To właśnie Polacy

2022-01-01
2022-01-01
52 min.
Kielce

świetna książka pisana prostym językiem dla najmłodszych czytelników. Sama jako dorosła osoba wiele ciekawego z niej wyniosłam jak i z jej książkowej bliźniaczki o wielkich Polkach. Świetna sprawa przypomnieć sobie ciekawostki na temat sławnych Polaków, którzy faktycznie znani są na całym świecie.

Warto znać własne korzenie, dlatego myślę, ze to wartościowa lektura. Historia każdej z osób jest zapisana na 4 stronach. Pierwsze dwie to spójny tekst, napisany w bardzo ciekawy i zachęcający sposób, kolejne dwie strony to zestaw pytań dotyczących danej osoby. Ksiażka odpowiada na wiele ciekawych pytań, zawiera cudowne ilustracje i jest świetną dawką wiedzy dla starszych jak i młodszych czytelników. Warto znać swój kraj i to z kogo słynie :)

O wielkich Polkach i Polakach powinniśmy mówić dzieciom jak najwcześniej - o dokonaniach naszych rodaków i o wielkich autorytetach. O ludziach, którzy nie żyli po to, by zostać wielkimi, a po to, by realizować swoją pasje.

"To właśnie Polacy" to jedna z części serii książek, która przybliża najmłodszym sylwetki naszych wielkich rodaków.

Zestawienie mężczyzn - Polaków przedstawia sylwetki tych, którzy swoimi wybitnymi osiągnięciami zasłużyli na miano wielkich: to m.in. Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik, Jerzy Kukuczka, Ignacy Łukasiewicz. Prócz notek biograficznych, publikacja zawiera mnóstwo ciekawostek związanych z życiem bohaterów, konkretną epoką i daje odpowiedzi na wiele pytań.

Zestawienie mężczyzn - Polaków...

Bardzo się ucieszyłam na myśl, że mogę kolejny raz zapoznać się z lubianą przeze mnie twórczością Pani Doroty Skwark, która cały czas potrafi mieć z każdą nową powstającą książką pomysł na to, aby móc, w stanie zaciekawić swojego odbiorcę niezależnie od tego ile ma on lat.

Podoba mi się to najbardziej, że kiedy czytam, książki z gatunku literatura dziecięca to ja coraz mocniej przekonuje się o tym, że są autorzy z prawdziwą pasją do tworzenia stale coś, co może przykuć uwagę i przyczynić się do tego, że opisywane tematyczne zagadnienie będzie na tyle trafne, że wywoła zaciekawienie.

Tym razem na warsztat pracy autorka poświęciła szczególnie dla wszystkich małych Polkom i Polakom, którzy lubią interesować się historią, od której tak wiele zależało, kiedy to należało podejmować trudne, przemyślane trafnie decyzje mające potem późniejsze swoje odzwierciedlenie w niedalekiej przyszłości.

Książka pt. ''To właśnie Polacy'' uważam, że stanowi bardzo dobry początek, aby móc poznawać, zaprzyjaźniać się z wątkami historii, które stanowią poniekąd odpowiedzi na te pytania, które chcielibyśmy uzyskać o tych, co dokonali wielkich rzeczy świadomi tego, ale niepewni czy pozostawią po sobie ślad i czy ktoś będzie, zechciał powtórzyć te wyczyny, co oni.

Czytając, tę książkę nie spodziewałam się, że dowiem się wiele cennych ciekawostek, o których dotychczas nie wiedziałam z tego powodu, że nie wgłębiałam się tak bardzo mocno w ich życiorysy, gdyż to, co najważniejsze o nich uczyłam się na lekcjach języka polskiego, historii w szkole.

Największą moją uwagę przykuło wprowadzenie do każdej opisywanej z osobna historii, z użyciem języka zrozumiałego, bo zachęca do dalszego dowiedzenia się, jaka była te osoby, co spowodowało, że zainteresowali się swoimi pasjami, jak je realizowali, jakimi byli ludźmi podczas działania i na co dzień.

Każda z poznawanych na nowo osobistych sylwetek niezwykłych dla mnie Polaków sprawia, że są oni wyjątkowi, ale przy tym skromni. Znosili dzielnie cierpienie, ale zawsze kierowali się dobrem podczas podejmowania niełatwych decyzji, służąc zawsze pomocą i radą dla ludzi, którzy jej pilnie potrzebowali w nagłych sytuacjach.

Bardzo podoba mi się zamieszczony w tychże 10 rozdziałach układ graficzny, w którym podkreślone zostały nadane główne tytułowe zagadnienie tematyczne wyjaśniające przedstawiające najważniejsze informacje z życia tychże bohaterów.

Wykonane w tej książce piękne zdjęcia, wyraziste ilustracje, bibliografia oraz zamieszczona została odpowiednio dobrana czcionka ułatwiająca jej czytanie będzie stanowiła dodatkowy element znakomicie prezentującej się okładki autorstwa Pani Oli Makowskiej.

Wydawnictwu Jedność dla dzieci dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki autorstwa Pani Doroty Skwark pt. ''To właśnie Polacy''.

Warto przeczytać tę książkę.

• Wydawnictwo Jedność
  • #WyzwanieLC2022