zŁap szczęście!

Okładka książki zŁap szczęście! Magdalena Załęcka
Okładka książki zŁap szczęście!
Magdalena Załęcka Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2024-08-20
2024-08-20
literatura piękna powieść obyczajowa weterynaria relacje międzyludzkie życie codzienne przygoda emocje zwierzęta odkrywanie siebie przyjaźń

„Złap szczęście” to powieść, która swoją subtelnością i lekkością dotyka serc czytelników, dając jednocześnie do myślenia o relacjach międzyludzkich, o przeszłości i przyszłości, oraz o tym, jak przypadkowe spotkania mogą nieoczekiwanie zmienić nasze życie. Autorka tej książki, w piękny sposób łączy elementy humoru z wzruszeniami, snuje opowieść pełną ciepła, ale też mądrości, która skłania do refleksji nad tym, jak niewielkie gesty i decyzje potrafią wpływać na nasze losy.

Autorka w sposób niezwykle subtelny ukazuje, jak decyzja o przyjęciu psa do swojego życia staje się metaforą dla większych zmian, które mają miejsce w życiu bohaterów. Symbol przygarnięcia to nie tylko odpowiedzialności za inne życie, ale też otwarcia się na nowe możliwości, na miłość i na zmiany. Decyzja o przygarnięciu psa niesie za sobą nie tylko obowiązki, ale także konsekwencje – otwiera serca, zmusza do wyjścia poza swoje własne problemy i spojrzenia na świat z innej perspektywy.

Najważniejszym znaleziskiem, które staje się kluczowym punktem zwrotnym w życiu Konstantego, są zeszyty wuja. To właśnie w nich Alojzy przez lata opisywał swoich sąsiadów – ich codzienność, radości, smutki, czasami nawet ich najbardziej intymne sekrety. Zapiski stają się mostem między przeszłością a teraźniejszością, otwierając Konstantemu oczy na rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał. W opisie sąsiadów widzi nie tylko historie innych ludzi, ale także lustrzane odbicie własnego życia – pełnego rutyny, samotności i braku prawdziwych emocji.

Jest to z pewnością historia, która udowadnia, że życie jest pełne niespodzianek, a każde spotkanie, nawet to z pozoru przypadkowe, może nieść ze sobą ogromne zmiany. Autorka w piękny sposób pokazuje, że los często kieruje nas tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy, a otwarcie się na innych, a także na zwierzęta, może przynieść radość, której wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Miła powiastka dla jeden wieczór. Historia kilkuwątkowa, których bohaterów łączy to, że mieszkają na tym samym osiedlu. W subtelny sposób poruszone są tu problem złego traktowania zwierząt, obciążenia mentalnego kobiet, samotnego rodzicielstwa, a nawet imigracji. Bohaterowie budzą sympatię.
Lektura tej książki nie zestresuje, nie zmęczy, nie przerazi, ale też nie pobudzi do głębszych refleksji. Ot lekkie i sympatyczne czytadełko na wakacje.

Życie potrafi pisać różne scenariusze. Zbiegi okoliczności nie raz pchają nas w sytuacje, które później wydają się nam "z góry" zaplanowane. Przeznaczenie pokazuje swoje oblicze, prędzej czy później krzyżując nasze drogi.

"zŁap szczęście" to historia, która jest idealnym zobrazowaniem przeznaczenia. W książce tej przeplatają się losy kilku różnych osób, z pozoru różnych. Na skutek przypadkowych wydarzeń, osoby te spotykają się ze sobą, wzajemnie sobie pomagając. Dopełniają się w różnych strefach życia, nie tylko prywatnego, ale i służbowego.

