Srebrna Zatoka

Okładka książki Srebrna Zatoka
Jojo Moyes Wydawnictwo: Red Horse Seria: Myśli kobiet literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Myśli kobiet
Silver Bay
Red Horse
2009-04-16
2009-04-16
Anna Czarnecka

Książka niestety nie skradła mego serca. Historia opowiedziana była dość przewidywalna, a kto się z kim zejdzie na koniec było wiadome wręcz od początku.
Dobrze się czyta, ale czegoś mi brakowało.

Dobrze się czyta, ale czegoś mi brakowało.

Przyjemna książka. Wciągająca historia, ciekawi bohaterowie i niezwykłe miejsce na ziemi. Książka podnosząca na duchu, w sam raz na poprawę nastroju.

Bardzo lubię pióro Jojo Moyes i jej dar do sterowania emocjami czytelnika. "Srebna Zatoka" to lektura, która znakomicie oddaje klimat opisywanego miejsca. Czytając poszczególne rozdziały czułam wręcz piasek pod stopami i szum fal. Wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach, dzięki plastyczności przekazu. Sama historia jednak nieco mnie znużyła. Do setnej strony nie potrafiłam odnaleźć się w fabule. Potem akcja przyśpieszyła, jednak nie urzekła mnie. Miałam większe oczekiwania co do postaci i pomysłu. Mike i Liza to postaci, które z biegiem wydarzeń zaczynają Cię irytować. Rozterki bohaterów dłużą się w nieskończoność, a gdy przychodzi rozwiązanie zagadki - dzieje się to tak błyskawicznie, że wszystko ucieka przez palce. Dla mnie lektura monotonna, ale z pięknymi opisami świata przyrody :)

Niestety książka nie zachwyca, ciężko było mi się w nią wciągnąć i po przeczytaniu jakiś 100 stron sięgnęłam po inna książkę zupełnie o tej zapominając.
Nie jest najgorsza i w sumie sama nie do końca wiem co mi nie pasowało ponieważ motyw totalnie wpada w moje gusta. Być może bohaterowie nie do końca mnie przekonali. Może kiedyś jeszcze sięgnę po nią aby ją dokończyć.

„Srebrna zatoka” to urocza i emocjonalna lektura z elementami tajemnicy i romansu okraszona dużą dawką miłości do wielorybów i morza. Jest to historia, która pokazuje piękno silnej więzi rodzinnej, która udowadnia, że rodzina jest najcenniejszym darem, jaki możemy dostać. Pokazuje również ilość wyrzeczeń, jakie matka jest w stanie ponieść dla dobra i bezpieczeństwa swoich dzieci. W ten sam sposób, w jaki matki wielorybów czasami muszą się poświęcić by ratować swoje potomstwo, nawet kosztem własnego życia. Ta książka ma tak wiele stron, opowiadanych przez różne postacie. Tak wiele stron, które przeniosą Was w cudowną podróż nad Srebrną Zatokę. Bardzo emocjonująca lektura, która poruszyła moim sercem. Nie mogłam jej odłożyć, a zakończenie sprawiło, że nie mogłam przestać się uśmiechać. Ta powieść wzbudziła we mnie takie emocje, tak mnie poruszyła, że pokochałam ją całym sercem. W „Srebrnej Zatoce”, to postacie wciągnęły mnie w tę historię. Były pięknie fascynujące, wyjątkowe i zabawne . W żadnym stopniu nie przeszkadzało mi, że było tak wiele perspektyw różnych postaci. Dodatkowo lokalizacja i temat wielorybów były dla mnie niezwykle fascynujące, ponieważ nie byłam ani w Australii, ani nie widziałam żadnego delfina, a tym bardziej wieloryba.

Opowiedziana z różnych perspektyw postaci, Jojo Moyes maluje historię Lizy i jej córki Hannah, które mieszkają z ciotką kobiety w jej hotelu w malowniczej Srebrnej Zatoce. Ich spokojne życie wkrótce pogrąży się w chaosie, gdy do miasteczka przyjeżdża tajemniczy Mike. Pokochałam tę powieść całą sobą. To naprawdę fascynujące i cudowne pod wieloma względami, ponieważ przywiązałam się emocjonalnie do tej historii i postaci, które rozświetliły mój dzień. Opisy w tej książce są tak niesamowicie żywe i dobrze napisane, że z łatwością mogłam wszystko wyobrazić sobie zamykając tylko oczy.

„Srebrna Zatoka” była zarówno urocza, jak i przerażająco smutna. Autorka poruszała się pomiędzy tymi ogromnymi emocjonalnymi krajobrazami, jak naprawdę świetna pisarka, za którą ją uważam. Uwielbiałam australijską scenerię, czułam jakbym wyruszyła w niezwykłą podróż obserwując wiele morskich stworzeń. I może tempo całej powieści jest wolne, ale nigdy nie było dla mnie nudne. Warto wyruszyć w podróż słowami Jojo Moyes, ponieważ cel jest spektakularny.

