Kapitan

Okładka książki Kapitan Patrick O'Brian
Okładka książki Kapitan
Patrick O'Brian Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 2)
Post Captain
Zysk i S-ka
1999-01-01
1999-01-01
Bernard Stępień
powieść angielska marynarka wojenna Jack Aubrey powieść historyczna

Po prostu świetna. Ciekawe przygody, wyjątkowi bohaterowie i piękny język.

Po prostu świetna. Ciekawe przygody, wyjątkowi bohaterowie i piękny język.

Moje wątpliwości ulotniły się. Autor wie, co robi. Wspaniale. Świetne zwroty akcji, wartka fabuła, jest też edukacyjnie, czasem zabawnie i generalnie potwornie przyjemnie.

OCENA -7/10 BARDZO DOBRA

„KAPITAN” do druga część cyklu morskich opowieści historycznych Patricka O’ Briana, która stanowi kontynuację wydarzeń opisanych w powieści „DOWÓDCA SOPHIE”. Opowiada o dalszych przygodach kapitana Royal Navy, Jacka Aubreya i jego przyjaciela chirurga okrętowego Stephana Maturina, którzy z chwilą podpisania traktatu w Amiens, powracają do Anglii.

Czytelnicy, którzy liczą na wartką akcję, niezwykłe opisy szalonych bitew morskich lekko się rozczarują, bo będą musieli przebrnąć przez obszerny wątek miłosny naszych bohaterów na lądzie, co może budzić kontrowersje zwłaszcza po rozbudzonych apetytach po przeczytaniu pierwszej części tego cyklu.

Mnie osobiście to nie przeszkadzało, bowiem miałem okazję poznać z innej strony głównych bohaterów ich skomplikowane relacje, zagrożenie przyjaźni oraz wiele napięć, gdy pojawiły się w ich życiu kobiety. Zachowanie naszych wilków morskich wprowadzonym życiu towarzyskim na lądzie, które jest zgoła odmienne niż twarde życie na morzu, było przede wszystkim zabawne i ciekawe.

To angielskie sielskie życie w którymś momencie tej historii zostaje zaburzone, kiedy Jack Aubrey popada w tarapaty finansowe i musi uciekać do Francji, aby ukryć się przed wierzycielami. To, co później go spotyka to niezwykła i pasjonująca przygoda, trafia do więzienia za długi, zostaje internowany, bo Napoleon zrywa wcześniej zawarty traktat, koniecznie trzeba to przeczytać, bo naprawdę warto. Książka mimo wszystko interesująca, polecam tym niezdecydowanym, przeczytałem ją z dużym zaciekawieniem i dobrze się bawiłem, a chyba głównie oto chodzi. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających. Jack_

OCENA -7/10 BARDZO DOBRA

Jak już ktoś wcześniej wspomniał 1/3 książki przedstawia wydarzenia na lądzie gdzie rozgrywa się romans z irytującą wdową która osiadła na prowincji, jeżeli chodzi o mnie to musiałem przez to przebrnąć i kiedy Jack wypłyną na morze odetchnąłem z ulgą:D!

Drugi tom, niestety trochę słabszy od pierwszego. Po pierwsze prawie jedna trzecia książki, to raczej romans lub co najwyżej powieść obyczajowa. Po drugie, autor wykreował tylko trzy typy kobiet: wredne i przewrotne lub chciwe, głupiutkie i zależne od innych, pozostałe czyli czyjeś żony, dziwki, służące - jak pozostałe postaci niepierwszoplanowe zupełnie bezbarwne i kompletnie bez znaczenia. Wywody filozoficzne dość wtórne i niestety stosunkowo płytkie.

Wątki szpiegowskie i morskie, pomimo że wciągające, są przeplatane dłużyznami obyczajowo romansowymi i trochę rozmywają się charakterystyczne cechy głównych postaci. Czasami trudno uchwycić, co właściwie chciał autor osiągnąć i w jakim kierunku zmierza. Od połowy robi się ciekawie a na zakończenie dostajemy warką, wciągającą akcję, postaci odzyskują pazur (jeśli był zamierzony zabieg autora, żeby pokazać jak marynarze zmieniają się na lądzie, to trochę słabo mu to wyszło). Od tej pory ciężko się oderwać od lektury i po dotarciu do końca, od razu chce się sięgnąć po kolejny tom. Ostatecznie można odnieść wrażenie, że autor tak naprawdę to miał pomysł tylko na pół książki, a pierwszą jej część napisał tylko bo ot żeby wypełnić kontrakt na ilość stronic, chyba że jak pisałem wcześniej, miał pomysł ale wyszło mu to ze szkodą dla lektury.

Czyli w sumie, to nadal książka dla miłośników morza i marynarskiego życia w Royal Navy w XIX wieku, choć może jakaś pensjonariuszka z dobrego domu znajdzie tam coś dla siebie, o ile nie omdleje przy bardziej drastycznych opisach. Warto się przemęczyć, żeby dotrzeć do momentu gdy zawiązuje się akcja, pojawiają się służby specjalne, jest morze, dym i heroizm. Potem szybko sięgamy po tom trzeci i ostatecznie zapominamy o początkowym niesmaku.

• Marynistyka
  • Książka papierowa