Pomiędzy nami tajemnice

2024-02-13
literatura polska

#1378 - „Pomiędzy nami tajemnice” - Katarzyna Grzebyk - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#48/2024

"Maciej nieoczekiwanie przyznał jej rację. Nie narzekał na trudy pracy na roli, był z nią bowiem oswojony od dziecka, ale czasem łapał się na myśli,, że ich codzienne życie wypełnia rutyna - żmudna praca od świtu do nocy."

Książka ma 296 stron. Swoją premierę miała dnia 13.02.2024 roku.

Troje ludzi, trzy historie - różne pokolenia i części świata. A jednak coś ich łączy.

Możesz to odkryć czytając tą niezwykle wciągającą powieść - co serdecznie polecam.

Wykarz się determinacją i odwagą, tak jak bohaterowie tej książki, by poznać ich tajemnice.

Bardzo dziękuję za mój egzemplarz Zysk i S-ka Wydawnictwo. <3 <3 <3

#1378 - „Pomiędzy nami tajemnice” - Katarzyna Grzebyk - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#48/2024

Książka ma 296 stron. Swoją premierę miała dnia 13.02.2024...

Wspaniały debiut. Bardzo dobra książka, pochłonęła mnie bez reszty, jestem zachwycona

“W życiu liczy się drugi człowiek, nic więcej”.

Rok 1950, powojenne Podkarpacie, niewielka miejscowość Niebylec. Życie mieszkańców nie jest łatwe, naznaczone ciężką pracą i trudami dnia codziennego. Do miasteczka przyjeżdża kino objazdowe, które jest prawdziwą atrakcją dla jego mieszkańców. Dochodzi do tragedii, podczas seansu wybucha pożar w którym ginie większość osób z widowni. W tym młodzi rodzice, którzy zostawili swojego synka Benjamina pod opieką sąsiadów. Woźniakowie, którym tego samego dnia urodziła się córka, przygarniają chłopca i traktują jak swojego. O ich tajemnicy wie tylko akuszerka. I rok 2022 r. Warszawa, młoda, zdolna dziennikarka Marcelina dostaje zlecenie. Ma zebrać materiały do książki, w tym celu wyjeżdża na Podkarpacie. Podczas rozmowy z matką wychodzi na jaw, że jej rodzina pochodzi właśnie z tych stron. Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice rodzinne. Jakie powiązania z tym wszystkim ma pewien reżyser mieszkający w Stanach?

Ludzkie zagmatwane losy w całej okazałości. Przeszłość spowita niedopowiedzeniami, skrzętnie skrywane sekrety rodzinne. Akcja powieści toczy się swoim rytmem, intryguje, niesie sporą dawkę emocji. Fabuła ciekawie poprowadzona, toczy się dwutorowo, przeszłość i czasy współczesne. Autorka ma lekkie, płynne, naturalne, pióro — jest to udany debiut. Z wnikliwością i wrażliwością Pani Katarzyna ukazuje emocje, jakie stają się udziałem naszych bohaterów. A ci bardzo dobrze wykreowani, ciekawy psychologiczny rys na ich osobowości. Wiarygodni, realni, zwyczajni, to ludzie, jakich mijamy w naszej codzienności. Z ogromną ciekawością wkroczyłam w ich trudny świat i razem z nimi przemierzałam ich życiowe ścieżki. Nie były one łatwe, oj nie.

Nie jest to łatwa opowieść. Autorka porusza w niej trudne i ważne problemy dotyczące ludzkiej egzystencji. Podejmowanie trudnych decyzji i ich konsekwencje, które mają wpływ na życie wielu ludzi. Rodzinne tajemnice, samotność, zagubienie, niezrozumienie, tęsknota. Szukanie swoich korzeni, swojego miejsca na ziemi, dawanie sobie kolejnej szansy. Walka o siebie, o swoje marzenia, dylematy, trudne relacje rodzinne. Stopniowo odkrywane tajemnice, uciekanie przed poczuciem winy, szansa na przebaczenie.

Mądra, poruszająca opowieść. O tajemnicach, o miłości, o nadziei, o szukaniu swojego miejsca na ziemi. A także o tym jak ważne i potrzebne w relacjach międzyludzkich są szczere rozmowy. Serdecznie polecam!

“W życiu liczy się drugi człowiek, nic więcej”.

Trzy historie.
Trzech bohaterów.
Trzy odległe miejsca.
Różne płaszczyzny czasowe....

