Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka

Okładka książki Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka Piotr Pawlukiewicz
Okładka książki Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka
Piotr Pawlukiewicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Liberton religia
religia
Oficyna Wydawnicza Liberton
2006-01-01
2006-01-01
83-910699-1-5
Boże miłosierdzie spowiedź miłosierdzie Pawlukiewicz homilie

Nie wiem czy taki był zamysł autora. Pewnie tak.
Ta książka otworzyła mnie na Kogo Trzeba.
Kartki zamokly od łez.
Ksieże Piotrze, dziękuję 💚 Zadanie wykonane.

Nie wiem czy taki był zamysł autora. Pewnie tak.
Ta książka otworzyła mnie na Kogo Trzeba.
Kartki zamokly od łez.
Ksieże Piotrze, dziękuję 💚 Zadanie wykonane.

Mój ulubiony duszpasterz zmarł niedawno ale pozostał z nami w słowie mówionym i pisanym. Dziś w Święto Miłosierdzia Bożego karmię się czytając tą pozycję książkową. Odpowiednia lektura dla każdego.
Dziś potrzebuję Bożego zmiłowania dla siebie,dla mojego DPS-u i całego świata ogarniętego wirusem. Jezu,ufam Tobie! Książkę polecam!

Polecam. Pozwala na nowo odkryć w sobie tęsknotę Boga

Polecam. Pozwala na nowo odkryć w sobie tęsknotę Boga

Myslalam, ze o Milosierdziu Bozym juz niczego nowego nie uslysze, bo przeciez przeczytalam biografie Faustyny Ewy Czaczkowskiej (swoja droga czyta sie jak kryminal),przeczytalam "Dzienniczek" Faustyny... A jednak - ks. Pawlukiewicz uswiadomil mi, jak bardzo osobisty powinien byc kontakt z Bogiem, jak bardzo osobista powinna byc modlitwa, ze jej brak to brak rozmowy z przyjacielem. Ksiazeczka jest pozakreslana, z powklejanymi karteczkami, zeby szybko znalezc najwazniejsze sformulowania - tak robie tylko z ksiazkami, ktorych nie mam zamiaru sprzedac po przeczytaniu, do ktorych bede jeszcze wracac wielokrotnie. Kazdy - nawet Ci niewierzacy- powinni ja przeczytac. Moze wtedy zmienia zdanie???

[PO PO DOSYĆ DŁUGIM CZASIE ZMIENIŁEM ZDANIE. MOŻNA O TYM PRZECZYTAĆ W DOPISKU "EDYCJA" POD KONIEC TEJ OPINII.]

"Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka" ks. Piotra Pawlukiewicza nawet warto przeczytać. Zawiera kilka cennych porównań i może na przykład przekonać kogoś, kto myśli, iż jest bezgrzeszny, że nikogo nie zabił, nie kradnie etc., iż wcale taki bez grzechu nie jest. Poza tym przybliża temat Bożego miłosierdzia, zatwierdzone przez Kościół objawienie św. Faustyny dotyczące tego tematu, a w związku z tym autor pisze także np. o godzinie miłosierdzia, koronce do Bożego miłosierdzia, obrazie Jezusa miłosiernego etc. i innych sprawach.

Ja już dosyć dawno czytałem tę książkę (nie jestem pewny, ale chyba przeczytałem całą),jednak jeśli ktoś nie rozumie czy nie do końca rozumie bądź może miałby jeszcze inne problemy z Bożym miłosierdziem, to książką podchodzącą inaczej do tego tematu, która stara się go nie tylko przedstawić, ale także bardziej wytłumaczyć (przynajmniej tak wnioskuję na podstawie opinii, recenzji innych ludzi) jest "Problem cierpienia" - Clive'a Staplesa Lewisa (Clive Staples Lewis) - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/54431/problem-cierpienia .

Możliwe, że warto przeczytać obie książki, gdyż Lewis pisze rzeczy zgodne ogólnie z chrześcijaństwem (a więc w tym przypadku raczej zgodne także z katolicyzmem),a ks. Pawlukiewicz porusza katolickie kwestie np. objawienie św. Faustyny, koronka, obraz, godzina Bożego miłosierdzia etc.

