Zbrodnia na progu

Okładka książki Zbrodnia na progu Ewa Majkusiak
Okładka książki Zbrodnia na progu
Ewa Majkusiak Wydawnictwo: Magiczne Dlaczemu Cykl: Magiczne zbrodnie (tom 1) fantasy, science fiction
Magiczne zbrodnie (tom 1)
Magiczne Dlaczemu
2024-02-02
2024-02-02
magia zbrodnia kot fantasy Łódź urban fantasy

Hej hej! Zapraszam serdecznie na recenzję! <3
Link do pełnej wersji: https://shiracoffeebook.blogspot.com/2024/04/zbrodnia-na-progu-ewa-majkusiak.html
Fragment:
Za Zbrodnię na progu wzięłam się szybko i w sumie dość gładko przebrnęłam przez pierwsze kilkadziesiąt stron. Właściwie nie spodziewałam się, iż połknę ją w górę dwa dni, mając na głowie pisanie magisterki, jednakże fabuła okazała się nader kusząca. Po zakończeniu, jakiego zdecydowanie się nie spodziewałam, liczę, iż autorka szybko pokusi się o kontynuację, nie tylko dlatego, iż uważam pierwszy tom za po prostu rewelacyjny, ale także dlatego, że będę miała możliwość przeczytania go ponownie przed kontynuacją. Naprawdę dawno nie miałam w rękach tak dobrego, ba nietuzinkowego, urban fantasy, a co najlepsze autorstwa polskiej pisarki. A Ewa Majkusiak spisała się dosłownie na medal!

Hej hej! Zapraszam serdecznie na recenzję! <3
Fragment:

Takie 6 z plusikiem ⭐️

🥐 Co mi się podobało? Atmosfera - bułeczki, herbatki, kotki i takie tam. Budzi sympatię postać Sary. Roztrzepana zielarka, która łamie zasady – to ciekawa bohaterka. Jej relacje z innymi bohaterami, charakter i podejście do magdetektywa Kornela dodają uroku. Szczególnie dobrze oceniam momenty, w których Sara wpada w tarapaty z powodu swojej nieustępliwości. Byłam zaciekawiona, jak bohaterka wyjdzie z niebezpiecznych sytuacji. Ogólnie książka jest lekka, trudniejsze tematy są zgrabnie dawkowane, zabawne dialogi sprawiają, że uśmiech pojawia się na twarzy. Lubię system magii, który ma wyraźnie zarysowane ograniczenia i sensowne zastosowania.
🥐 Co jest dobre, ale mogłoby być lepsze? Fajnie, że akcja dzieje się w Łodzi, wiele scen ma miejsce w klimatycznych budynkach, ale mogłoby to być jeszcze lepiej wykorzystane. Brakuje mi uwzględniania charakterystycznych miejscówek miasta, albo na przykład wyraźniejszego ukazania, jak magiczna społeczność przekształciła miasto na swoje potrzeby.
🥐 Co nie zagrało? Długość historii. Serce mi pęka, kiedy zaledwie zacznę książkę, a tu już zbliżam się do końca. Chciałabym bardziej zanurzyć się w fabule. Rozbudowanie wątków, poświęcenie więcej czasu innym postaciom, może jakieś podrzucenie fałszywych tropów i przybliżenie sylwetki antagonisty mogłoby uczynić tę powieść jeszcze ciekawszą. Momentami śledztwo wydaje się zbyt łatwe, intryga nie jest zbyt złożona, to nie bohaterowie szukają wskazówek, a wskazówki same przychodzą do bohaterów.

Choć nie jest to perfekcyjna powieść, chcę dać szansę kolejnym tomom i śledzić rozwój autorki. Po końcowym „haczyku” coś mi mówi, że druga część może być już naprawdę świetna 😎

Takie 6 z plusikiem ⭐️

Rzeczą, za którą trzeba pochwalić autorkę „Zbrodni na progu”, jest przede wszystkim klimat, jaki udało się zbudować w tej historii. Kartki są wręcz przesiąknięte aromatem ziół, potraw, czy wnętrza magicznej Łódzkiej kawiarni. Nie zdziwiłbym się, gdyby za kilka lat powstała książka kucharska zawierająca przepisy z tejże pozycji.

Język jakim posługuje się autorka, można określić jako prosty, aczkolwiek jest on w jakiś sposób satysfakcjonujący. Co jakiś czas humorystyczne opisy. Najlepiej widoczne jest to w scenach z protagonistką oraz jej babcią. Niestety największy problem miałem z postacią magdetektywa, jaki towarzyszy protagonistce. Wydaje się on być szary w porównaniu do głównej bohaterki, lecz jego zachowanie ma wytłumaczenie fabularne.

Podsumowując. Polecam książkę każdemu, kto oczekuje historii kryminalnej w magicznej i aromatycznej otoczce, a zwłaszcza mieszkańcom Łodzi, gdyż to właśnie tam w głównej mierze dzieje się akcja.

Język jakim posługuje się autorka, można...

