Malowany człowiek

Okładka książki Malowany człowiek
Peter V. Brett Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Demoniczny (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2009-01-08
Marcin Mortka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Genialna literacka podróż. Rewelacja!

Genialna literacka podróż. Rewelacja!

Równie dobra jak pierwsza część. No i wiemy w końcu kim jest malowany człowiek.

Równie dobra jak pierwsza część. No i wiemy w końcu kim jest malowany człowiek.

Pod względem historii to kawał bardzo dobrego fantasy z ciekawymi bohaterami których motywacje i spojrzenie na świat zmieniają się wraz z rozwojem historii. Można się do nich przywiązać. To taka opowieść o dorastaniu w brutalnym świecie nie oszczędzającym nikogo. Autorowi bardzo fajnie udało się zbalansować spokojne momenty z intensywną akcją przez co nie nudzi się ani na chwilę ani też nie ma przesytu.
I tak naprawdę tylko dla fabuły warto po to sięgnąć bo jeśli ktoś chciałby rozkoszować się również warstwą literacką to odradzam bo językowo jest to baardzo proste, wręcz banalne. Taka nieco lepsza młodzieżówka. Osobiście mi to nie przeszkadzało bo historia to nadrabiała i chętnie poznam dalsze losy Arlena i reszty.

Wciągająca historia, dobrze prowadzona. Jednak czytając książkę miałem wrażenie jakbym grał w starą grę z kiepską grafiką 3D, chyba brakowało mi lepszych opisów miejsc, lokacji. Po skończeniu pierwszych dwoch tomów nie wiem jak wygląda świat przedstawiony w książce.

Ach, jakże odświeżające było czytanie książki, która tak bardzo wciąga czytelnika w swój świat, że idzie zapomnieć o realnych rozterkach przez wiele, wiele godzin.
Poszukiwałam czegoś, co zajmie mi czas, podczas długiej podróży pociągiem, kolega z pracy mówi do mnie- mam coś idealnie dla Ciebie. Z racji tego, że ufam jego osądom, chętnie wzięłam "Malowanego człowieka" z nastawieniem, że przyjemnie spędzę czas.

Ku mojemu zadowoleniu, nie zawiodłam się ani na koledze, ani na książce, którą czytałam. Fabuła rozgrywa się w świecie, w którym za dnia ludzie przygotowują się do nocy- najcięższej części doby, kiedy to z Otchłani, na świat wydostają się demony, które koniecznie chcą zniszczyć ludzkość. Jedyną obroną ludzi są runy- znaki magiczne, chroniące ich barierą przed otchłańcami.
Stare księgi mówią, że nie zawsze tak było, podobno ludzkość skutecznie umiała walczyć z demonami, ale na długie wieki, porzucili magię i zajęli się rozwojem technologicznym, który jednak nie przygotował ich na powrót Otchłani.
W pierwszej księdze poznajemy historię trzech bohaterów, ale na pewno głównym z nich jest Arlen. Mieszka w małej wiosce nad potokiem i snuje marzenia o podróżach do wielkiego Świata, który wydaje się, oczywiście fascynujący.

Dalszej części nie zdradzam, polecam wszystkim przeczytać i dać się porwać temu światu, który pozwoli na trochę oderwać się od jesiennej aury za oknem.

Wpis umieszczam ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone: http://www.rudymspojrzeniem.pl/2021/12/wyzwanie-czytelnicze-wypozyczone-2022.html

Fabularnie książka ciekawa, niestety muszę obniżyć ocenę za mało wiarygodne decyzje i poczynania bohaterów oraz za żałosne, ordynarne i odpychające sceny seksualne. Tak prostackich opisów seksu nigdy nie czytałam

Fantastyka jest jak gra wideo: bohaterowi smok odrywa głowę, ale przecież ma magiczne zioła więc... głowa odrasta. Brett jednak - w przypływie szaleństwa czy geniuszu - stworzył "prawdziwą" opowieść. Bohaterowie od razu ujmują czytelnika swoją wyrazistością. Świat, w którym żyją nie jest przekombinowany, jest "normalny" choć inny. Kusi kolejnym wątkiem, kolejną postacią, która pojawia się po stronach kilkudziesięciu, czy kilkuset. I chce się więcej... To nie jest genialne - od tego jest Tolkien, ale jest doskonałe.

Czy losy trzech całkowicie różnych osób mogą spleść się w jedno?

Arlen po śmierci matki ucieka od ojca, chce się dostać do Wolnych Miast. Czuje zbyt wielki żal, by wybaczyć mu to co się stało. Razem ze spotkanym po drodze Posłańcem docierają do Miln, gdzie chłopak rozpoczyna praktyki u Patrona run. Gdy jego termin się kończy zostawia list swojemu nauczycielowi i Posłańcowi, u którego zamieszkiwał; jego plan jest prosty i trudny jednocześnie- chce znaleźć runy, dzięki którym ludzie mogliby walczyć z otchłańcami, a nie tylko chować się w otoczonych murem miastach.

Leesha nienawidzi swojej matki. Gdy pewnego dnia przyrzeczony jej chłopak rozpowiada bujdy o ich upojnej nocy, a matka leje ją pasem, ucieka do zielarki Bruny, której pomagała w opiece nad ofiarami otchłańców. Wkrótce podejmuje u niej praktyki. Nareszcie sama przed sobą czuje, że jest w miejscu, w którym chciałaby być.

Rojer stracił rodziców jako maleńkie dziecko. Runy na domu były zbyt wytarte i nocą potwory wdarły się do gospody. Dzięki Minstrelowi Arrickowi chłopak dostał namiastkę rodziny. Choć po tych strasznych wydarzeniach będzie nosił pamiątkę na całe życie nie załamuje się i wciąż stara się zostać najlepszym Minstrelem, jakiego Arrick mógłby sobie wyobrazić. Nie pozwoli, by ofiara jego mistrza poszła na marne.

"Malowany człowiek" to książka, w której losy trojga postaci w pewnym momencie łączą się ze sobą tak bardzo, że wydają się być kierowani przez życie tym samym szlakiem. Bardzo podobało mi się jak historie postaci zostały rozpisane. Przeskakiwanie między historiami było płynne, ich życiorysy różne, choć miały ze sobą punkty wspólne.

Sama historia jest naprawdę dobra. Ukazane w książce otchłańce nie są głupie, myślą i uczą się, przez co walka z nimi nie należy do najlatwiejszych.

Aż strach pomyśleć, co będzie się działo w drugim tomie!

Czy losy trzech całkowicie różnych osób mogą spleść się w jedno?

W Polsce z jakiegoś powodu podzielona na 2 tomy.. Ten tom lepszy od pierwszego ale tak naprawdę powinna być jedna ocena.

Inne podejście do świata, potworów i magii. Wątki zaczynały się dla mnie powoli, ale jakoś wciągnęły (teraz czytam cz 4). Klimat demonów jak z Diablo :) Trochę irytuje brak sprytniejszego wykorzystania runów, ale poznajemy ich możliwości i ograniczenia.