Są książki, w których opowiedziana w nich historia, skłania do pewnej refleksji, wywołuje emocje i porusza czułe struny w sercu... Taka właśnie jest powieść "Między nami tajemnice"

Marcelina, młoda dziennikarka na za zadanie napisać wywiad ze znanym sportowcem,. którego reputacja ostatnimi czasy podpadła. Mateusz Jurewicz przybywa obecnie na Podkarpaciu w małej wsi Niebylec.
W Nowym Jorku światowej sławy reżyser otrzymuje zaskakującą wiadomość, które nie daje mu spokoju. Co że sobą mają wspólnego te historie? Jej początków należy doszukiwać się w 1950 roku, kiedy to do małej wioski przyjeżdża objazdowe kino. Podczas seansu wybucha pożar, w wyniku którego ginie wielu ludzi. W tym rodzice małego chłopca, o którym istnieniu wie tylko miejscowa akuszerka.

"Pomiędzy nami tajemnice" to piękna powieść obyczajowa, która urzeka nas swoją fabułą, bohaterami i emocjami. Przeplatanie dwóch płaszczyzn czasowych nadaje tu smaczku, potęgującego ciekawość czytelnika co do skrywanych tajemnic i łączących relacji różnych bohaterów i ich historii. Kolejną rzeczą wartą uwagi jest tu przeniesienie czytelnika do miejscowości, którą możemy oglądać z dwóch perspektyw czasowych, co również wprowadza pewną nostalgię. Autorka w najmniejszym szczególe przemyślała i opowiedziała nam historię, dotykająca pewnych faktów z historii. Barwna narracja maluje nam emocje bohaterów, których kreacja również jest na plus. Wiedza o nich i o wydarzeniach jest tu umiejętnie dawkowana, tak że powieść czyta się nieśpiesznie, bez pośpiechu. Naprawdę piękna powieść, która urzeka i zostaję z czytelnikiem na dłużej. Polecam 🍃

Trzy historie.
Trzech bohaterów.
Trzy odległe miejsca.
Różne płaszczyzny czasowe....

Każdy ma jakieś tajemnice… Jaki jest ciężar twoich?

Jakikolwiek motyw tajemnic z przeszłości lub sekretów rodzinnych jest dla mnie niebywale pociągający. A jeśli do tego dochodzi czarująca okładka w niebanalnych przyciągających wzrok kolorach, tym bardziej mam ochotę sięgnąć po dany tytuł. Tak właśnie stało się w przypadku „Pomiędzy nami tajemnice” Katarzyny Grzebyk. Już sam tytuł sugerował co mniej więcej może na mnie czekać na kartach powieści. Tajemnice, tajemnice i jeszcze więcej tajemnic.

Oczekiwałam wciągającej historii, dobrze napisanej pod względem narracyjnym, z tajemnicami, które nie okażą się nazbyt przewidywalne i dostałam to, na co liczyłam.

Rok 2022. Marcelina zostaje postawiona pod ścianą i musi napisać wywiad rzekę ze znanym sportowcem Mateuszem Jurewiczem, który rok wcześniej popadł w niełaskę mediów i uciekł gdzieś na prowincję. Tygodnie, które Marcelina spędzi w małej wsi Niebylec zmienią jej życie.

Rok 1950. W tragicznym w skutkach pożarze kina objazdowego ginie wielu dorosłych i dzieci. Wśród ofiar znajdują się rodzice urodzonego kilka tygodni wcześniej chłopczyka. O jego istnieniu wie tylko akuszerka, która towarzyszyła mu w przyjściu na świat.

Czytałam bez pośpiechu, zajęło mi to cztery dni, przy czym ostatnią ćwiartkę przeczytałam w jedno popołudnie. Tę ostatnią, bo ciekowość mocno pchała mnie do przodu. Zdecydowanie na plus jest objętość książki (około 300 stron to tak akurat) oraz krótkie rozdziały (takie zawsze przyspieszają czytanie). Zaś naprzemienne przeplatanie się Teraz i Kiedyś podsyca ciekawość.

Katarzyna Grzebyk zdecydowanie potrafi władać piórem i w krótkich, treściwych słowach odmalować sceny pełne emocji. Niektóre z nich naprawdę mocno zapadły mi w pamięć (pożar kina i wizyta w domu opieki najbardziej). Powieść jest mocno obyczajowa, miejscami wręcz dramatyczna, ale i motyw romantyczny znalazł tu swoje miejsce. Leciutki i delikatny, ale jakże cudnie poprowadzony.

