Historia kolei Herby-Częstochowa

Rozczarowująco skąpa broszurka, nie do końca wypełniająca podane w tytule założenia. Odejmując nie wnoszący nic do sprawy wstęp, dostajemy 34 strony malutkiego formatu (mniejszego niż A5) z krótkim szkicem uwarunkowań powstania linii, umiejscowieniem i losami budynków dworcowych oraz jednego czy dwóch wiaduktów, przypadkowym rozkładem jazdy (z 1906 roku),wczesną listą pracowników linii, a także jednostronicowym kalendarium jej rozwoju.

O samej budowie (kto, kiedy, jak długo) nie ma praktycznie nic, co jest wręcz zdumiewające, ale za to znalazło się miejsce dla informacji o rozwoju miejscowości Herby, a także o napadzie rabunkowym na pociąg w 1910 roku. Szczęśliwie całość uzupełniają ładne, choć malutkie zdjęcia oraz średnio czytelne w tej wielkości schematy, a także - kiepsko zreprodukowane - wizerunki biletów.

Niestety, zawarte w publikacji informacje trzeba brać bardzo ostrożnie. Po pierwsze - bo autorzy objawiają luki w podstawowej wiedzy historycznej (we wstępie rozwodzą się nad 12 dniami różnicy między kalendarzem gregoriańskim i juliańskim, podczas gdy w XX wieku, którego to okresu dotyczy opracowanie, dystans wynosił już 13 dni, co oznacza, że część dat może być błędna). A po drugie - bo nie ma tu żadnych przypisów ani źródeł, w związku z czym nie wiadomo, na podstawie czego opracowanie zostało stworzone.

Inicjatywa więc interesująca, ale wykonanie słabe i trochę na chybcika, sądząc m.in. po tym, że książeczka jest spięta dwoma zszywkami, a mimo to na zagięciu ma nadrukowany napis grzbietowy. Oczywiście nieczytelny, bo publikacja formalnie grzbietu nie ma...

• Wyproszone z domu

Dodaj cytat z książki Historia kolei Herby-Częstochowa