mediolanie, czy nowojorskiej Metropolitan Opera. Jednocześnie Maria Callas uchodziła za osobę niezwykle kontrowersyjną, gdyż media rozpisywały się o jej konfliktach z innymi osobami, o zachowaniu, które uchodziły za manieryczne i niekulturalne, a także o stawianych przez nią ogromnych warunkach wobec reżyserów oraz śpiewaków operowych. Jej talent budził u jednych zachwyt, a u innych zawiść przybierającą nieraz formę wrogości wobec jej osoby. Jednocześnie Maria Callas była osobą uczuciową i wrażliwą, której zależało na miłości. Była również przywiązana do swojej rodziny i podejmowała próby pogodzenia swoich rodziców, których dzieliły nie tylko różnice geograficzne, lecz także w charakterach i podejściu do życia.

W książce tej Stelios Galatopoulos oparł się na wspomnieniach samej Marii Callas, jej rodziny i znajomych, artykułach prasowych, a także na biografiach opisanych przez innych autorów i ludzi bliskich dla śpiewaczki. Stworzył spójną i ciekawą lekturę, która przybliża nam życiorys Marii Callas oraz jej fenomen. Wyłania z niej się obraz osoby z jednej strony obdarzonej niesamowitymi umiejętnościami wokalnymi, zaś z drugiej cechującej się złożoną osobowością, która potrafiła jednych przyciągać do siebie, zaś innych odpychać.

Dużą zaletą tej książki jest aneks poświęcony dyskografii Marii Callas wraz z opisami każdego z nagrań z jej udziałem. Stanowi on zachętę do zapoznania się ariami w jej wykonaniu i jest bardzo dobrym uzupełnieniem wiedzy o niej.

Reasumując. Uważam, że warto jest sięgnąć po tę książkę. Wprawdzie momentami trochę raziła mnie jednostronność autora, jednak uważam, że jest interesująca i stanowi bogate źródło wiedzy o życiu Marii Callas. Myślę, że jest to bardzo dobra książka.

Pracowitość i zaangażowanie z pięknym efektem. Obok tego i uznanie, i siła przekazu z próbą równowagi..boski potwór.
Autobiografia bogata jest w szczegóły i szczególiki, które potrafią znużyć. Polecam raczej tym szczególnie zainteresowanym czy to osobą Marii Callas, czy też operą.

Opera, jako gatunek muzyczny, nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród współczesnych. Jednak należy zaznaczyć to, że gdy słyszymy Maria Callas, każdy nawet, laik w tej dziedzinie, od razu potrafi przypisać tą osobę; do tego gatunku muzycznego i wie, że była to niezwykła śpiewaczka operowa. Książka "Maria Callas Boski Potwór" ukazuje nam jak niezwykle złożoną,ale także kruchą osobą, była Maria Callas. Niezwykłe historie z życia jednej z największych primadonn naszych czasów, są napisane niezwykle lekkim i przyjemnym językiem, że ma się wrażenie, iż nie czyta się noty biograficznej, ale wciągająca lekturę. Wokół życia tej niezwykłej osoby, przez wiele lat jej życia, jak i po jej śmierci, krążyły liczne plotki i spekulacje. Ta książka daje nam odpowiedzi na wiele z nich. Dzięki wspaniałej lekturze, nawet Ci co nie bardzo pałają zachwytem dla opery, mogą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat "Boskiej Callas". Polecam, aby tę książkę przeczytali nie tylko fani tej artystki, ale każdy, kto chce odrobinę choć pogłębić swoje wiadomości na temat tej postaci, a uwierzcie mi, że warto. Na dodatek autorem tej pozycji jest przyjaciel artystki, co daje nam pewność prawdy obiektywistycznej, a nie podkoloryzowanej sensacji, ja kto niekiedy bywa w przypadku biografii sławnych ludzi. Zaciekawionych odsyłam do lektury.

Obszernie opisuje przebieg kariery i życie operowe Callas, właściwie na tym się skupia. Dla miłośników opery, opisy ról, kreacji odegranych przez Callas mogą stanowić prawdziwą gratkę, dla mnie momentami były nurzące. Całość przeplatana jest wątkami z życia osobistego, ubogacona licznymi fotografiami tak prywatnymi jak i z życia scenicznego. Jak dla mnie to książka z tych, które wymagają wytrwałości by dobić do jej końca. Drażni bo nudzi opisami scenicznymi a za chwilę rozbudza pokazując artystkę w świetle prywatnym.