Wątkiem, który na dobre przyszpilił mnie do książki jest tajemnica związana z rodziną Marceliny. Denerwowało mnie, że autorka tak oszczędnie dawkuje pewne informacje, momentami wręcz zataja je przed czytelnikiem. Robi to jednak w taki sposób, że dopiero po czasie zorientowałam się, że gdyby te dane (to są drobiazgi, ale jak się okazuje istotne) zaprezentowała od razu poznawanie fabuły nie byłoby aż tak satysfakcjonujące.

„Pomiędzy nami tajemnice” Katarzyny Grzebyk zabrały mnie do małej miejscowości o nazwie Niebylec, do czasów zarówno współczesnych, jak i z lat pięćdziesiątych. Niezwykłym uczuciem było odwiedzanie miejsc przez Marcelinę, o których czytałam na wcześniejszych stronach w rozdziałach z Kiedyś.

Dla mnie ta powieść jest przede wszystkim o ciężarze tajemnic i konsekwencjach podjętych decyzji. Jest o wielkiej przyjaźni i przeszłości, która cieniem kładzie się na przyszłości.

Zdecydowanie polecam osobom lubiącym wyprawy do przeszłości i odkrywanie prawdy, jaka by ona nie była.

Każdy ma jakieś tajemnice… Jaki jest ciężar twoich?

Piękna powieść, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, porywa czytelników już od pierwszej strony. Poruszająca historia, która ma wiele ukrytych motywów i wydaje się zaskakiwać niemal na każdym kroku.

Katarzyna Grzebyk w swojej debiutanckiej powieści porusza czułe strony czytających. Otwiera przed nami historię mocno bazującą na skrajnych emocjach i prowadzi nas przez fabułę przyjemną dla wyobraźni. Z zaskoczeniem przyznaję, że nie spodziewałam się aż tak dobrze dopracowanej treści a styl autorki idealnie wpasował się w rozgrywane wydarzenia. Tym sposobem muszę przyznać, że w tej książce wszystko było na swoim miejscu począwszy od przemyślanych wydarzeń po niesłychanie złożoną i mocno dającą do myślenia sylwetkę niemal wszystkich bohaterów.

Autorka łączy przeszłość z teraźniejszością i robi to naprawdę dobrze. Jej powieść przypomina historie pisane przez Lucindę Riley czy Kate Morton, czyli mam na myśli zagraniczne sławy odnoszące wielki sukces. Nie robię tego porównania bez przyczyny, ponieważ takie skojarzenie pojawiło się już przy pierwszej zapowiedzi książki i zostało ze mną przy jej czytaniu. Historia składa się na to co wydarzyło się w 1950 roku i co ma swoje konsekwencje wiele lat później, ponieważ na równi czytamy o przeszłości oraz o tym co dzieje się w roku 2022. Podróżujemy przez Polskę, podkarpackie rejony a także zaglądamy nawet do Nowego Jorku, by na przestrzeni niezwykle zawiłej fabuły poznać skomplikowane losy bohaterów owiane tajemnicą.

Wszystko zaczęło się od zwykłej przyjemności, która skończyła się tragedią. Objazdowe kino doprowadziło do śmierci wielu widzów, gdy wybuchł pożar. Zginęli także rodzice małego chłopca o istnieniu którego wiedziała jedynie jego akuszerka. Wiele lat później wszystko wyszło na jaw za sprawą dziennikarki Marceliny, która nie chciała odpuścić tematu niesławnego sportowca Mateusza. Rozpoczęła się zatem trudna i emocjonalna podróż w głąb umysłów bohaterów, którzy musieli na nowo zdefiniować swoje życie i poznać losy własnych przodków.

"Pomiędzy nami tajemnice" to jedna z piękniejszych powieści obyczajowych jakie mogłam przeczytać. Lektura zupełnie niepozorna, ale tak piękna i porywająca od pierwszej strony, że nie chce wyjść z głowy czytelnika na długo po zamknięciu książki. Napisana z pomysłem i w pełni wykorzystująca swój potencjał, zaskakująca plastycznym językiem a także kreacją postaci z którymi bez problemu potrafimy się utożsamić. Przyciąga wzrok piękną szatę graficzną i zatrzymuje na dłużej podjętą tematyką, więc jestem pewna, że przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającemu czytelnikowi.

