Małżeństwo po szkocku

Okładka książki Małżeństwo po szkocku Karen Lynn
Okładka książki Małżeństwo po szkocku
Karen Lynn Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka pod Różą
The Scottish Marriage
Prószyński i S-ka
1993-01-01
1993-01-01
Jolanta Tippe
Małżeństwo po szkocku

Och, nie uważam tej książki za wybitną, jak zgodnie z zasadami LC należałoby interpretować ocenę dziewięciogwiazdkową (naprawdę nie można tego zmienić?),ale tak przeogromnie mi się spodobała, że zechciałam nagrodzić ją właśnie dziewięcioma gwiazdami. Miałam czystą przyjemność z lektury. Wspaniałe jest to, że autorka wykreowała taką bohaterkę, która była rezolutną, wszystkim życzliwą osóbką, a nie... omdlewającą żałośnicą.

Romantyczna powieść napisana w klasycznym stylu.

Romantyczna powieść napisana w klasycznym stylu.

"Małżeństwo po szkocku" to historia kopciuszka z epoki wiktoriańskiej, który przypadkowo, ale szczęśliwym, jak się później okazało, trafem spotyka swojego księcia zamieniającego jego życie w bajkę. Historia bardzo naiwna i opowiedziana w dość ubogim i telegraficznym stylu, ale mówi miedzy innymi o tym, że czasem zło może przynieść dobro, i o tym jak łatwo przyzwyczaić się z czasem do luksusu a mimo to widzieć nędzę innych...
Literatura niewysokich lotów i nie wywołująca emocji, lecz pomoże oderwać od problemów dnia dzisiejszego.
Tak myślę, że film tym razem mógłby przy dobrze napisanym scenariuszu być lepszy, bo sama intryga zawarta w fabule powieści jest interesująca.

Świetny romans historyczny.

Świetny romans historyczny.

Typowy romans historyczny. Spodziewałam się po niej czegoś innego, myślałam, że będzie tutaj trochę więcej Szkocji... No cóż, musiałam obejść się smakiem. Bez szału, ale można przeczytać. Myślę, że fanki tego typu literatury będą zadowolone.

Bardzo słodka opowieść rodem z dumy i uprzedzenia. Wyróżnia ją jednak fakt, że główni bohaterowie najpierw przypadkowo się pobierają a dopiero później dochodzi do romansu i próby zdobycia miłości drugiej strony.
Główna bohaterka to córka pastora, osoba wielkoduszna, skromna o bardzo małych wymaganiach. Bardzo szybko jednak odnajduje się w roli wielkiej damy, akceptując strojne suknie i szastając pieniędzmi gdzie popadnie. On, kobieciarz, rezygnuje ze swoich miłostek w oka mgnieniu i bez żadnego żalu.
Książka jest dość naiwna i nieżyciowa. Ale tak na prawdę to nie jest jej mankament bo w tego typu literaturze liczy cię dobry romans a nie fakty. Trochę mi jednak brakowało "pazura". Niby Ada ma temperament i ciągle wpada w kłopoty ale to wszystko jest takie miłe i zyskuje od razu aprobatę jej męża. Nie ma takiego typowego wątku - najpierw się nie lubimy, trochę sobie dokuczamy, zaczynamy się sobą interesować i bach...finał, love forever :) Tu od początku do końca jest grzecznie i miło.

Rewelacyjny romans. Prawdziwie słodka, naiwna historia o nieplanowanym związku, damie wpadającej bezustannie w kłopoty i dżentelmenie w prawdziwie angielskim stylu. Na plus - całkowity brak scen seksu. I można? Można.

Schematyczna i naiwna. Coś chyba jednak w sobie ma, bo jednak ją pamiętam.

Schematyczna i naiwna. Coś chyba jednak w sobie ma, bo jednak ją pamiętam.

Pomysł na książkę był bardzo ciekawy jednak wykonanie jest bardzo kiepskie. Akcja tak szybko przechodzi jedna w drugą ze nie ma nawet jak się wczuć. Dialog są mdłe i bez polotu jak by ich nie było dużo byśmy nie stracili. Bohaterka która pyta się czy może zabrać książkę do sypialni ale powiedzieć o tym ze ukrywa młodą dziewczynę to już twierdzi ze nie musi. I te tabuny osób potrzebujących jej pomocy chyba tylko Matka Teresa może jej dorównać w tej materii.

Czytałam tą książkę parę lat temu i wtedy odebrałam ją zupełnie inaczej niż obecnie. Za pierwszym razem podobał mi się bardziej, teraz czytałam ją raczej siłą rozpędu i bez większych emocji, bo wiedziałam jak się skończy.
Jednak porównując ją do choćby 'Jane Eyre' to jest to naprawdę świetna lektura, obfitująca w akcje i wywołująca uśmiech na twarzy. Ja jednak nie jestem fanką takich romansów, w których nowożeńcy mówią sobie na Pan i Pani, a pocałunek dłoni wywołuje rumieniec na całej twarzy.
Mimo to czyta się ją naprawdę szybko. Idealna na podróż czy leniwe popołudnie z herbatą w ręku. Miłośnicy tej epoki będą zachwyceni, reszta co najwyżej zadowolona.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans
  • Biblioteka
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Małżeństwo po szkocku