Głównymi bohaterami są tutaj jednak Jagna i Konstanty. Kobieta po rozstaniu z mężem, wychowuje samotnie córkę. Zabierając ją na wakacje, na ich drodze staje zaniedbany, skrzywdzony przez drugiego człowieka pies. Nie myśląc długo, Jagna z córeczką Hanią wracają z wakacji z dodatkowym pasażerem. Pies, nazwany przez nie Racuch, jeszcze nie raz pokaże im właściwą drogę. Konstanty jest weterynarzem, który po śmierci swojego wuja, ma za zadanie uprzątnąć jego mieszkanie. Przypadkiem znajduje tam notesy, z zawartością, jakiej się nie spodziewał...

"zŁap szczęście" to debiutancka książka Magdaleny Załęckiej. Autorka opisuje w powieści losy różnych osób, przybliżając czytelnikowi problemy życia codziennego. Ciężka praca, samotność, problemy wychowawcze to tylko kilka z tematów, jakie zostają przybliżone. Sama historia natomiast, to pozycja bardzo lekka, przyjemna, do przeczytania w jeden wieczór. Pochłania od pierwszej strony, zapewniając czytelnikowi emocjonującą przygodę, z uśmiechem na twarzy, ale i wzruszeniem w niektórych momentach. Bardzo udany debiut, zdecydowanie jeden z najlepszych, jakie w ostatnim czasie czytałam. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

www.carrrolinablog.com

Na poczatku warto zaznaczyc, ze zdecydowanie nie jestem fanką powieści obyczajowych. Wiekszosc z tych, ktore dotychczas czytalam (a byly to topowe autorki, które "wypada kojarzyc") męczyly mnie bladymi postaciami, naiwna przewidywalnościa i zbędnym moralizatorstwem w losowych momentach fabuly (czasem nawet miałam wrazenie, ze jakis zabieg fabularny jest jedynie pretekstem do snucia malo odkrywczych rozwazan o zyciu). Tutaj, pomimo, ze to typowa obyczajówka, czytałam z przyjemnością, momentami nawet nie mogłam się oderwać. Bo tutaj mamy bohaterów w których sie wierzy - są realni, postępują logicznie i w zgodzie ze swoim charakterem. Gdzieniegdzie wydarzenia toczą się w dość przewidywalnym kierunku, jednak tempo i konstrukcja narracji, a także to, że bohaterowie są całkiem realni, sprawiaja, ze obserwuje się to bez krztyny znudzenia. Moralizatorstwa i mysli udających głebokie nie zanotowalam wcale (co jest dla mnie ogromnym plusem),za to w bonusie bylo kilka miejsc, gdzie całkiem szczerze się uśmiechnęlam i kilka takich niewymuszenie wzruszających.
Reasumujac, ksiazke przeczytalam z dużą przyjemnością. Trafiła do mnie w momencie dużego natłoku różnych spraw i była to naprawde relaksująca odskocznia od ogromu obowiązków "na wczoraj". To jest taka miła i lekka pozycja, po której przeczytaniu świat wydaje sie nieco mniej szary, a ludzie jacys tacy lepsi.
Dodaje jedna gwiazdke za to, ze to debiut - debiutantka ma prawo do pewnych banalnych bledow, ktorych tutaj autorka uniknela :)

Zdecydowanie polecam! Piękna, wielowątkowa opowieść która Cie rozbawi i zasmuci. Bardzo przyjemnie sie czyta. Jak juz zaczniesz to nie możesz sie opanować aż skończysz...i wtedy niedosyt, chcesz wiecej, co dalej?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, która od pierwszej strony wciąga w świat jej bohaterów. Do tego stopnia, że aż się sama zauroczyłam moim (jak się później okazało - żonatym) weterynarzem. Jest lekko i jest zabawnie, ale bywa też i smutno. Jak się zacznie, to wpadasz w tę historię, dopóki się nie skończy, a kończy się tak, że czekam, czy będzie kolejna część, bo w mojej głowie jest zdecydowanie za dużo możliwych wersji! Także, ten… nie czekać! Czytać :)

Książka dobra ,a nawet bardzo dobra .Bardzo dobrze się czyta .Rzekłbym ,że nawet lepiej niż „Nigdy w życiu” Katarzyny Grocholi .Klimaty też trochę podobne do serii filmów „Listy do M”. Bardzo polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealna lektura dla każdego, kto szuka czegoś lekkiego i przyjemnego do czytania. Od pierwszych stron wciąga. To jedna z tych książek, które pochłania się z przyjemnością, nie czując upływu czasu. Lekka, ale nie banalna – idealna do relaksu!

