Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet

RTCK
2022-01-20
2022-01-20

Okładka książki Ostateczna bitwa o rodzinę Piotr Glas, Jacek Pulikowski
Ostateczna bit... Piotr Glas, Jacek P...
Okładka książki Nie jesteś skazany Renata Czerwicka, Grzegorz Czerwicki
Nie jesteś ska... Renata Czerwicka, G...
Okładka książki Czarny humor czyli o kościele na wesoło Bogusław Kowalski, Piotr Pawlukiewicz
Czarny humor c... Bogusław Kowalski,&...

Nie jest to moja ulubiona książka Adama Szustaka. Z całą pewnością napisał wiele lepszych książek. Jednak w dalszym ciągu miło mi się czytało i wyciągnęłam coś dla siebie. Osobiście uważam, że przedstawił dość kontrowersyjne podejście. Czy warto przeczytać? Uważam, że warto, bo książka daje do myślenia.

Super. Podobnie jak wszystkie książki Szustaka dla kobiet, jest bardzo wartościowa i szybo się ją czyta.

Tamar wszystkie nieszczęścia kobiet to publikacja autorstwa ojca Adam Szustak OP. Odwołuje się do życia kobiet w czasach starego testamentu. Kiedy zostają wdową, a  wedle prawa to brat zmarłego męża w obowiązku musiał wziąć ją sobie za żonę. Kolejny mężowie Tamar zmarli. A  ona czuła się z tym wszystkim, bardzo przerażona nie wiedziała, jak dalej żyć. Ów publikacja ukazuje, że kobieta nie zawsze musi być żoną i matką, by osiągnąć szczęście w życiu. Najważniejsze to odnaleźć radość i pokój sercu. Gdyż każdy z nas ma do wypełnienia jakiś plan na ziemi. Wszyscy  jesteśmy   powołani do pełnienia różnych ról społecznych.  Nie tylko jako osoba duchowna czy mąż lub żona.  Może  akurat stan wolny będzie dla nas.  Książkę kieruje do wszystkich porzuconych zranionych niechcianych kobiet. Niech w tej publikacji znajdziecie ukojenie, swojego, smutku i złości. Odnajdziecie siłę do dalszego działania. Została napisana bardzo prostym jeżykiem. Nawet sposób humorystyczny. By jeszcze bardziej trafiła do czytelniczek.

Historia biblijnej Tamar z odniesieniami do współczesnych kobiet i ich roli oraz trudności z jakimi się zmagają. Bardzo wnikliwa i odkrywcza książka.

Książka, pomimo podłoża religijnego w Biblii, pięknie nawiązuje do dzisiejszych czasów, kiedy to kobiecie narzucone są wręcz wzorce do spełnienia - idealna żona, idealna matka - bez których umniejsza się jej kobiecości.
Zdecydowanie polecam przeczytać tę książkę pod względem psychologicznym! Jestem przekonana, że każda kobieta odnajdzie w niej coś dla siebie - wierząca czy nie, singielka czy w związku.

Bycie żoną, matką, gospodynią nie określa Cię jako kobietę.
Jedynie Twoja relacja z Bogiem, to jak bardzo czujesz się w pełni sobą, określa Cię jako człowieka.

Bycie żoną, matką, gospodynią nie określa Cię jako kobietę.

Czy w historiach biblijnych można odnaleźć coś o sobie? Jestem przekonana, że można. Wszystko zależy od naszej otwartości i oczywiście piszącego, bo nie każdego stać na to, aby bardzo symboliczne opowieści przekładać na współczesność.

Najnowsza książka Adama Szustaka to kolejna pozycja, po "Esterze" i "Judycie", skierowana do kobiet i o kobietach. Bo wbrew obiegowej opinii w biblijnych opowieściach kobiet jest niemało i wcale nie mają one dowodzić, że mamy być podległe mężczyznom, panom i władcom, ale zachęcają do buntu przeciwko tej niesprawiedliwej dominacji. Adam Szustak na przykładzie Tamar, która zetknęła się z najgorszymi przejawami męskości, opowiada o transformacji, którą można i warto przejść, aby wyegzekwować swoje prawa.

Można się przyczepić, że Tamar sprytnie wygrała swoje prawo do bycia szanowaną żoną i matką, i że to takie kościelne, że tylko takie, a nie inne cele chciała osiągnąć. Jeśli przetłumaczymy to sobie dosłownie, to faktycznie trochę słabo. Można też się przyczepić do tego, że ta historia jest naciągana i mogła skończyć się inaczej. Ale czytając całość, znając inne książki i wystąpienia dominikanina, można się przekonać, że chodzi o szerzenie dobrej idei za pośrednictwem metaforycznych obrazów. Szustak po wielekroć przekonywał kobiety, by nie patrzyły na siebie tylko przez pryzmat związku i dzieci. Nie traktowały jak miernoty dlatego, że w tym aspekcie ich życia jest inaczej niż stereotypowo. Choć zawsze podkreślał, że macierzyństwo i małżeństwo to naprawdę niezła przeprawa i ważne zadanie. Drogi w życiu są po prostu różne.

Oczywiście nie brak tu odwołań do Boga i zasad tożsamych z chrześcijaństwem, co nie każdemu na pewno się spodoba. Ale czasem warto się otworzyć na to, z czym nie zawsze się zgadzamy, bo może się okazać, że jakieś punkty wspólne jednak istnieją.

Bardzo dobra książka ojca Adama kolejna z serii dla Kobiet, tym razem o historii Tamar. Nawiązującą do wielu problemów jakie mamy jako kobiety z płcią przeciwną oraz jakie same sobie tworzymy.
Pokazując jak obecnie, na przykładzie jednej z pierwszych kobiet występujących w rodowodzie Jezusa, radzić sobie z nimi, oraz tworzyć relację z Bogiem i rozwijać swoją kobiecość.

Jeżeli podobały Wam się poprzednie pozycje o Judycie i Esterze śmiało możecie sięgać i po tę. Na pewno się Wam spodoba.

Trzecia z serii o biblijnych kobietach. Wiedziałam czego się mogę spodziewać i się nie zawiodłam. Do przeczytania dla każdej kobiety.

• Religijne
  • Religia