Najsłynniejsze opowiadania wigilijne

Okładka książki Najsłynniejsze opowiadania wigilijne Charles Dickens, Anthony Trollope
Okładka książki Najsłynniejsze opowiadania wigilijne
Charles DickensAnthony Trollope Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2021-11-30
2021-11-30
9788382024012
Tomasz Tesznar, Jerzy Łoziński
Boże Narodzenie święta

Opowiadania nie są moją ulubioną formą literacką, ale czasami skuszę się na jakieś antologie. Tym razem padło na Najsłynniejsze opowiadania wigilijne, przenoszące do wiktoriańskiej Anglii. No nie mogłam się im oprzeć, ale czy było warto?

Książka zawiera trzy opowiadania, z czego najsłynniejsza chyba wszechczasów "Opowieść wigilijna" Dickensa. Autorzy przenoszą nas w czasy wiktoriańskiej Anglii, które uwielbiam. Wnikliwe opisy szczegółów, skromność, pełne zawstydzenia młode kobiety, sekretne uśmiechy, zdawkowe rozmowy, szarmanccy kawalerowie, ale przede wszystkim magia świąt tamtych czasów.
Nie brakuje też specyficznego poczucia humoru Anthony'ego Trollope'a i błyskotliwych rozwiązań świątecznych nieporozumień. Świetna książka na ten wyjątkowy czas w roku.

Nie brakuje też...

Portret wiktoriańskiej Anglii w przededniu świątecznych przygotowań może zachwycić nie tylko koneserów literatury, ale także i tych, którzy lubią się pochylać nad kwestią moralności oraz złożoności ludzkiej natury.
W mini zbiorku opowiadań, opublikowanym pod szyldem wydawnictwa Zysk, odnajdziecie oba te aspekty: wspaniale sugestywny fresk epoki wraz z bohaterami postawionymi w kontrze wobec istoty Świąt Bożego Narodzenia.

Zarówno Charles Dickens, jak i Anthony Trollope, kreślą postacie złożone; ich bohaterowie wzbogaceni o całych wachlarz unikatowych cech, słabości i przywar, w wirze gwiazdkowych obowiązków, są zmuszeni do przeprowadzania porządków również w skrytości własnych sumień.
Autorzy wnikliwie badają stworzone przez siebie sylwetki, uwypuklając wszelkie ułomności tak znamienne dla społeczeństwa. Czynią to jednak w sposób absolutnie różny; o ile historia Dickensa jest oczywistym hołdem na rzecz szlachetności i dobroduszności, a jej morał wybrzmiewa po stokroć, o tyle nowelki Trollope'a są ucieleśnieniem tego, co tak lubimy w tym niezwykłym czasie - przepełnione magią, lekkością, wesołością, ciętym dowcipem i zabawną groteską.

Nie da się więc ukryć, że lektura ,,Najsłynniejszych opowiadań wigilijnych" sprawia prawdziwą przyjemność i stanowi doskonały przyczynek do głębszej refleksji; refleksji, która - tak ważna akurat teraz - może pomóc dostrzec właściwy kontekst celebracji Świąt.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣⁣
⁣⁣⁣⁣

Rok temu miałam okazję przeczytać naprawdę wyjątkową antologię - “Najsłynniejsze Opowiadania Wigilijne”. W środku znaleźć można opowieści dwóch autorów - niezwykle słynną “Opowieść Wigilijną” Charlesa Dickensa oraz dwa lekko humorystyczne opowiadania Anthonego Trollope, o których osobiście wcześniej nie słyszałam, ale entuzjaści klimatu wiktoriańskiej Anglii na pewno już je czytali.

Książka jest przede wszystkim przepięknie wydana, zabezpieczona obwolutą, pod którą znaleźć możemy matową, przypominającą płótno okładkę. W środku książki, pomiędzy opowiadaniami zamieszczone zostały też bardzo klimatyczne, świąteczne grafiki nawiązujące do czasów, w jakich zostały one opowiedziane po raz pierwszy.