”zŁap szczęście!” Magdalena Załęcka

4/5 ⭐️

„- A ty co tak milczysz? - zagadnęła.
- Chłonę!”

Książki ze zwierzakami w tle - lubicie? 🐶

Jako wielka miłośniczka zwierząt, jestem w pełni usatysfakcjonowana tą książką 🥹

I chociaż z początku wydawało mi się, że to będzie ten typ literatury, który nie pozostawi we mnie żadnego śladu - ot, przeczytam i zapomnę, to wcale tak nie jest.
Z pozoru to lekkie czytadełko zostawiło mnie z uczuciem ciepła na sercu i smutkiem, że przygoda z tymi bohaterami trwała tak krótko.

I teraz całkowicie rozumiem stwierdzenie ”nie oceniaj książki po okładce”, bo gdybym to nią miała się sugerować, najprawdopodobniej bym po tę lekturę nie sięgnęła.

A wnętrze zdecydowanie zasługuje na poznanie tej historii ❤️

Przy okazji dowiedziałam się też, że jest to debiut Pani Magdy i ja naprawdę mam duże szczęście do tych debiutów ostatnio! Nie pamiętam już, kiedy trafiłam na zły debiut 😂

Kilka elementów szczególnie skradło moje serce - wszechobecne zwierzaczki i dzienniki. Przy czym tego drugiego chciałam troszeczkę więcej, ale to naprawdę mały szczególik.

To jak autorka pokazała miłość między zwierzakiem, a właścicielem.. to coś pięknego..
Jako właścicielka psinki, za którą wskoczyłabym w ogień (a niestety musiałam już ją pożegnać 💔),autentycznie byłam wzruszona. Widać, że Pani Magda również kocha zwierzęta ❤️

To, że książka jest pisana z perspektyw wielu bohaterów mega mi się podobało. Polubiłam zarówno Jagnę z córką, jak i Alenę z Oksaną.

No i Kostek 🥹❤️

Nie da się nie kochać tego faceta, no po prostu się nie da..

„- Dawno nikt się tak o mnie nie troszczył - dodała. - To miłe.
- Ja będę to robił. Jeśli tylko mi pozwolisz.”

Za to nie poczułam żadnej więzi z Marianną, była mi po prostu obojętna 😂

Dostałam tu wszystko, czego oczekuję od książki - wzruszenie, uśmiech na twarzy i przywiązanie do bohaterów.

A jak Racuch był operowany, to już całkiem się zaniosłam płaczem..

Zdecydowanie mogę wam polecić z czystym sumieniem tę historię i czekam na kolejne książki spod pióra Pani Magdy ❤️

„- Wiesz, zanim pojawiłeś się w moim życiu, nie sądziłam, że jeszcze kiedyś przytrafi mi się coś takiego. Byłam zraniona, nieufna. Potem stanąłeś na mojej drodze i okazało się, że znów mogę czuć się jak dawniej. […]”

Współpraca reklamowa z @magdalenazalecka.autorka @wydawnictwo_novaeres

”zŁap szczęście!” Magdalena Załęcka

4/5 ⭐️

„- A ty co tak milczysz? - zagadnęła.
- Chłonę!”

Książki ze zwierzakami w tle - lubicie? 🐶

Idealna książka na urlop chociaż oprócz śmiechu wyciska również trochę łez ale raczej ze szczęścia np wtedy gdy nieoczekiwane dziecko niekoniecznie musi rujnować życie, szczególnie tatusiowi też.

• Mama - 2024
  • W planach ebook
  • Recenzenckie
  • W planach
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki zŁap szczęście!