Przeczytałam na okładce informację o treści książki i zastanawiałam się co maja wspólnego te trzy opowieści. Mamy trzy miejsca akcji, dwa czasy akcji. Zastanawiałam się, co może łączyć młodą dziennikarka z uznanym reżyserem z Nowego Jorku. Książka jest tak napisana, że nie mogłam oderwać się od niej bez poznania zakończenia. Poświęciłam na czytanie jeden deszczowy wieczór i kawałek nocy, aż doczytałam do końca. Akcja doskonale się spina na koniec.
„Pomiędzy nami tajemnice” to debiut literacki Katarzyny Grzebyk, całkiem udany debiut. Poznajemy tragedię, jaka się wydarzyła w 1950 roku, kiedy spaliło się lub zadusiło dymem wiele ludzi. „Choć kościelny z krzyżem dotarł już do cmentarza i stanął przed prowizoryczną drewniana bramą, z kościoła nadal wynoszono trumny.” Bardzo realnie autorka przedstawiła życie ludzi w małej wiosce, ich ciężkie życie w powojennych latach. Ta historia najbardziej mnie urzekła, jest pełna emocji i tajemnic. Bohaterowie zarówno ci z roku 1950 jak i z roku 2022 są wyraziści, dobrze wykreowani. Marcelina i Mateusz to bohaterowie pozytywni, którzy wzbudzają sympatię. Przeżycia wewnętrzne bohaterów opisane są bardzo sugestywnie i emocjonalnie. Autorka umiejętnie dawkuje Marcelinie dochodzenie do poznania prawdy z przeszłości, bo czytelnikowi pozwoliła poznać tą tajemnicę wcześniej. Książka napisana jest pięknym językiem, nie ma żadnych dłużyzn, zbędnych opisów, każdy element opowieści ze sobą współgra. Autorka nie epatuje opisami seksu, żeby przyciągnąć czytelnika, ale rodzenie się prawdziwej miłości między Marceliną i Mateuszem i dojrzałą miłość Bena i jego żony. Jak napisała autorka, ta powieść jest fikcją literacką, ale niektóre zdarzenia wydarzyły się naprawdę, jak choćby pożar w remizie w czasie wyświetlania filmu, który wydarzył się w 1955 roku i był dla autorki inspiracją. Choć to fikcja literacka, ale wszystkie zdarzenia opisane są bardzo realistycznie i łatwo w nie uwierzyć. Świetna powieść, którą polecam bez żadnych zastrzeżeń. Po tak udanym debiucie czekam na kolejne książki tej autorki.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Opowieści, których akcja toczy się dwutorowo... Lubicie takie książki?
Ja się z tym nie kryję, że bardzo mi odpowiada taki zabieg. A kiedy jeszcze w powieści tkwią tajemnice...Ach, to już pełnia szczęścia. I taka właśnie jest ta książka.
Opowieść tę poznajemy współcześnie oraz wracając do 1950 roku. Wtedy to, przyjazd kina objazdowego do małej wioski, stał się niczym kamyk, poruszający lawinę. Pożar, który wybucha podczas projekcji filmu, na zawsze zmienia życie wielu osób. Czy na lepsze? To już się sami dowiedzcie.
Autorka splatając przeszłość z teraźniejszością sprawia, że od tej książki trudno się oderwać. Ile tu emocji, ile bólu, rozterek moralnych i tajemnic, które ciążą na sercu niczym głaz.
Czy każdej obietnicy należy dotrzymać? A co, jeśli sekrety tylko sprawiają ból? Choć są takie tajemnice, które po latach wychodzą nieproszone...tylko czy nie jest już za późno na przebaczenie? Różne myśli kotłowały się w mojej głowie podczas lektury, różne emocje.
Ale autorka ma niewątpliwie dar tworzenia zajmujących opowieści. Tak wiernie oddała klimat lat pięćdziesiątych, klimat ubogiej wsi i aż miałam ciarki, jak czytałam o tych dramatycznych wydarzeniach. Czułam ból i strach tych ludzi, duszący dym i żar płomieni...bardzo plastycznie i obrazowo zostało to przedstawione. Nie jest to historia sielska, o nie. Raczej do bólu realna, poruszająca i zadająca pytania. Pełna emocji i rozterek moralnych. Ale przez to jeszcze bardziej ciekawa. Zachęcam Was, sięgnijcie po nią i Wy.

Opowieści, których akcja toczy się dwutorowo... Lubicie takie książki?