Jeśli chodzi o treść - historię Ebenezera Scrooge’a zna chyba każdy, książka w której jest on głównym bohaterem jest przecież lekturą (a przynajmniej za moich czasów była),a dodatkowo powstało całe mnóstwo ekranizacji i adaptacji tejże historii (moją ulubioną jest “Opowieść Wigilijna Muppetów”, polecam!). Pozostałe dwa opowiadania autorstwa Anthonego Trollope były dla mnie czymś nowym. Są one utrzymane w podobnym stylu i klimacie. Pierwsze z nich opowiada o humorystycznej wpadce pewnej wytwornej damy, drugie natomiast kręci się wokół uczucia powstałego pomiędzy dwojgiem młodych ludzi. Zatem - dla każdego coś dobrego. Jest tutaj odrobina grozy wśród duchów Dickensa, szczypta humoru i dodatek miłosny. Ale wszystkie te historie łączy dwie rzeczy - świąteczny czas wydarzeń oraz szczęśliwe, optymistyczne zakończenie.

Mnie jej lektura minęła błyskawicznie, było to zaledwie około 4 godzin. Uważam, że książka jest stworzona do tego, by stać się podarkiem pod choinkę. Ale jej całokształt zapewni uciechę nawet już po świętach, szczególnie jeśli zima będzie biała.

Serdecznie polecam, nawet tym, którym te historie są już znane, warto sobie je przypomnieć, a wydanie będzie się dodatkowo pięknie prezentowało na regale. Jest to jedna z tych książek, do których będę na pewno wielokrotnie wracać w przedświątecznym okresie.
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2022/12/najsynniejsze-opowiadania-wigilijne.html

Znajdziemy w niej klasykę gatunku czyli: "Kolędę prozą" Charlesa Dickensa oraz "Boże Narodzenie w rezydencji Thomsonów" i "Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe" Anthony'ego Trollope'a.

"Kolęda prozą" to oryginalny tytuł najsłynniejszego opowiadania Dickensa czyli "Opowieści wigilijnej". Myślę, że nie trzeba nikomu przybliżać fabuły gdyż historię skąpego Scrooge'a i nawiedzających go duchów każdy zna.

Zaciekawiły mnie natomiast kolejne dwie historie, których wcześniej nie znałam. Są to opowiadania przybliżające nam klimat angielskich świąt Bożego Narodzenia z czasów wiktoriańskich.
Anthony Trollope bardzo humorystycznie podchodzi do tematu, szczególnie w pierwszej z opowieści, gdy kilka razy zdarzyło mi się zaśmiać na głos :) Wszystko zaczyna się się w paryskim hotelu, gdzie państwo Brown spędzają noc przed podróżą do Londynu, do rezydencji Thompsonów gdzie spędzą Boże Narodzenie. Historia pełna zwrotów akcji i zabawnych zbiegów okoliczności, a to wszystko napisane prozą na najwyższym poziomie.

Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe to świetna pozycja aby przypomnieć sobie o magii Świąt Bożego Narodzenia i ... uwierzyć w ich cud.

Książka jest pięknie wydana, bardzo elegancka okładka przykuwa wzrok. Wewnątrz również jest pięknie, a do tego z kilkoma starymi ilustracjami.
Jestem urzeczona i zamierzam jeszcze raz, tym razem na głos z dziećmi zanurzyć się w te historie, właśnie podczas świąt.

Jeśli szukacie upominku dla miłośnika pięknej literatury to na pewno ta pozycja nie powinna go zawieść.

Trzy świąteczne opowiadania. Charlesa Dickensa o znanym większości osób, skąpcu Ebenezerze Scrooge'u. Oraz dwa opowiadania Anthony'ego Trollope'a, który z poczuciem humoru opisuje sytuacje i emocje im panujące podczas Świąt Bożego Narodzenia w wiktoriańskiej Anglii.

Chociaż od świąt minął miesiąc nie znaczy to, że wraz z rozebraniem choinki musimy porzucać klimat, który niektórym gra w sercach cały rok (w tym mnie). Poza tym, kto powiedział, że książki o tematyce stricte świątecznej są przeznaczone do czytania tylko w święta? No właśnie.

"Najsłynniejsze opowiadania wigilijne" zabierają odbiorców w świąteczną podróż po wiktoriańskiej Anglii. Oddają jak nic innego jej niepowtarzalny klimat, niekiedy surowość, namacalnie ukazują ludzkie przywary, ale także ociekają humorem sytuacyjnym i ukazują absurdy w sposób delikatny acz dosadny.