Zielarka i magdetektyw w akcji, cóż może pójść nie tak?
Zabawna książka z kategorii lektury na jedno popołudnie.
A jednak czegoś brakowało, fabuła ciekawa, ale często zbyt szybko prowadzona, pewne wątki wydawały się niedopracowane.
Dodatkowe kilkadziesiąt stron, by nie zaszkodziło, a na pewno przeczytałabym je z rozkoszą.

Zielarka i magdetektyw w akcji, cóż może pójść nie tak?
Zabawna książka z kategorii lektury na jedno popołudnie.

Hejka! Szukacie książki przepełnionej magią, zagadkami i zapachem pysznych cynamonek? 🪄🤫

Jeśli tak, ,,Zbrodnia na progu" jest lekturą idealną dla Was! 🔪💚

Wyobraźcie sobie, że idąc spokojnie do pracy, zauważacie na schodach własnej kawiarni martwego człowieka. Jakbyście się czuli w takiej sytuacji? Naszczęście jest to tylko fikcja, ale bohaterka ,,Zbrodni na progu" naprawdę musiała przeżyć taki widok.. 🔪 Ani trochę jej nie zazdroszczę 🙈

Już na samym początku tej historii dowiadujemy się o tajemniczym morderstwie 🤫 Brzmi ciekawie i bardzo zachęca do dalszego czytania, prawda?

Bardzo spodobał mi się wątek kryminalny w tej historii. Uważam, że został świetnie poprowadzony i składa się na wspaniałą logiczną całość ✨️

Czytając możemy rozwiązywać zagadki razem z bohaterami i czuć się jak najlepsi detektywi 😎

Pomimo małej ilości stron, w książce występuje wiele niespodziewanych zwrotów akcji 😻 Większość czasu naprawdę byłam zaciekawiona, jednak niestety zdażyło mi się kilka momentów nudy 🙈

Bardzo spodobał mi się wątek przyjaźni damsko - męskiej i wzajemnego wsparcia Sary, Doriana i Benjamina 🫂❤️‍🩹 Ogromnie się o siebie troszczyli, zawsze stawiali pomoc i wzajemne wsparcie na pierwszym miejscu. Z uśmiechem na ustach obserwowałam ich relacje rodzinne 🫶🏻

Podobało mi się również wplecenie w historię charakternego magdetektywa 🤭 z wielkim zaciekawieniem śledziłam jego kłótnie, przepychanki i rozmowy z Sarą - ambitną, zawsze stawiającą na swoim właścicielką zielarnio-kawiarni 🌿☕️

Pomimo ciekawej i angażującej do dalszego czytania fabuły, trudno było mi się wkręcić w tą historię, czuję, że nie zostanie ona w mojej pamięci na długo 🙈 Jednak pomimo nieprzywiązania do bohaterów oraz drobnej nudy, była ona naprawdę świetną rozrywką i polecam zapoznać się z tą historią 🫶🏻

Jeśli szukacie niezobowiązującej lektury- to ,,Zbrodnia na progu" będzie dla Was idealna! 💚

Zakończenie ogromnie mnie zaciekawiło i bardzo wyczekuję 2 tomu! 🫶🏻 Jestem ciekawa jak ta sprawa się zakończy.. 🤫

Jeśli tak, ,,Zbrodnia na progu" jest lekturą idealną dla Was! 🔪💚

"Zbrodnia na progu" bardzo rozpaliła moje oczekiwania i byłam bardzo podekscytowana, kiedy w końcu mogłam sięgnąć po ten tytuł.
Tytułowa zbrodnia na progu rzeczywiście ma miejsce, ale to chyba jedyny wątek, który w jakimś stopniu mnie zainteresował, a i tak został dość spłaszczony, choć to nie zasmuciło mnie aż tak.
Niestety, ale doświadzcenie z tą książką było bolsne- co raczej mi się nie zdarza. Miałam potężny problem, żeby przechodzić z rozdziału do rodziału. I mimo, że w jakimś nikłym stopniu postać Sary zaplusowała celnymi komentarzami, to jednak cała reszta mocno mnie odrzuciła. Chyba nie przywyklam do obcowania z taką bohaterką, która jest... Właśnie taka jak Sara. Nie chce być w centrum uwagi.. ale jednak chce. Nie jest wcale rozpieszczona, ale jest.
Choć to nic, relaje prezentowane w książce sprawiały, że musiałąm odkladać ją na dłuzszy moment, zeby westchnąć z irytacją., odetchnąć i wrócić do tej histori. Przyjaciel wielokrotnie tulący i całujący w czółko? Serio?
Być może gdyby Sara była nastolatką, to by aż tak nie bolało i łatwiej byłoby mi zrozumieć pewne sytuacje i podejmowane decyzje itd. Ale nie jest.
Na plus natomiast jest, że akcja dzieje się w Łodzi- choć tez odnszę wrażenie, że nie zostało to w pełni wykorzystane, a szkoda.
Podsumuwując, być może gdybym była nasotlaką to mialabym inne zdanie na temat tej książki i byłabym zachwycona, ale nie jestem.
Nie uważam, ze to beznadziejny debiut, ale dla mnie niestety nie okazało się to powiewem świeżości, czy choćby miłą odmianą. Przebrnięcie przez tych 200 ileś stron było dla mnie większym problemem niż przebrniecie przez 'Nędzników'.
Oczywiśie można się ze mną nie zgodzić, ale mnie magia "Zbrodni na progu" nie pochłonęłą i raczej nie sięgnę po kolejny tom.
Niemniej autorce życzę wiele dobrego! Jakoś trzeba zacząć, choć to nie zawsze jest takie łatwe.

