Wyżej niż kondory. 70 lat później

2008-01-01
2008-01-01
Andy podróże góry

Najpierw tytułem wstępu.

Od zawsze miałem sceptyczne podejście do książek podróżniczych. No bo jaki jest sens czytać o czymś, że ktoś gdzieś pojechał. Można samemu gdzieś pojechać. A tak to lektura wzbudzi we mnie albo zazdrość, albo rozczarowanie. Właściwie, tylko podróżnicze książki Cejrowskiego stanowią taką lekturę, do której zamierzam wrócić, ale to ze względu na barwne anegdoty, zabawny język i wiele ciekawostek o naprawdę egzotycznych kulturach.

A teraz wróćmy do naszych "Kondorów".

Książka, która już samym tytułem nawiązuje do największych osiągnięć polskich przedwojennych alpinistów jest dokładnie tym czym się spodziewałem. Dra Lewandowskiego znam z uczelni i byłem na kilku jego wykładach, więc wiem, że o górach opowiadać lubi i umie. Ale wiem również, że jeśli chodzi o wyczyny górskie, to jest ambitnym amatorem. "Wyżej" to zapis relacji z trzech wypraw wakacyjnych, owszem ambitnych, ale nieporównywalnych z wyczynem przedwojennych wspinaczy. Dość wspomnieć, że zdobycie jednego szczytu, który w latach 30. zdobyto z marszu, w XXI w. (przy cieplejszym klimacie i wszystkich zdobyczach techniki) udało się dopiero za trzecim podejściem. Mamy za to relacje, jak to w górach słucha się muzyki z odtwarzacza MP3, pije wino i rozbija dżipa.

Jeśli jednak ktoś myśli o wyjeździe w Andy, to książkę przeczytać warto, bo zawiera sporo przydatnych informacji i drobiazgowe opisy wyprawy. Poza tym znajdziemy w niej dużo bardzo udanych i ładnych zdjęć. Właśnie za te zdjęcia daję szóstą gwiazdkę.

Najpierw tytułem wstępu.

Gdy sięgnęłam po tę książke nie spodziewałam się, że autor zabierze mnie w podróż i to w dalekie Andy, które z wielu powodów są celem nieralnym.Lewadowski to podróżnik i pracownik naukowy UW - jego pasją są góry i wiele szczytów zdobył.Inspiracją do jego trzech wypraw w Andy była pierwsza polska wyprawa w Andy - relacja w książce "Wyżej niż kondory" autorstwa Ostrowskiego.Lewandowski wraz z swoją ekipą postanowił powtórzyć wyczyny sprzed 70 lat.Ksiażka jest napisana bardzo ciekawie - bo bardzo lubię gdy podróznik pisze nie tylko o przyrodzie ,kulturze i historii, ale i relacjonuje swoje odczucia , przygody itd. Jest w tej relacji wiele zabawnych historii ,które spotykają nas w podrózy - np opóźnienia komunikacji , niedolecenie bagaży .Zgodzę się z autorem , ze jak się zdobywa szczyt - to ma się tylko jeden cel - dojść i na tym koncentruje się wszelkie wysiłki - cały świat zostawia się na boku ,zapomina o tym co doczesne .To magia gór i kto tego doświadczył , wie jak to cudownie smakuje.Relacja jest mega ciekawa - pokazuje jak ciężko jest gdy wyprawa się nie udaje i trzeba zawrócić , że zdobycie to szereg wyrzeczeń i ogromnego wysiłku - ale i nagroda w postaci doznań widzianych oczywa i duszą - żyje się w innym swiecie , bez cywilizacji w ciszy , a góry to świetny choć czasem groźny kompan.Mogłabym wiele o tej książce jeszcze pisać - dodam, że lekturę umilają cudne zdjęcia .Gorąco polecam .

• Góry
  • Podróżnicze