"Opowieści wigilijnej" tutaj przedstawionej pod tytułem "Kolęda prozą" raczej nie trzeba nikomu przybliżać. Któż nie zna historii Ebenezera Scroge’a – nienawidzącego świąt i ludzi starszego jegomościa, który swoim byciem uprzykrza wszystkim życie (rym niezamierzony),a pod wpływem odwiedzin trzech duchów diametralnie zmienia swoje życie? "Kolęda prozą" pokazuje, że każdy zasługuje na drugą szansę i nie ważne, w jakim wieku się jest, nigdy nie jest za późno na zmianę swojego postępowania i nawrócenia na dobrą drogę.

"Boże Narodzenie u Thompsonów" to pełna humoru i gagów sytuacyjnych opowieść o podróży państwa Brown do rodzinnej posiadłości pani Brown znajdującej się w Stratford-le-Bow w Anglii. Niechęć pana Browna do podróżowania zimą po Europie, tym razem przegrywa z tęsknotą jego żony za ojczyzną. Kobieta za wszelką cenę postanawia dotrzeć na święta do domu i nie przeszkodzi jej w tym nawet „choroba” męża.

Natomiast "Boże Narodzenie na plebanii Kirby Cliffe" przybliża czytelnikom historię dwojga zakochanych, którym grozi rozstanie przez nieopatrzną wypowiedź młodzieńca na temat Bożego Narodzenia. Autor w doskonały sposób pokazuje, do czego może doprowadzić brak należytej komunikacji i szczerej rozmowy.

Charles Dickens i Anthony Trollope serwują odbiorcom prawdziwą, czytelniczą uczę. Każdy dobrze przeżyty dzień zasługuje na wyjątkową oprawę, a ta pozycja jest wyjątkowa w każdym calu. W dodatku przepięknie wydana, z obwolutą oraz ilustracjami ukazującymi cudowność Bożego Narodzenia sprawia, że warto po nią sięgnąć niezależnie od pory i dać się porwać nie raz, ani nie dwa niepowtarzalności płynącej ze stronic "Najsłynniejszych opowiadań wigilijnych".

Na przekór wszystkiemu staram się, aby świąteczny klimat wciąż trwał! Choinka nadal ozdabia salon, ciepłe lampki migają w oknie, a ja pod kocem z herbatą w ręku czytam „Najsłynniejsze opowiadania wigilijne”…

Książka to nie tylko treść, chociaż ta jest najważniejsza, to też walory estetyczne. W tym przypadku piękna, świąteczna okładka przyciąga wzrok i sprawia, że uśmiech sam pojawia się na twarzy. Twarda okładka skrywa kremowe strony i estetyczną czcionkę, piękne ilustracje umiejscowione pomiędzy rozdziałami i opowiadaniami dopełniają całości i umilają czytanie.

Książka składa się z trzech opowieści, pierwszą z nich zna każdy z nas, była wielokrotnie publikowana oraz inspirowała twórców bajek i filmów - "Kolęda prozą czyli Bożonarodzeniowa opowieść o duchach" Charlesa Dickensa. Klasyk. Bohaterem powieści jest Ebenezera Scrooge, zgorzkniały samotnik koncentrujący się tylko i wyłącznie na pomnażaniu swojego majątku. Święta, jak co roku, spędza sam w ogromnym, pełnym przepychu domu. W noc wigilijną nawiedza go duch zmarłego partnera w interesach, jest spętany łańcuchami, które swoim postępowaniem wykuł sobie za życia. Kolejno odwiedzają go jeszcze tej nocy trzy duchy, każdy z nich symbolizuje inne święta. Te z przeszłości, teraźniejsze oraz te, które dopiero będą miały miejsce w przyszłości.
Jest to opowieść o przemianie, o współczuciu, o bezinteresownej pomocy bliźniemu, nie tylko w okresie świątecznym. Powieść uczy nas, że dawać jest przyjemniej niż brać.