Historia #srebrnazatoka potrzebuje czasu abyśmy mogli się w nią zatopić, aby mogła do nas przemówić. Nie spodziewałam się aż tylu wrażeń (wciąż moim nr jeden są przygody Luu Clark) i faktu, że książka sprawi iż zapomnę na chwilę o tym co dzieje się obok mnie. Mamy okazję zapoznać się nie z jednym bohaterem, ale wchodzimy w głowy i myśli kilku osób, które są bardzo ważne dla całej książki. Szczerze, momentami musiałam chwilę się zastanowić nad tym o kim teraz czytamy. Problem miałam też z retrospekcjami, które bohaterka wrzucała wyrywkowo do tekstu. Jednak nie jest to aż tak istotne dla całej książki choć może męczyć. Uwielbiam styl autorki i czekam na więcej takich przyjemnych dla serca i duszy książek.

Wg mnie to jedna z lepszych powieści autorki. Ciekawa powieść obyczajowa, skomplikowane postacie, a wszystko w tle tytułowej Srebrnej Zatoki. Czytając o tym, zapragnęłam po prostu rzucić wszystko i zacząć takie właśnie życie z dala od zgiełku cywilizacji.

Każdy ma swoim życiu plany, które pragnie zrealizować i stara się do nich dążyć.... lecz czy aby na pewno wszystko i zawsze układa się po naszej myśli? Mike, pewny siebie a zarazem zdecydowany mężczyzna, bierze znaczący udział w projekcie dotyczącym budowy hotelu w Srebrnej Zatoce, który miałby przyciągnąć uwagę turystów. Jednakże na jego drodze pojawiają się trzy niezwykłe kobiety: Luiza, samotna matka; Hanna, jej córka oraz Kathleen, która zasłynęła z wyłowienia olbrzymiego rekina... Czy mężczyźnie uda się wcielić w życie plan dotyczący budowy hotelu? Jaką rolę odegra w życiu Mike'a Luiza? Jakie sekrety wyjdą na jaw i czy wpłyną one na życie Mike'a?

Wydawać by się mogło, iż Mike jest dobrze usytuowanym mężczyzną - ma dobrą i stalą pracę, wysokie wynagrodzenie i - co więcej, bierze udział w projekcie mającym na celu budowę hotelu w Srebrnej Zatoce. Cóż więcej brakuje Mike'owi do szczęścia?

Mężczyzna przypadkiem poznaje Luizę oraz jej córkę Hannę ( a także cioteczną babkę Luizy, Kathleen ). Stopniowa znajomość między Mike'em a Luizą przeradza się w coś więcej , lecz na przeszkodzie stoi właśnie... plan wybudowania hotelu w Srebrnej Zatoce, co nie podoba się zarówno samym mieszkańcom Srebrnej Zatoki jak i Luizie i Kathleen. Dochodzi do nieporozumień i kłótni między Mike'em a Luizą, która bardzo ceni wieloryby i delfiny... Jaką życiową decyzję podejmie Mike? Czy mężczyźnie uda się zrealizować marzenia?

Jojo Moyes jest nie tylko dziennikarka, ale też pisarką, która zasłynęła z powieści obyczajowych. "Srebrna Zatoka" należy do jednych z bardziej znanych powieści pisarki Temat zawarty w powieści jest ciekawy, gdyż dotyczy zarówno sfery ekonomicznej jak i ekologicznej - projekt budowy hotelu w Srebrnej Zatoce, ochrona populacji wielorybów i delfinów...Nie może zabraknąć również wątku obyczajowego ( tajemnice, rodzinne sekrety, niedopowiedzenia ). Fabuła powieści jest ciekawie skonstruowana, choć nieco przewidywalna, zwłaszcza jeśli dotyczy wątku obyczajowego. Zakończenie nie jest niespodzianką, choć potrafi zaciekawić.

Sami bohaterowie nie są bez wad; zdarzają im się potknięcia i błędne decyzje. Nie są wyidealizowani przez co wydają się bardziej ludzcy. Mike i Luiza - ich drogi życiowe na przemian łączą się i rozdzielają. Sami błądzą i przy okazji dowiadują się więcej o sobie samych. Ich losy intrygują ; sporo w nich niejasności i niedopowiedzeń. Również ich niełatwe relacje wydają się być interesujące a zarazem tajemnicze.

Do zalet powieści zaliczają się nie tylko sami bohaterowie ale też styl narracji ( prowadzony z perspektywy kilku osób ), który przybliża nam samych bohaterów i ich spojrzenie na świat. Język powieści jest czytelny i przejrzysty; nie ma nim zbędnych dialogów czy opisów. Co więcej, powieść czytało się szybko, lecz z przyjemnością.

Komu mogę polecić powieść ? Otóż z całą pewnością osobom zainteresowanym rodzinnymi sekretami, tajemnicami - czyli głównie zafascynowanym literaturą obyczajową. Mimo iż powieść nie jest skomplikowana i nie spada głęboko w pamięć to niewątpliwie warta jest przeczytania.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/srebrna-zatoka

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ładna książka, ale nie porywająca. Przyjemna po prostu

Ładna książka, ale nie porywająca. Przyjemna po prostu

Jestem wielką fanką Jojo. Ona sprawia, że śmieję się i płaczę. Przemawia do zamkniętego romantyka we mnie.