Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Okładka książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Dale Carnegie Wydawnictwo: StudioEMKA nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How to win friends and influence people
StudioEMKA
1995-01-01
1995-01-01
Paweł Cichawa
przyjaźń poradniki

Miła, przyjemna, niewymagająca, nie pozostawiająca po sobie zbędnych refleksji, ale również i niewiele wnosząca książka- tak mogłabym zacząć i zakończyć tę recenzję, ale jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto- mała zapowiedź poniżej...:)

Wypożyczając tę książkę, usłyszałam "naprawdę chce pani to przeczytać?" i przyznam- zawahałam się. Z drugiej strony rozumiem, co bibliotekarz miał na myśli- nie zdobędziemy przyjaciół po przeczytaniu tej książki. Zapewne nie zdobędziemy ich po przeczytaniu jakiejkolwiek książki, bo przecież nie to, co przeczytaliśmy wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi. Wracając jednak do samej treści- są to opowiedziane przez autora historie ludzi sukcesu, którzy dzięki rzekomemu schematowi postępowania z innymi ów sukces odnieśli. Historie są całkiem ciekawe, jedne mniej, inne bardziej, natomiast znów- czy faktycznie pozostawiają po sobie do myślenia, może chociaż motywację do zmiany dotychczasowych nawyków? Niekoniecznie.

Ma się również wrażenie, że książka nie jest ponadczasowa, że jednak ten duch czasu nieco w nią ugodził, gdyż niektóre z opisów i "zaleceń" autora nijak nie odnalazłyby się w dzisiejszym świecie.

Niemniej jednak jest to szybka, całkiem miła lektura, więc jeśli nie znajdziesz nic ciekawszego- pozycja Dale'a Carnegie'a nie będzie aż takim złym wyborem.

Świetna jest, polecam bardzo.

Świetna jest, polecam bardzo.

Rady płynące z tej książki można by zamknąć w maksymalnie 50 stronach. Dodatkowo w mojej opinii treść nie uczy zdrowej relacji z samym sobą a manipulacji i bycia sztucznym wobec innych.
Nic innego jak "kołczingowy bełkot". Nie polecam.

Nic innego jak "kołczingowy bełkot". Nie polecam.

Sięgnęłam po tę książkę od razu ze sceptycznym nastawieniem, którego nie pozbyłam się aż do teraz. Dla mnie przeładowana tendencyjnymi przykładami i truizmami. Zawiera parę trafnych rad, ale bardziej manipulacji niż budowania zdrowych relacji.

Książka dumnie zapowiadana, ale na mnie nie zrobiła wrażenia. Jest tam kilka przydatnych informacji, ale możnaby ja przedstawić w kilku punktach. Głównie mówi o tym jak zachowywać się, aby ludzie patrzeli na nas bardziej przychylnie.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi to książka, którą można opisać parafrazując jedną z dobrych, polskich komedii: "dobre rady z podręcznika dla akwizytorów" ;)
Generalnie zgadzam się z zawartą tam treścią, jednak książka wydaje mi się być powierzchowna. Dla większości będzie to zbiór rad, o których szybko zapomną.

Książka stanowi niezbędnik w samorozwoju.

Książka stanowi niezbędnik w samorozwoju.

Książka która naprawdę odmienia życie. Niby opisuje oczywistości ale jednak warto je przeczytać.

Moja opinia będzie bardzo subiektywna, ponieważ mam uczulenie na wszelkiego rodzaju treści coachingowe. Wiedza zawarta na stronach tej książki zapewne bardzo by mi się przydała i zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale tylko wtedy, gdybym nigdy wcześniej w życiu nie rozmawiał z żadnym człowiekiem, ani nie przebywał nigdy w towarzystwie żadnych ludzi i nie widział reakcji na moje słowa, zachowania, gesty. Banał za banałem. W ogóle moim zdaniem to takie średnio etyczne żeby mówić ludziom rzeczy w stylu "udawaj miłego wesołka, to ludzie będą Cię lubić". Cieszę się, że udało mi się zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi będąc ponurakiem i burakiem przed poznaniem tych rad.

Sięgnąłem po tę książkę w ciemno, ponieważ jest bardzo popularna i spodziewałem się odkryć coś mniej oczywistego od rad tutaj zwartych, choć już sam opis mówi że rady wydają się być oczywiste.

Co do samych rad, rzeczywiście są mniej lub bardziej oczywiste, i myślę że każdy człowiek świadomie lub nie stosuje je niemal codziennie, ale czy da się je w tak prosty sposób zacząć stosować z powodzeniem już jutro, mam co do tego wątpliwości, a taki jest mniej więcej przekaz autora w moim odczuciu.

Osobna kwestia jest taka że ekstrawertyk zdecydowanie łatwiej i naturalniej będzie potrafił wykorzystać te „sztuczki” zawarte w książce w codziennych sytuacjach, niż introwertyk który zazwyczaj w mojej ocenie jest bardziej obiektywny i ciężko mu zrozumieć że ludzie oczekują od drugiego człowieka porywającej pewności siebie, a nie nudnego w ich ocenie obiektywizmu i ostrożnej oceny sytuacji.

Podsumowując jest to ponadczasowa pozycja, a treść prawdopodobnie nigdy się nie przeterminuje, a najwięcej w mojej ocenie są w stanie z niej wyciągnąć ludzie którzy muszą zarządzać dużymi grupami ludzi.

Co ciekawe jako osobie raczej małomównej udało mi się zastosować jedną z niby oczywistych rad w praktyce, czyli szczere docenienie czyjejś pracy, co rzadko mi się zdarza.
Efekt był taki że w niemal „magiczny” sposób zmieniło się nastawienie tej osoby w stosunku do mnie.