Kolejne opowiadania są twórczości Anthony'ego Trollope'a, to pozytywne historie ze świętami w tle. Wprawiają czytelnika w błogi nastrój, dostarczają miłych i ciepłych wrażeń, bo przecież z takimi emocjami kojarzą nam się święta. Autor ma niezwykły dar do przekazywania swoich myśli, spostrzeżeń, w wielu sytuacjach niejako prowadzi z czytelnikiem dialog. Styl pisania bardzo mnie ujął, zabawne anegdoty i opisy dopełniają całości. Nie znałam tych tytułów wcześniej, z ogromną przyjemnością śledziłam perypetie Pani Brown i jej męża z powieści „Boże Narodzenie w rezydencji Thompsonów”. Jest to historia o tęsknocie za rodzinnym domem, napisana jednak w sposób pozytywny i zabawny,

Trzecią i ostatnią pozycją w książce jest „Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe”, opowiada ona o relacji dwojga młodych ludzi, córki pastora Isabell oraz młodzieńca Maurice. Rodzące się uczucie między nimi nie jest oczywiste, niedopowiedzenia i nieporozumienia doprowadzają do wielu zabawnych sytuacji. Jest to urocza, pełna romantyzmu historia świetnie wpisująca się w charakter Świąt.

Czy można recenzować tytuły, które są klasykami literatury pięknej? Nie ośmielę się. Mogę tylko napisać, że książka jest niesamowicie urzekająca. Pięknie się prezentuje, a jej treść jak słodki bożonarodzeniowy pudding otuliła moje serce. Takie historie można czytać wielokrotnie, wprowadzają nas w stan błogiego upojenia.

W świątecznym klimacie

Co prawda święta minęły w mgnieniu oka, ale ja nadal pozostaję w świątecznym nastroju, wszak do drugiego lutego jeszcze daleko, więc dopóki choinka przystraja mój pokój to czytam świąteczne opowieści.

Idealnie w nie wpisuje się zbiór najsłynniejszych opowiadań wigilijnych wydanych przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Zbiór zawiera trzy opowiadania, klasyk świąteczny, czyli "Kolęda prozą czyli Bożonarodzeniowa opowieść o duchach" Charlesa Dickensa, której nikomu nie trzeba przedstawiać, bo to historia, którą zna każdy w każdym zakątku świata. Ebenezer Scrooge i jego spotkanie z duchami porusza najdelikatniejsze struny w duszy czytelnika, a jego nawrócenie i diametralna zmiana po tych nieziemskich wizytach wzrusza za każdym razem. Przynajmniej mnie, zawsze w oczach mam łzy, a serce ściska wzruszenie.

Kolejnym opowiadaniem jest "Boże Narodzenie w rezydencji Thompsonów" Anthony'ego Trollope'a, które na pewno wprawi czytelnika w dobry nastrój, a zabawna pomyłka i zawirowania z nią związane, o których tutaj przeczytamy rozbawią Was, tak jak mnie.

Ostatnim opowiadaniem w tym zbiorze jest także pióra Trollope'a, a mianowicie: "Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe". Ta historia będzie idealną gratką dla wszystkich miłośników opowieści romantycznych, historii miłości pełnych drobnych nieporozumień, dumy i uprzedzenia. Ja jako niepoprawna romantyczka byłam zachwycona tym opowiadaniem.

Na uwagę zasługuje cudowne wydanie zbioru, w twardej okładce, z obwolutą, piękny papier w środku, klimatyczne ilustracje czarno-białe, które na szarym papierze stanowią swoiste przerywniki przed każdym rozdziałem czy opowiadaniem i przybliżają zwyczaje czy tradycje świąteczne, zachęcają do lektury i bez wątpienia ją uprzyjemniają. Taki zbiór sprawdzi się jako idealny prezent na święta. Jest to przepiękna książka zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Polecam Wam z całego wzruszonego serducha !

Za egzemplarz do recenzji bardzo, bardzo dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

W świątecznym klimacie

3 opowiadania, pierwsze to "opowieść wigilijna" Dickensa - bardzo dobra, klasyczna historia o zmianie ludzkiego podejścia, o dostrzeganiu rzeczy ważnych, ciekawa i z humorem. Pozostałe 2 opowieści napisane przez Trollope już nie tak dobre, pierwsza to w sumie anegdota o musztardzie, druga o nieporozumieniach i niezdecydowaniu. Te dwie nie zostaną niestety w mojej pamięci, nie było w nich nic wyjątkowego. Jednak wszystkie opowieści wprowadzają świąteczny klimat, możemy dowiedzieć się kilku rzezy na temat obchodzenia świąt w Anglii, przynajmniej jak kiedyś to wyglądało, aż nabrałam ochoty na spróbowanie puddingu śliwkowego:)

• Zima
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Najsłynniejsze opowiadania wigilijne