Stare rachunki

2001-01-01
83-7168-447-9
psychologia psychiatria opowiadania

1988

Książka która chwyta za serce, zwłaszcza opowiadania o dzieciach oświęcimskich.

Książka bardzo wymagająca.
Wymaga i czasu, zastanowienia, szacunku i przemiany naszego myślenia o nieznanym spotkanym "po drodze" drugim człowieku.
Czytając książkę przy każdej opisanej historii człowieka kołatały mi się w głowie słowa z piosenki "Starego Dobrego Małżeństwa":
"Nie brookliński most
Lecz na drugą stronę
Głową przebić się
Przez obłędu los-
To jest dopiero...

Człowiek człowiekowi... Przeraża i fascynuje. Wanda Półtawska w każdym widzi człowieka, nie "przypadek". Każdego traktuje indywidualnie.

Stare rachunki powinna być lekturą obowiązkowa w niemieckich szkołach. Bo to, co zostało zniszczone, pozostanie w nas na zawsze... Budynki to rzecz drugorzędna. Budynek da się odbudować, przebudować, to co zostało zniszczone w człowieku,...

Nie jest mi łatwo ocenić słownie (punktowo nie miałam problemów) „Starych rachunków”. Tak samo zresztą nie było mi łatwo czytać tej książki. Powodem oczywiście była treść. O życiu w obozach czytałam wiele, całe stosy traktują o życiu w obozach, w gettach, w ogóle podczas wojny. Nieczęsto zdarza się jednak praca/ powieść o życiu ludzi po wojnie, po wyzwoleniu z obozów,...

Kolejny raz pozostaje we mnie pytanie jak do tego doszło? Jak człowiek był zdolny do takich okrucieństw.
Psychika ludzka jest nieodgadniona, nic nie ginie w człowieku ...

Książka jest warta przeczytania, ukazuje jak wielu ludzi cierpiało i cierpi z powodu wojny.

Jedna z niewielu książek o psychologicznych "owocach" II wojny św., przede wszystkim w doświadczeniu dzieci. Autorka opowiada o swojej praktyce psychiatrycznej po wojnie. Bardzo warto.

Dyskusje

• 2014
  • Wanda Półtawska
  • Wojenne
  • W domowej biblioteczce
  • Doulowe i rodzicielskie
  • Wspomnienia
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Stare rachunki