Pamiętnik znaleziony w Pile

Psychoskok
2022-07-25
2022-07-25
9788381199896
: bohaterowie wojenni II wojna światowa literatura wspomnieniowa wojna wspomnienia zbiór wspomnień

Recenzja przedpremierowa

Historię tworzą ludzie – niezwykli ludzie, których życiorysy nierzadko mogłyby posłużyć jako gotowe scenariusze powieści. Takim człowiekiem był Czesław Maliński, żołnierz armii Generała Władysława Andersa. Urodził się 14 września 1909 roku w Kobylnicach, w powiecie płockim, województwie warszawskim. Swoje wojskowe poczynania spisywał na kartach pamiętnika. Rozpoczyna się on opisem internowania na Łotwie w roku 1939. Znajdziemy w nim m.in. notatki z aresztowania bohatera przez Rosjan.

To właśnie pamiętnik Czesława Malińskiego stał się podstawą książki „Pamiętnik znaleziony w Pile”. Jej autor, Arno Giese podjął się opracowania losów żołnierza, a swoją książkę zadedykował właśnie jemu: „Obrońcy Ojczyzny, chlubie Oręża Polskiego, wieloletniemu, skromnemu mieszkańcowi miasta Piły, Czesławowi Malińskiemu opracowanie to poświęcam”. Arno Giese to „Niemiec z krwi i kości”, ale też Pilanin, który urodził się w tym mieście, a później od lat 70. mieszkał w Niemczech. To kolejna książka, w której, zgodnie z daną kiedyś obietnicą, autor zgłębia dzieje miasta Piły i przedstawia piękną i bogatą historię człowieka, który kilkadziesiąt lat cicho i skromnie, mieszkał właśnie w tym mieście, a jego grób można dziś odszukać na pilskim cmentarzu. „Prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino. Jeden z żołnierzy, którym dane było tamtą bitwę przetrwać i cieszyć się zwycięstwem. O czym mógł myśleć, marzyć, kiedy wraz z towarzyszami broni 18 maja pamiętnego 44 roku na ruinach klasztoru pod flagą biało-czerwoną słuchał hejnału mariackiego?” – zastanawia się Arno Giese.

Książka zawiera nie tylko odtworzone losy Malińskiego w oparciu o jego pamiętnik, lecz także artykuły z gazet, zdjęcia, zbiór banknotów i inne materiały, które składają się na to rzetelne opracowanie.

Recenzja przedpremierowa

• Chcę kupić