Informacje na te tematy związane z objawieniem św. Faustyny można także znaleźć w Internecie (tylko proszę się upewnić, że z katolickiej strony, może warto też sprawdzić i porównać informacje z dwóch czy kilku witryn, jeśli ktoś chce etc.),chociaż w książce ks. Pawlukiewicza może jest to lepiej opisane etc.

PS Jeśli ktoś szuka książek o tym dlaczego wierzyć i dlaczego wyznawać wiarę katolicką czy broniącą wiary katolickiej, to (wnioskuję na podstawie opinii etc. innych ludzi) mogą się przydać "Przyczyny wiary" Scotta Hahn'a (Scott Hahn) czy książki Gilberta Keitha Chestertona (Gilbert Keith Chesterton) (przynajmniej niektóre z nich) np. chyba "Idee Ewangelii", "Wiekuisty człowiek", "Ortodoksja", "Heretycy", "Obrona człowieka", "Obrona rzeczy wzgardzonych", "Obrona wiary", "Dla sprawy" i raczej też inne.

"Wiekuisty człowiek" Gilberta Keitha Chestertona - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52312/wiekuisty-czlowiek

"<<Wiekuisty człowiek>>, książka napisana przez Chestertona trzy lata po nawróceniu na katolicyzm, to pełna rozmachu, erudycji i słownej wirtuozerii próba ukazania chrześcijańskiej wizji dziejów od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Dzięki sile prozy Chestertona, jakby z lotu ptaka podziwiamy tragiczne i chwalebne losy ludzkości, by ostatecznie zmierzyć się z wyrastającą ponad całe dzieje postacią człowieka, którego pojawienie się na ziemi nadało ostateczny sens historii i który żyje nadal w założonym przez siebie Kościele. Książka ta, okrzyknięta jednym z największych dzieł Chestertona, od pokoleń umacnia wątpiących wątpiących i niepokoi ateistów. Wśród tych ostatnich był późniejszy wybitny pisarz C.S. Lewis, który stwierdził, że to ona właśnie, najbardziej ze wszystkich współczesnych książek przyczyniła się do jego nawrócenia."

PPS Więcej opinii na temat książek oprócz na LubimyCzytac.pl często można znaleźć na stronach różnych sklepów np. Tolle.pl, Empik.com, Merlin.pl, porównywarki Ceneo.pl, Skapiec.pl, czasem na stronach sklepów danych wydawnictw, poza tym też na Biblionetka.pl, w Google.pl oraz zagranicznych jak Google.com/ncr, Google.co.uk, Amazon.com, Amazon.co.uk, Goodreads.com etc.

PPPS Proponowana kolejność czytania książek Chestertona i Lewisa dla początkujących (tekst i tytuły są po angielsku, jednak chyba prawie wszystkie wymienione książki są też dostępne po polsku) - "Chesterton and Lewis for Beginners" - http://www.catholicity.com/commentary/mills/06539.html lub http://www.crisismagazine.com/2009/chesterton-and-lewis-for-beginners

EDYCJA (skopiowany dopisek do opinii edytowanej przeze mnie 27.02.2019 do książki pt. „Bóg Einsteina” Tadeusza Niwińskiego oraz jeszcze trochę później zmieniony): Wychodzi na to, że dawniej miałem problemy np. z oceną jakości źródeł informacji, chyba popełniałem błędy procesu rozumowania etc. Polecam "Krótki film o prawdzie i fałszu" (pod filmem, w jego opisie są podane wybrane źródła informacji) z kanału na YouTube "SciFun", który może m.in. z tym pomóc. https://www.youtube.com/watch?v=T1vW8YDDCSc

Poza tym polecam zapoznanie się np. z terminami takimi jak "Jezus historyczny", krytyczna analiza tekstu np. Nowego Testamentu. Może warto też czytać o tym nie tylko z chrześcijańskich źródeł mimo być może wpojonego niektórym lęku czy niechęci przed tym.

Jeśli chodzi o Jezusa historycznego, to można m.in. przeczytać ten artykuł Dariusza Kota - "Jezus zapomniany: prorok apokaliptycznego Królestwa" - http://www.miesiecznik.znak.com.pl/6912012dariusz-kotjezus-zapomniany-prorok-apokaliptycznego-krolestwa-2/ - oraz jego inne teksty i także innych autorów.

