Droga przez kłamstwa

Okładka książki Droga przez kłamstwa Ann Cleeves
Okładka książki Droga przez kłamstwa
Ann Cleeves Wydawnictwo: Amber Cykl: Vera Stanhope (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Vera Stanhope (tom 2)
Telling Tales
Amber
2022-03-11
2013-07-30
Yorkshire wieś Anglia kryminał literatura brytyjska zbrodnia intryga kobieta

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części, więcej wskazówek, które mogą pomóc w odkryciu, kto popełnił przestepstwo. Coraz bardziej lubię panią inspektor, również dlatego, że coraz więcej autorka ukazuje coraz więcej wewnętrznych rozterek Very. Dobrze napisany kryminał, polecam

Sympatyczne czytadło, zakończenie mnie trochę zaskoczyło, fajny klimacik błotnistej angielskiej prowincji z niezbyt sympatycznymi mieszkańcami.

Za chwilę relaksu 6/10

Za chwilę relaksu 6/10

Vera jest bardzo innym detektywem niż ci których do tej pory poznałam i chyba właśnie dlatego książki Ann Cleeves mają taki klimat. Podobało mi się i już zaczynam kolejną część

Vera powraca by rozwiązać raz już zamkniętą sprawę morderstwa. Tym razem akcja toczy się w niewielkim nadmorskim miasteczku a Vera we wlasciwy sobie sposób przedziera się przez sekrety i kłamstwa małej społeczności. Rewelacyjna, wciągająca historia z nietuzinkową postacią pani detektyw. Zupełnie inną niż w serialu.. Chociaż uwielbiam Brendę Blethyn i jej kreację stworzoną na potrzeby adaptacji, to jednak książkowy pierwowzór tej postaci jest moim zdaniem bardziej wyrazisty i interesujący.

Kolejna sprawa Very i uważam że lepsza od poprzedniej ,oby tak dalej.W tej części wiecej widać jak pracuje Vera. Jej styl jest nie do podrobienia,nie dbająca specjalnie o siebie ale w robicie jest perfekcyjna.

Książka napisana prostym językiem. Szybko się czyta. Lektura bardzo wciągająca. Zakończenie zaskakujące.

Nowy Rok znów w towarzystwie Very Stanhope. Tym razem pani inspektor została oddelegowana do ponownego rozpatrzenia sprawy morderstwa sprzed dekady w Yorkshire. Ann Cleeves w „Drodze przez kłamstwa” buduje ciekawą intrygę, którą ma do rozwiązania ekscentryczna Vera. Cleeves to kolejna Autorka ukazująca kołtuństwo, zakłamanie i hipokryzję ukrywane za fasadą pobożności. W małej społeczności dochodzi do zabójstwa, a po dekadzie do kolejnego. Kto za nimi stoi? Ilu jest sprawców? Kto gra ukrywając swą prawdziwą naturę? Sama Vera, jej lekkie uzależnienie od alkoholu i jej przemyślenia również pozwalają zastanowić się nieco dłużej nad istotą i jakością egzystencji. Jestem ciekawa rozwoju tej bohaterki w kolejnych częściach serii.

Drugi tom serii z inspektor Verą. Autorka zabiera nas do małej wioski na południu Szkocji, gdzie po dziesięciu latach ma być wznowione śledztwo w sprawie zabójstwa piętnastoletniej dziewczyny. Pojawił się nowy świadek, który zapewnił alibi skazanej za ten czyn dziewczynie. Siedząca niesłusznie w więzieniu domniemana morderczyni nie wytrzymała presji i popełniła samobójstwo. Vera zaczyna grzebać w przeszłości lokalnej społeczności. Tajemnice i kłamstwa okazują się być tak spiętrzone, że nie wiadomo, czy uda dokopać się do ich początku. Mimo że autorka starała się mylić tropy i zamydlać oczy czytelnikom, dość szybko wytypowałam przysłowiowego kamerdynera ;) Ale książkę warto przeczytać, choćby ze względu na to, by przez chwilę znaleźć się w miejscowości dalekiej od cywilizacji, równinie smaganej wiatrem, mokrej od deszczu i morskiej soli :)

Dałam temu radę💪.
🔸️
Piętnastoletnia Abigail jest rozpieszczoną jedynaczką, wychowywaną przez zamożnego i wpływowego ojca.
Sympatyczna, otwarta, lubiana i piękna.
Jednak pewnego dnia jej przyjaciółka Emma, znajduje ją martwą.
O dokonanie zbrodni zostaje oskarżona partnerka ojca, Jeanie. Mimo iż kobieta zapewnia o swojej niewinności zostaje skazana na dożywocie.
🔸️
Mija 10 lat od tej tragicznej śmierci i pojawiają nowe dowody świadczące o niewinności skazanej. Jednak ona sama nie doczekuje wszczęcia nowego śledztwa, ponieważ w więzieniu popełnia samobójstwo.

Emma, teraz już dorosła i zamężna kobieta wciąż unika wspominania chwili, gdy znalazła martwą dziewczynę. Wydarzenia sprzed lat wciąż są dla niej bolesne.
W Abigail znalazła jedyną przyjaciółkę, gdy wraz z rodzicami przeprowadziła się z dużego miasta do tej niewielkiej, ponurej wioski, po tym jak jej ojciec nagle ”odnalazł Boga”. Musieli zrezygnować z wygodnego i zamożnego życia w Yorku, na rzecz pełnego przeciągów domu i licznych wizyt w kościele.
🔸️
W trakcie nowego dochodzenia na jaw wychodzi wiele nieścisłości prowadzonego przed dziesięcioma laty śledztwa, podejrzanych robi się jakby więcej, a spod oparów ukrywanych faktów i niedomówień wyłania się zupełnie inny obraz Abigail.
🔸️
Kolejna powieść, w której ukazane jest kołtuńskie zakłamanie. Gdzie ludzie swoje nikczemne skłonności, słabości, grzechy zasłaniają pobożnością. Gdzie z popełnionych win tłumaczy i rozgrzesza ich sama wiara.
Nie wiem co tu się działo.
Miałam mieszane uczucia podczas czytania. Zniechęcało mnie monotonne śledztwo i jednocześnie trwałam w zaciekawieniu -co tak naprawdę tam się nawyrabiało.

Były wątki, które nic nie wnosiły do fabuły i swoją “tajemniczością” robiły tylko zamęt, ale niewiele miały wspólnego z sednem sprawy.
Ciekawa postać inspektor Very- charyzmatycznej, przenikliwej, troszkę takiej popitaśnej z garderobą w ciągłym nieładzie. I to tyle z wyrazistych postaci.

To nie było nudne, to było jakieś, ale nie aż tak “jakieś” żebym popadała w zachwyt.
Jedno trzeba przyznać - zakończenie i wyjaśnienie sprawy rzuciło moją szczęką o podłogę.
Ale jak tego nie przeczytacie, to nic nie stracicie 😁.

Dałam temu radę💪.
🔸️
Sympatyczna, otwarta, lubiana i piękna.
Jednak pewnego dnia jej przyjaciółka Emma, znajduje ją martwą.
Mija 10...

Według mnie dokonała książka na wakacje.
Szczególnie jeśli masz na czytniku całą serię i wiesz, że do końca urlopu dobrej lektury wystarczy :)

Według mnie dokonała książka na wakacje.

• Kryminały
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Droga przez kłamstwa