Niestety, ale doświadzcenie z tą książką było bolsne- co...

Całkiem ciekawe urban fantasy, w którym wpleciony jest wątek kryminalny. Lekka, przyjemna pozycja.

[Współpraca barterowa z Wydawnictwem
Magiczne Dlaczemu ]
"Są dni rozpoczynające się cynamonową bułeczką i kawą z kardamonem. Ale są też takie, w których niespodziewane wydarzenia przeplatają się z najgorszymi możliwymi scenariuszami."
Gdy Sara znajduje zwłoki młodej kobiety na progu swojej kawiarni siłą rzeczy wplątuje się w prowadzone śledztwo. Dodatkowo zajmujący się sprawą magdetektyw z naburmuszoną miną niejeden raz sprawi, że Sarze podniesie się ciśnienie, gdy razem będą szukali winnego.
Czy niecałe pięćdziesiąt kilogramów roztrzepanej zielarki poradzi sobie z dwoma fałszywie oskarżonymi przyjaciółmi? Jak zakończy się prowadzone śledztwo? Czy uda się odnaleźć mordercę?
Zbrodnia na Progu to pierwszy tom cyklu Magiczne zbrodnie Ewy Majkusiak.
Muszę przyznać, że ta historia wciągnęła mnie od samego początku. Jest to lekka i zabawna opowieść z nutą magii i kryminału, która stanowi idealną odskocznię i otuli nas jak ciepły kocyk.
Bardzo szybko się ją czyta, a zabawne docinki Sary i Kornela sprawiają, że niejeden raz uśmiech pojawia się na naszej twarzy.
"Im szybciej znajdziesz mordercę, tym szybciej się mnie pozbędziesz. Jeśli wyjmiesz na chwilę kij z dupy, to może nawet do czegoś się przydam. Widać, że nie znasz specyfiki naszej magii. A ofiarą była młoda kobieta. Nie wyglądasz mi na kogoś, kto spędza z takimi więcej niż dwa kwadranse. Chyba, że przeceniam twoje możliwości."
Sarę polubiłam od samego początku. Jest ona przeuroczą zielarką, która lubi łamać wszelkie zasady i zawsze działa na przekór ostrzeżeniom, przez co niejeden raz wpada w tarapaty. Jednocześnie jest niezwykle dobrą i miłą osobą, której po prostu nie da się nie lubić.
"W każdym widziała dobre strony, wszystkimi chciała się zaopiekować i ukoić to, co złe i smutne. Instynkt macierzyński w wersji patologicznej."
Jedyna rzecz, do której mogłabym się przyczepić to długość historii. Z przyjemnością głębiej zanurzyłabym się w tą powieść. Gdyby rozbudować pewne wątki byłaby ona jeszcze lepsza, a tak miałam wrażenie, że samo śledztwo przebiegło trochę zbyt łatwo i szybko.
Niemniej jednak z przyjemnością przeczytam kolejne tomy przygód Sary.
Jeśli macie ochotę na lekką i wciągającą historię, to zbrodnia na Progu będzie stanowiła idealną odskocznię od codziennych obowiązków.

[Współpraca barterowa z Wydawnictwem
Magiczne Dlaczemu ]

Gdy Sara wraz z przyjacielem Dorianem odnajdują zwłoki dziewczyny na progu swojej kawiarni bohaterka może jedynie iść na komendę złożyć zeznania a później objadać się ciastem czekoladowym. Jednak jej babcia ma dla niej inne zadanie gdy okazuje się, że o śmierć dziewczyny oskarżony jest „absztyfikant” babci. Ma reprezentować Franciszka jako, że magiczny ma do tego prawo. Kto stoi za zabójstwem dziewczyny i czy Sara dogada się z magdetektywem Kornelem?

„Zbrodnia na progu” to pierwsza część serii książek autorki z którą nie miałam przyjemności wcześniej się spotkać. Ale to pierwsze spotkanie było bardzo udane i chyba się zaprzyjaźnimy. Według mnie takie połączenie Harrego Pottera, Szeptuchy i książki kryminalnej w jedno.
Książkę się bardzo dobrze czyta i pochłonęłam ją w jeden wieczór, tak samo jak bułeczki cynamonowe które musiałam do niej zrobić w trakcie czytania 😂
Pomysł autorki świetny a bohaterowie świetnie wykreowani. Chociaż tak się zastanawiam czy Dorian jest tak samo przystojny jak bohater mojego ulubionego filmu🧐
Z niecierpliwością czekam na kolejną część a wam polecam tą książkę z całego serca.

bardzo dobra opowieść, moje serce zabiło mocniej na samo umiejscowienie fabuły w moim ukochanym mieście

• EBOOK

Ewa Majkusiak Zbrodnia na progu Zobacz więcej