Eterna

Krzysztof Buczak Wydawnictwo: Self Publishing fantasy, science fiction
Self Publishing
2021-06-06
2021-06-06
sci-fi zmiany klimatyczne nauka fizyka kwantowa społeczeństwo

Krotka historia, ale mimo to bardzo ciekawa. Poznajemy głównego bohatera, który po śmierci przechodzi proces reinkarnacji i tak jest od wieków. Jakby tego było mało, za każdym razem pamięta swoje poprzednie życia. I tak oto poznajemy go w dość odległej przyszłości, kiedy to powraca wspomnieniami do poprzednich wcieleń.
Książka przywołała mi na myśl "Atlas Chmur" , ponieważ tutaj też losy bohatera prowadzą do jakiegoś celu. Wszystkie jego życia miały go do czegoś doprowadzić. Ciekawe spojrzenie z praktycznego punktu widzenia na kogoś, kto przeżył już dziesiątki razy swoje życie. Oczywiście historia jest powierzchowna, ale jak mogłoby być inaczej przy takiej objętości. Mimo wszystko było warto.

Książka przywołała mi na myśl "Atlas Chmur" , ponieważ...

Niecodzienna. Nieco tajemnicza. Niebanalna. Urzekająca. Prosta w dobrym tego słowa znaczeniu, a jednocześnie bardzo oryginalna. Kreatywna. Po prostu WOW i absolutne sztosiwo. Będę polecał każdemu. Audiobook na YouTube, który autor powieści przez duże P raczył umieścić tam za darmo dla swych czytelników bardzo klimatyczny, a lektor dobrany po mistrzowsku. Ma jedną wadę. Za krótka. Zdecydowanie.

Przeczytałem tę książkę 2 razy i polecam.

Przeczytałem tę książkę 2 razy i polecam.

Jeśli istniałby ranking najbardziej emocjonalnych słów w języku polskim, to zdecydowanie użyłbym tych najwyżej ocenianych do zrecenzowania tego tytułu. Nie wiem czy istnieje taki ranking, ale zdecydowanie istnieją takie słowa, choć trudno je po takiej lekturze odnaleźć. Piszę to jako artysta, człowiek, który pochłania sztukę emocjami. A tutaj... było co pochłaniać. Książka jest dostępna w formie audiobooka, którego przesłuchałbym pewnie na raz, jednak ograniczone zasoby czasowe sprawiły, że musiałem robić przerwy. Ale to dobrze, bo przyswajanie tej treści z przerwami sprawiało, że mogłem na chłodno zastanowić się i z wytęsknieniem czekać kolejnego samotnego spaceru ze słuchawkami na uszach. A było na co czekać - każdy moment książki to sporo przemyśleń - i miło było, gdy autor poprzez bohatera powieści prowadził mnie za rękę w odmęty myśli - zwłaszcza, że prowadził mnie ścieżkami, które znam, zwłaszcza, że wyciągał wnioski podobne do tych, które i ja wyciągałem w swoich prywatnych "filozoficznych strumieniach".
Osobiście uważam, że jakiekolwiek dzieło ma jedno zadanie - porwać. Porwać serce, rozerwać duszę, ponieść nas do jakiegoś świata lub sprawić że coś poczujemy. I Eterna spełniła ten warunek. Porwała mnie w ten świat, porwała moje serce i skutecznie doprowadzała naprzemiennie do dwóch skrajności - jedną z nich były łzy (stąd też może dobrze, że moje spacery odbywają się w mało uczęszczanych miejscach),drugą z nich był stan nagłego ogromnego zadziwienia, gdy kolejna warstwa głębokich przemyśleń odkrywała przede mną swoje ukryte, acz dość oczywiste wnioski. Nie zabrakło też momentów ironicznego humoru, który powodował tę przyjemną mieszankę śmiechu z poczuciem beznadziei.
Po tym wszystkim mam więcej pytań niż odpowiedzi - ale właśnie chyba o to w tym wszystkim chodziło.
Nie jestem wielkim koneserem audiobooków (to było moje pierwsze doświadczenie w życiu),a i książek o tematyce sci-fi nie czytywałem zbyt wiele. Gdy słuchałem w głowie często miewałem skojarzenia z "Głosem Pana" Stanisława Lema, po którym miałem podobne odczucia. Tajemnica i mnóstwo pytań. I żadnych odpowiedzi. Kocham to.
Osobiście miałbym jedną wątpliwość co do historyczności jednej rzeczy, ale to absolutnie nie jest żaden wytyk w stronę autora - podziwiam, że wziął on na siebie ten trud udźwignięcia tak naprawdę przeogromnej ilości aspektów naukowych i historycznych - detale nie są tutaj tak istotne.
Jest filozoficznie, jest inspirująco. Szapo ba, czapki z głów, chylę czoła i czekam na więcej!

Wciągająca, przeczytana w jeden dzień. Podsuwa ciekawe wątki do przemyślenia związane z naszą przyszłością i ogólnie rozumianym człowieczeństwem. Polecam c:

7/10 z czystym sumieniem. :)

Lektor od Audiobooka całkiem spoko.
To taki meta-komentarz do świata i dobra, rozrywkowa opowieść.

7/10 z czystym sumieniem. :)

Lektor od Audiobooka całkiem spoko.
To taki meta-komentarz do świata i dobra, rozrywkowa opowieść.

• S-F