Tomek, mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu

Okładka książki Tomek, mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu Anna Solska-Mackiewicz
Okładka książki Tomek, mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu
Anna Solska-Mackiewicz Wydawnictwo: Bezdroża biografia, autobiografia, pamiętnik
Bezdroża
2023-06-13
2023-06-13
literatura polska wspomnienia góry Mackiewicz

Czy pamiętacie historię Tomasza Mackiewicza, polskiego himalaisty, który zmarł w 2018 roku na Nanga Parbat?
O tej sprawie było głośno zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach.
W tym roku Anna Solska-Mackiewicz postanowiła podzielić się swoimi odczuciami na temat tego, jaki w życiu codziennym był Tomasz Mackiewicz. Dzięki temu czytelnik może poznać zdecydowanie lepiej himalaistę, czytając o jego pasjach, przeżyciach z przeszłości, światopoglądzie, rodzicielstwie. Autorka wspomnień wielokrotnie cytowała rozmowy, które były pełne miłości i wzajemnego szacunku. Moim zdaniem w pełni odkryła uczucia i potrzeby Tomasza Mackiewicza. Podzieliła się również najgorszymi chwilami, czekając na wieści z Nanga Parbat - ostatniego podejścia do zdobycia tego szczytu.
Rzadko mam okazję czytać wspomnienia o kimś, chociaż na przykładzie tej książki przyznaję, że warto po takie również sięgać, by poznać człowieka od innej strony (bynajmniej nie tylko tej medialnej). Zupełnie inaczej czyta się wspominki – napisane od serca, niż m.in. powieści bądź thrillery.

O tej sprawie było głośno zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach.

Anna Solska-Mackiewicz “Tomek mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu”

Tomasz Mackiewicz polski himalaista, podróżnik, szczególnie upodobał sobie górę Nanga Parbat, wspinał się na nią siedem razy i ten siódmy raz był tym ostatnim. W 2018 roku razem z Elisabeth Revol podjęli próbę zimowego wejścia na górę w stylu alpejskim bez wspomagania tlenem z butli. 25 stycznia zdobyli szczyt, podczas schodzenia pogoda zaczęła się już psuć, zdrowie Tomka też zaczęło się sypać. Dopadła go choroba wysokościowa oraz ślepota śnieżna, poprzez brak ruchu nabawił się również licznych odmrożeń. Rozpoczęła się dramatyczna próba ratowania dwóch wspinaczy. Elisabeth udało się uratować, Tomek niestety został na górze, w miejscu które zajmowało bardzo wyjątkowe miejsce w jego sercu.

Anna Solska- Mackiewicz, żona Tomka napisała książkę, która od samego początku mnie pochłonęła, czułam się jakbym siedziała obok niej i słuchała opowieści o jej największej miłości. Ewa Drzyzga powiedziała że połączyło ich “umiłowanie wolności”. Zawarte w książce maile, smsy, które wzajemnie do siebie pisali są tak intymne, tak czułe i ciepłe ♥️ Oczywiście jak każda para mieli gorsze chwile ale potrafili sobie z nimi radzić.
W jednym z opisów Anna pisze “.. wszystko co robiłeś, charakteryzowało się nieumiarkowaniem i oddaniem się czemuś w pełni. Gdy coś cię porywało- idea, cel. wizja- wchodziłeś w to jak w ogień…” Książka jest wspaniałym opisem człowieka, który kochał wolność, naturę, ona pozwalała mu walczyć z własnymi demonami, podczas każdej podróży myślał o swojej rodzinie.
Wspomnienia zawarte w opisach zostaną wspaniałą pamiątką dla jego dzieci a także dla nas wszystkich, którzy śledzili jego wyprawy.

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_bezdroza

"Tomek mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu" to książka autorstwa Anny Solskiej-Mackiewicz - wdowy po himalaiście. W swoich zapiskach skierowanych do zmarłego męża, autorka opisuje ich wspólne życie: moment zapoznania, narodziny wspólnych dzieci, urządzanie mieszkania, relacje z rodzicami, problemy zdrowotne, nałogi... Autorka opisuje jakim człowiekiem w jej opinii, był znany himalista. Ciekawym doświadczeniem było poznać postać Tomka Mackiewicza z perspektywy jego najbliższej osoby. Może i nie jest to najbardziej obiektywne spojrzenie, ale nadal ciekawe i warte zgłębienia.
Pisząc tę książkę, Anna Solska-Mackiewicz spełnia niejako wolę zmarłego męża, który pragnął opisać swoją wyprawę na Nanga Parbat. Jak wiemy, nie było mu to dane.
Dzięki tej lekturze poznajemy postać Tomka z bardziej prywatnej strony. Autorka potrafi przekuć wady zmarłego męża w najlepsze zalety. Choć nie daje to rzeczywistego obrazu, to w moim odczuciu, ten zabieg pokazuje jak ogromną miłością darzyli siebie nawzajem. Ta książka jest piękną opowieścią o miłości, tęsknocie, żalu i bólu po utracie ukochanej osoby.
Forma w jakiej została napisana książka - listy autorki do męża, dodaje tej pozycji intymności i szczerości.