W sprawach historycznych czy krytyki tekstu, wiarygodności Ewangelii, to może pomóc np. fragment debaty Barta Ehrmana (dla wygody zaryzykowałem Wikipedię polską i wg niej jest to profesor Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, na Wydziale Religioznawstwa, amerykański krytyk tekstu Nowego Testamentu) - https://www.youtube.com/watch?v=4vpsrIVWunc ("Bart Ehrman - Wiarygodność Ewangelii oraz Zmartwychwstanie Jezusa / Napisy PL" - część dodatkowych informacji jest w opisie do filmu).

Oprócz tego chyba warto to obejrzeć - "Bart Ehrman - Czy Ewangelie są wiarygodne?" - https://www.youtube.com/watch?v=ftmmNekZ04M

Przy czym chyba nie wszyscy we wszystkim zgadzają się z Ehrmanem i możliwe, że przynajmniej w wypowiedziach czy tekstach popularnonaukowych może trochę przejaskrawiać przynajmniej wg niektórych opinii czy też tego co jest o nim na polskiej czy angielskiej Wikipedii. Jednak chyba nie znaczy to, że we wszystkim się myli. Np. Daniel Wallace (chyba też amerykański profesor wg ang. Wiki) wg polskiej Wiki "(...) uważa Ehrmana nie tylko za jednego z wiodących amerykańskich krytyków tekstu, ale również za jednego z najbardziej błyskotliwych i kreatywnych, jakich kiedykolwiek znał. Mimo to, zarzuca on mu brak obiektywizmu w niektórych kwestiach (...)"

Ks. Pawlukiewicza wrzuciło się do kategorii "konferencje na tematy damsko-męskie" i/lub "z humorem". Przystępując do lektury książki nie spodziewałam się rewolucji. Sądziłam że ks.Pawlukiewicz cudownie opowiada humorystyczne anegdoty i miałam wątpliwości czy on się "nadaje" do pisania o Bożym miłosierdziu. Tu nie da się ciągle dowcipkować. I przeżyłam szok. Ta książka tyle mi uświadomiła. W niektórych momentach pokazała błędy w rozumieniu grzechu np. gdy nie modlenie się jest tym samym jak nie rozmawianie z kochanym ojcem. Jak można mieszkać z Ojcem, mówić że się go kocha, a nie rozmawiać z nim lub rozmawiać przez minutę bez uwagi. Po raz kolejny przypomniałam sobie, że wiara jest OSOBOWĄ relacją z Bogiem, a nie zbiorem teoretycznych założeń do odklepywania. Polecam. Książka napisana w stylu ks. Pawlukiewicza, pełna obrazowych przykładów, język przystępny dla każdego. Daje dużo do myślenia, a jednocześnie czyta się ją przyjemnie. Warta przeczytania i dla ludzi mających się za gorliwych katolików, jak i tych mających ambiwalentne uczucia względem wiary.

Niezwykła książka. Aż trudno uwierzyć jak Ks. Pawlukiewicz z łatwością przekłada swoją charyzmę na słowo pisane. Ale tak jest. Książkę czyta się doskonale, choć trafniejsze w moim przypadku byłoby powiedzenie, że doskonale mi się wysłuchało tej książki, gdyż autor nawiązuje niesamowity kontakt z czytelnikiem tworząc klimat duchowej rozmowy. Każda strona jest bogatym materiałem do przemyśleń, i co ważne, zarówno dla osoby chcącej dopiero nawiązać kontakt z "Górą", jak i dla tych wszystkich, którym wydaje się, że ten kontakt posiadają. Ale przede wszystkim polecam tę książkę osobom zagubionym (jak ja),bo jest ogromnym natchnieniem i pomocą. Ks. Pawlukiewicz pomaga odkryć bogactwo Bożego miłosierdzia. Podpiera swoje słowa licznymi przykładami z życia i inspirującymi historiami. Czyta się jednym tchem, a potem chce się wracać i wracać. Zachęcam.

Nikt tak dobrze nie tłumaczy zawiłości wiary chrześcijańskiej, nikt tak dobrze nie przekonuje, że Bóg jest Jednym Wielkim Tchnieniem Miłości... Ta książeczka wpadła mi w ręce przez "przypadek" (nie ma przypadków!),śmiem twierdzić, że każdy powinien się z nią zapoznać.

• Religia
  • 2011-2014