Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Okładka książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Dale Carnegie Wydawnictwo: StudioEMKA nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How to win friends and influence people
StudioEMKA
1995-01-01
1995-01-01
Data 1. wydania:
2006-06-01
Paweł Cichawa
przyjaźń poradniki

Zbiór niesamowicie ciekawych anegdot, które inspirują mocniej niż jakiekolwiek poradniki. Historie prawdziwych ludzi z krwi i kości, którzy stosując się do zasad polecanych przez autora osiągnęli mniejszy bądź większy sukces. Książkę czyta się płynnie, jak dobrą biografię, ponieważ zalecenia autora nie są nachalne. Nie zmusza widza do swojej racji, tylko przekonuje go za pomocą obrazów i przykładów. Niektóre zasady powoli tracą na aktualności, ponieważ od publikacji pierwszego wydania minęło prawie 90 lat ale nie zmienia to faktu, że zastosowanie ich jest proste i dostępne dla każdego czytelnika.

Nie lubię nazywać wartościowych książek poradnikami, więc nie nazwę jej tak. Ten tytuł to swoista i jedyna w swoim rodzaju instrukcja obsługi ludzi i naprawy otaczającego nas świata. Zawarte w niej rady można wykorzystać w kontakcie z każdym, wręcz z marszu, bez żadnego przygotowania, co nie znaczy, że nie należy się przygotowywać. Przygotowaniem jest już samo przeczytanie tego tytułu. Poznanie naszego współrozmówcy to nasza powinność, a książka Carnegie'a tłumaczy nam w przystępny sposób jak to zrobić.
Dziękuję ktosiowi za polecenie tytułu, będę wracać i kartkować namiętnie :)

Książka wbrew pozorom jest bardzo stara bo została napisana w latach 30 XX wieku i dopracowana w latach 80. Jednakże świeżo po przeczytaniu mam mieszane uczucia, ponieważ spodziewałem się czegoś więcej. Przede wszystkim opisane zasady, nie do końca sprawdzą się w dzisiejszych czasach. Autor podaje bardzo dużo przykładów pewnych zachowań, które odniosły pewny skutek lepszy lub gorszy, by uświadomić czytelnikom zasadę stosowania podawanych przez niego rad. Rady są jak najbardziej uniwersalne, których stosowanie być może przyniesie określony efekt. No właśnie być może, ponieważ często opierają się one na psychologicznym aspekcie podejścia do drugiej osoby. Jeśli trafimy na kogoś, kto będzie umiał rozpoznać te nasze psychologiczne próby wywarcia wpływów na drugą osobę, to z pewnością osiągnięcie naszych celów skończy się fiaskiem. Dużo jest przykładów opisujących zwykłe życzliwe podejście do drugiego człowieka, które są jak najbardziej adekwatne i które każdy powinien stosować. Jednakże aby tak było, każdy powinien je znać, a to niestety jest niemożliwe. Ponadto po przeanalizowaniu kilku rozdziałów, odniosłem wrażenie, że aby osiągnąć swój cel często musimy zrezygnować ze swojego charakteru, swojego zdania, a wręcz twierdzić że inni mają rację, mimo że jej nie mają i uporczywie ich w tym utwierdzać. I być może jest to prawda, ponieważ nikt nie lubi się mylić, a ktoś urażony zwróceniem uwagi nie będzie już dla nas tak przychylny. Jeśli bardzo nam na czymś zależy i koniecznie chcemy osiągnąć swój cel, odpuszczenie swoich racji ma sens, jednakże nie sprawdzi się to w każdej sytuacji. Sami musimy zrobić bilans zysków i strat, aby dowiedzieć się czy warto, ale tego autor już nie mówi. Generalnie książkę powinien przeczytać każdy, kto nie umie trzymać języka za zębami i nie zawsze wie co wypada powiedzieć, a co nie. Samo przeczytanie i zaakceptowanie porad też nic nie da, jeśli sami nie będziemy nad sobą pracować i nie będziemy wracać do książki po powtórkę.

„Jak zdobyć sobie przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest książką zawierającą porady dotyczące relacji. Każda z porad jest obarczona wyjątkowo długim i żmudnym opisem anegdot, kończących się sukcesem danych ludzi. Nie znajdujemy odnośników do tych historii, nie znamy ich pochodzenia, stopnia prawdziwości. Książka zawiera trochę cennych rad, które mogą przydać się w relacjach biznesowych. Możemy stosować je wobec ludzi, którzy nie są nam bliscy, z którymi kontakty służą spełnieniu celów. W większości stosowanie tych zasad wymaga zaprzestania mówienia o nas samych i skupienia się na interesie rozmówcy. Jednak w szczerych relacjach międzyludzkich, opartych na przyjaźni, miłości - obie strony powinny poznawać siebie nawzajem i mieć szansę na wyrażanie swoich uczuć, interesów, oczekiwań i historii. Uważam, że książka jest niepotrzebnym przedłużeniem czegoś, co mogło zostać opisane krótko i treściwie.

Wybitna książka! Jeden z lepszych poradników, jakie poznałam. Słuchałam w audiobooku, a teraz kupiłam sobie wersję papierową. Czytam ją jeszcze raz i z pewnością będę do niej wracać.

swietna ksiazka

swietna ksiazka

Czytam już po raz trzeci i za każdym razem odkrywam coś nowego, co od razu testuję w kontaktach z ludźmi.

Książka, która powinna się znaleźć u każdej osoby w biblioteczce. Zdecydowanie mi pomogła.

mnogość przykładów nie pozwoliła mi dokończyć, prawdę mówiąc mogłaby być połowę krótsza nadal zawierając ten sam przekaz

Książka, która jeśli przeczytałby każdy świat relacji międzyludzkich byłby o wiele lepszy. Jeśli chcesz zmienić swoje życie towarzyskie, powinieneś w pierwszej kolejności przeczytać tą książkę. Każdy z twojego otoczenia podziękuje i pokocha Cię.