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej.
„Pomiędzy nami tajemnice” to powieściowy debiut Katarzyny Grzebyk, który osobiście uważam za bardzo udany i wartościowy. Książka pochłania czytelnika już od pierwszej strony i tylko z każdą kolejną dawkuje emocje i wyjawia kolejne tajemnice tak aby puzzle całej układanki ładnie połączyły się w całości. Historię pewnej rodziny poznajemy w dwóch okresach czasowych, które idealnie się zgrywają i łączą.
Poznajmy znanego reżysera, który mieszka w Nowym Jorku, po dniu ciężkiej pracy jego ukochana żona budzi go w środku nocy aby przeczytał wiadomość na portalu... czy ta wiadomość jest aż tak ważna?
Marcelina to niezwykle ambitna młoda dziennikarka, która niechętnie zgadza się na napisanie materiału o znanym kolarzu. Tak wyjeżdża do małej miejscowości, gdzie dowiaduje się, że z tą miejscowością związana jest również historia jej rodziny o której nigdy nie słyszała. Dlaczego historia jest skrywana przez bliskich i co tak naprawdę ukrywa?
Cofamy się do 1950 roku, w Niebylcu odbywa się wielkie wydarzenie - kino objazdowe będzie wyświetlać film na który udaje się bardzo wiele mieszkańców. W tym również rodzice małego chłopca, którzy zostawiają go pod opieką sąsiadki. Niestety podczas seansu wybucha pożar, a rodziców chłopca nie udało się uratować.
Trzy osobne historie, które łączą tajemnice. Jakie? musicie poznać sami, abym nie zepsuła wam emocji i doznań z czytania :)
Podoba mi się w tej książce bardzo płynne wplecenie przeszłości w teraźniejszość, stopniowanie emocji i wiadomości jak również kreacja bohaterów. Zwłaszcza Marcelina to kobieta, którą polubicie. Całość uważam za książkę, którą warto przeczytać i przeżyć ją emocjonalnie, bo opowiada o ludzkich losach i tragediach, które mogą się wydarzyć każdemu z nas. A co więcej przeżycia wewnętrzne bohaterów są tak pięknie napisane, że trudno przejść obok nich obojętnie... Ta książka z pewnością wywoła również u was ogrom emocji. Koniecznie przeczytajcie.

🤍🤍 RECENZJA 🤍🤍

Katarzyna Grzebyk "Pomiędzy nimi tajemnice"

Marcelina, młoda dziennikarka w ramach pracy wyjeżdża na Podkarpacie aby zebrać materiały potrzebne do książki o Mateuszu Jurewiczu, byłej gwieździe sportu. Ben Davies odnosi w Nowym Jorku sukcesy jako ceniony i znany producent filmowy. W Niebylcu dochodzi do ogromnej tragedii, podczas seansu filmowego wybucha pożar, w którym ginie mnóstwo ludzi. Wśród nich są rodzice malutkiego Benjamina, na szczęście dzięki zaprzyjaźnionej rodzinie Woźniaków maluch ma szansę na dom, rodzinę i normalne życie. Trzy różne światy, inne czasy i bohaterowie których łączy przeszłość i ogromna tajemnica. Co wyniknie z tej historii? Jakie fakty wyjdą na jaw? Czy po wielu latach rodzina znów się połączy?

"Pomiędzy nimi tajemnice" to moim skromnym zdaniem bardzo udany debiut autorki. Historia opowiada o losach pewnej rodziny, która wiele przeszła i by lepiej zrozumieć to co się wydarzyło jest podzielona na przeszłość i teraźniejszość. To opowieść obyczajowa ukazująca życie codzienne, ciężkie doświadczenia, trudne decyzje ale i miłość, zrozumienie i wiarę w szczęście zakończenie. Marcelina to postać świetnie wykreowana, jej poczynania zaskakują, intrygują ale przedewszystkim rozbudzają ciekawość, Woźniakowie to rodzina skromna ale bardzo się kochającą, Ben natomiast chciał cieszyć się życiem i nie wracać do wspomnień. Ich losy bardzo się ze sobą łączą ale by to odkryć przed Marceliną długa i wyboista droga. To co działo się w przeszłości jest tu tak umiejętnie wplecione, że uzupełnia całość idealnie. Fabuła dawkuje emocje, a stopniowo odkrywane fakty dodają tej książce polotu. Kochani wiele można by o tej historii napisać, ale nie chcę wam za dużo wyjawiać, ponieważ uważam iż ta historia zasługuje na przeczytanie. Wiem, że gdy już zaczniecie, zapragniecie poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania i gwarantuję, że je otrzymacie.

🤍🤍 RECENZJA 🤍🤍

Katarzyna Grzebyk "Pomiędzy nimi tajemnice"

• Od Wydawnictw/Autorów
  • Moje :)