Tomasz Mackiewicz był bez wątpienia osobą zagadkową, jednocześnie godną podziwu w swojej filozofii wspinaczki, ale i samego życia. Jego pewnego rodzaju „opętanie” przez Nangę Parbat było już wielokrotnie komentowane w mediach i na różne sposoby opisywane. Historię wspinaczki Tomka poznać można w książce Dominika Szczepańskiego „Czapkins” (którą serdecznie polecam). „Tomek, mój wszechświat” to opowieść z nieco innej strony, ale na pewno w ciekawy sposób dopełnia obrazu osoby, jaką był słynny „Czapkins”.

Anna Solska-Mackiewicz, partnerka życiowa Tomka, przygotowała wspomnienia o swoim partnerze, z którym łączyła ją więź wyjątkowa. Spokojnie, nie jest to historia powielająca opowieść spisaną przez Dominika Szczepańskiego (chociaż Anna pomagała przy jej tworzeniu),jest to naprawdę przejmująca opowieść o prawdziwej miłości, przyjaźni, o swego rodzaju zespoleniu dusz. Autorka pokazuje czytelnikowi Tomka takiego, jakim był, jakiego prawdopodobnie wielu go nie znało. Przedstawia prawdziwie intymny obraz związku z człowiekiem, dla którego ważne były góry i zespolenie z nimi, a który stronił od rywalizacji, wywyższania się, przedstawiania jako herosa, budowania wokół swojego nazwiska legendy.

I chociaż nadal możemy sporo przeczytać o górskich wyprawach i przygotowaniach Mackiewicza, bo trudno byłoby bez tego przedstawić jego osobę, dostajemy w tej opowieści historię związku z Anną, ich „docierania się”, wzajemnego wspierania, dawania sobie przestrzeni, a jednocześnie spędzania z sobą każdej chwili, oddawanie się sobie wzajemnie w pełni. Bardzo podobało mi się podejście Anny, która wspomina o tym, że nigdy nie była „zazdrosna” o góry, nie pałała frustracją, nie stawiała Tomka przed wyborem - „góry, albo ja”. To niezwykle cenne spostrzeżenia i godna podziwu postawa. Często bowiem spotyka się historie o tym, jak to z czasem partnerki słynnych himalaistów nie dawały sobie rady z tym, że nigdy nie były na pierwszym miejscu i mimo, że wiedziały, na co się piszą wchodząc w związek z taką osobą, koniec końców stawiały swojego partnera przed wyborem. Tymczasem Anna pisze: „uważałam, że jestem dla niego ważna na równi z Nangą, bo rozumiałam, że miłość jest jedna. W końcu nawet w życiu pozbawionym potężnej i pochłaniającej pasji kochamy więcej niż jedną osobę” - to pokazuje, jak wspaniałą partnerkę miał Tomek.

„Tomek, mój wszechświat” to, jak już wspomniałam, intymna i przejmująca opowieść miłości, jakiej można pozazdrościć. Głębokiego uczucia, które wręcz utożsamia się ze swoistym połączeniem dusz, które pozwala na wspólne przeżywanie życia i wyciągania z niego jak najwięcej pięknych chwil. Dzięki tym wspomnieniom można poznać osobę Tomka, który zawsze pozostawał gdzieś z tyłu, może trochę wyobcowany, który nie potrzebował pławić się w blasku, dla którego ważna była podróż sama w sobie i obcowanie z naturą, a stanięcie na szczycie góry było tylko dopełnieniem całej wyprawy.
Oczywiście w tych spisanych wspomnieniach nie mogło zabraknąć chyba najgłośniejszej akcji ratunkowej, o której mówiło się nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie. Anna przybliża nieco cały przebieg akcji, chociaż wydaje się, że o tamtej sytuacji z 2018 roku zostało powiedziane już wszystko.

Ostatecznie, jest to naprawdę przejmująca i na swój sposób inspirującą opowieść, którą warto poznać. Na pewno jednak będzie ona bardziej odpowiednia dla osób, których interesuje postać „Czapkinsa” lub które lubią zatracać się w literaturze około górskiej. Być może niektóre osoby docenią tę historię, jako obraz pięknej miłości, jednak myślę, że może nie sprawdzić się u osób, które nie czytają tego typu książek. Niemniej, osobiście bardzo polecam po nią sięgnąć.

• Góry
  • A..Do obserwacji