Fabryka splendoru. Światowe festiwale filmowe

2022-09-14
2022-09-14
9788381915472
literatura polska film kinematografia

Okładka książki EKRANy nr 2 / 2023 Paulina Haratyk, Karolina Kostyra, Joanna Łuniewicz, Piotr Mirski, Redakcja czasopisma EKRANy, Piotr Śmiałowski, Miłosz Stelmach, Barbara Szczekała, Ewa Szponar
EKRANy nr 2 / ... Paulina Haratyk, Ka...
Okładka książki EKRANy nr 1 (65) / 2023 Marcin Adamczak, Joanna Łuniewicz, Piotr Mirski, Redakcja czasopisma EKRANy, Piotr Śmiałowski, Grażyna Stachówna, Miłosz Stelmach, Barbara Szczekała, Ewa Szponar
EKRANy nr 1 (6... Marcin Adamczak, Jo...

Sporo się dowiedzialam. Warto przeczytać

Sporo się dowiedzialam. Warto przeczytać

Polecam wszystkim fanom niekoniecznie filmów, a kina. Dość nierowna, ale czyta się z przyjemnością. Gorzej że po przeczytaniu mało zostaje w głowie, bo i mało ciekawych anegdot.

Interesujących anegdot da się policzyć na palcach jednej ręki, a poza tym pomieszanie z poplątaniem. Tumult myśli, które nie zostały okiełznane przez prawdopodobnie braki warsztatowe. Autorka przytacza ciekawostki z innych książek, sama nie mając za wiele do zaoferowania. Co więcej owe ciekawostki są tylko hasłami rzucanymi w eter, jakoby wtrącane z kronikarskiego obowiązku. Szkoda, że stanowią najciekawszą część książki i zostały tak potraktowane.
Książkę polecam tylko zagorzałym fanom kina, aby za niewielką sumę dorzucić do swojego arsenału wszechwiedzy kilka historyjek do piwa ( niestety istnieje obawa, że znacie większość z nich przed lekturą).

Wynudziłam się okrutnie. Nieśmieszne anegdoty, ciągłe powtórzenia tych samych wątków i sytuacji.

No troszkę nudne to było.

No troszkę nudne to było.

Ach...co to by była za frajda móc ubrać się w piękną, wieczorową suknię i przejść się po czerwonym dywanie, gdzie wszyscy na Twój widok klaszczą, a paparazzi robią zdjęcia...
Co wybierasz?
Cannes, Wenecję czy Berlin?
Każde miasto jest inne i na swój sposób wyjątkowe. W świecie filmowym nazywane koroną festiwali. Sukces odniesiony podczas któregoś z nich wyniesie Cię na szczyt. I nie jest ważne, czy zdobędziesz nagrodę. Ważne, abyś zwrócił na siebie uwagę. A to jest nie lada sztuką.

Autorka, która przez wiele lat obserwowała i opisywała festiwale, uchyla przed nami rąbka tajemnicy opowiadając najpierw historię początków festiwalu w każdym z miast, a potem zasady jego działania. Dowiemy się o nagrodach, jury i jak duży udział w tym wszystkim ma polityka. Pokazuje jak festiwale zmieniały się przez te wszystkie lata stając się powoli sposobem na życie.

Parada gwiazd, rewia mody, gorące dyskusje. Czy tylko to ściąga na festiwale filmowe tłumy?
Dowiecie się z tej pasjonującej lektury.
Ja polecam!

Co wybierasz?
Cannes, Wenecję czy Berlin?

Przekrojowo opisane 3 największe festiwale. Autorka nie uznaje siebie za alfę i omegę, a wspiera się bogatą bibliografią oraz wspomnieniami innych bywalców. Napisana przyjemnym językiem, nie odkrywająca jednak bardzo wielu kulis, bardziej prezentująca logistykę i pomysł na dany festiwal.

• Film
  • Reportaże