Jako osoba nie mająca bladego pojęcia o operze mogłabym napisać, że książka jest śmiertelnie nudna, bo nic mi nie mówią zachwyty nad wykonaniem poszczególnych arii czy interpretacją postaci. To, że w jakimś utworze nie wyszło diwie wysokie C, a gdzieś niepotrzebnie zaśpiewała wysokie Es, bo nikt przed nią tego nie robił, jest dla mnie zupełną abstrakcją. Podobnie jak wszystkie zamieszczane w biografii recenzje występów Marii Callas. A jednak, mimo iż książkę Signorini'ego "Zbyt dumna, zbyt krucha" pochłonęłam w dwa wieczory, a nad "Boskim potworem" męczyłam się kilka miesięcy, to właśnie tę drugą uważam za wspaniałą biografię. Biografię pisaną przez miłośnika opery, miłośnika talentu boskiej Callas i przyjaciela Marii Callas. Dzięki Galatopulosowi poznaję Marię Callas zarówno jako kobietę, jak i jako nieprzeciętną artystkę, całym sercem oddaną sztuce. I choć książka w wielu miejscach różni się od tego, co pisał Signorini, i od tego, co - jak podejrzewam - znajdę w innych życiorysach śpiewaczki, chyba zawsze właśnie tę biografię będę uznawać za jedyną prawdziwą. I już wiem, od których płyt powinnam zacząć zapoznawanie się z twórczością Marii Callas, które zaś zachować na koniec lub w ogóle pominąć, jeśli zechcę się zapoznać z tą twórczością.

"Jeśli zabraknie nam pokory- jako artyści jesteśmy skończeni"- jeden z najważniejszych cytatów jakie odnalazłem w tej książce. Słowa, które powinny stać się mottem wielu artystów zarówno zajmujących się sztuką wysoką jak i sztuką popularną. Książka o jednej z największych scenicznych osobowości XX w, o świecie, którego już nie ma, o klasie, jaką nie często można zobaczyć u ludzi, o dramacie scenicznym i dramacie życiowym. Mi osobiście ta książka pomogła sięgnąć po marzenia.

Świetna biografia legendy opery, wyjaśniająca dlaczego Callas tą legendą się stała. Autor, przyjaciel Callas, pisze o niej z sympatią, ale rzetelnie, wzbogaca książkę o liczne wypowiedzi współpracujących z nią ludzi, recenzentów i dziennikarzy. Pokazuje świat, w którym wielka sztuka łączy się z wielką pracą i wielkimi nerwami, w którym sukcesy i porażki tworzą "boskie potwory:. To opowieść o Callas, ale też o wielkich artystach XX wieku- o Tebali, di Stefano, Corellim, Zefirellim, Karajanie, o tych, którzy tworzyli i reinterpretowali świat teatru i muzyki. Bo choć jest to książka o Marii, jej osobistych rozterkach, miłościach, to jest to przede wszystkim książką o CALLAS, tej która zmieniła podejście do świata opery, która w miejsce wokalnej woltyżerki na wysokich tonach dała światu głębię interpretacji, pokazała ponadczasowe piękno muzyki. Przywołane w jednym z ostatnich rozdziałów słowa o wierności artysty kompozytorowi, o prymacie pięknego śpiewu nad piękny głosem i o wierności sobie przy wybieraniu ról, to słowa które nie tracą na wartości, a nawet w dzisiejszym świecie, gdzie teatr operowy staje się miejscem rozlicznych i nie zawsze szczęśliwych eksperymentów te słowa Callas zabrzmieć powinny jeszcze pełniej.

zaskakująca, wciągająca, pochłonęłam

zaskakująca, wciągająca, pochłonęłam

Książka bardzo ciekawa, lecz jednostronna. Widać, że autor jest całym sercem po stronie Callas. Książka zawiera wiele szczegółów technicznych, liczne nazwiska - wiedza dla prawdziwych koneserów.

Rzetelnie, chronologicznie, a przy tym poruszająco. Takich biografii nam trzeba!

• Biografie
  • Muzyka
  • Biografie, autobiografie, pamietniki, listy....
  • Duży regał

Dodaj cytat z książki Maria Callas. Boski potwór