Guziki, czyli dwanaście historii o miłości

Okładka książki Guziki, czyli dwanaście historii o miłości
Agnieszka Lis Wydawnictwo: Skarpa Warszawska literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Skarpa Warszawska
2021-07-28
2021-07-28

Okładka książki Rozdzieliła nas wojna Max Czornyj, Joanna Jax, Agnieszka Lis, Maria Paszyńska, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska, Bogna Ziembicka
Ocena 7,7
Rozdzieliła na... Max Czornyj, Joanna...
Okładka książki Klopsiki, krokiety i inne zagadki Hanna Greń, Anna Kasiuk, Agnieszka Lis
Ocena 6,4
Klopsiki, krok... Hanna Greń, Anna Ka...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Mało się dzieje, nie trafiony zakup. Nie przemówiła do mnie ta historia.
Ale jak ktoś lubi takie klimaty, to powinien przeczytać.

Mało się dzieje, nie trafiony zakup. Nie przemówiła do mnie ta historia.
Ale jak ktoś lubi takie klimaty, to powinien przeczytać.

W Łazach, w domu nad samym morzem od lat mieszka Jaromira. Pod swój dach przyjmuje gości – turystów. Oprócz wynajmowania im skromnych pokoi, częstuje ich swojskimi specjałami – wędzonymi rybami, serem, ciastem, przez siebie wypiekanym chlebem. Goście przybywający do niej przeważnie są na życiowym zakręcie, przeżywają trudne chwile, muszą podjąć decyzje o swoim dalszym losie. Jaromira potrafi słuchać, delikatnie podpowiedzieć, naprowadzić na dobre tory. Najczęściej zaleca gościom spacer nad morzem i rozmowę z nim. Turyści po wypoczynku w nadmorskiej miejscowości, opuszczają dom w Łazach, lecz czytelnik nie wie, jaką drogę życiową wybrali, jak potoczyło się ich dalsze życie. Między poznaniem kolejnych gości i ich problemów, autorka przybliża czytelnikom życie samej gospodyni i jej rodziny.
Po wielu latach goście Jaromiry, którym pomogła w trudnych chwilach, spotykają się u niej w Łazach. Wtedy to dopiero poznajemy jak potoczyło się ich życie po „terapii” u Jaromiry.
Książka niezwykle ciepła i skłaniająca do refleksji. Dla miłośników nadmorskich klimatów idealna (czyli dla mnie jak najbardziej na tak).

Urzekła mnie ta książka, urzekła mnie Jaromira i Pomorze. Może to przez moją miłość do Bałtyku bez względu na pogodę i opisane rejony, które znam. Dawno nie byłam w Mielnie, Unieściu, Łazach i chyba w tym roku pojadę na urlop właśnie tam powspominać i porozmawiać z morzem. Nigdy nie pomyślałam by porozmawiać z morzem. Może też znajdę guzik. 😉
Polecam książkę bo czyta się płynąc wręcz przez historie gości Jaromiry. Cudna i otulająca jak ciepły kocyk.
Autorce dziękuję z całego serca za wywołanie wielu emocji i wspomnień z dzieciństwa. 😘

Polecam książkę bo czyta się...

1962

"A może życie to tylko ... worek. Ubranie. Człowiek musi znaleźć w życiu swój guzik, choćby po to, żeby zapiąć worek z problemami i odłożyć go w niedostępne miejsce. A kiedy problemy zwietrzeją, trzeba worek wytrzepać i odświeżyć. I zapomnieć o problemach."

Ciepła, magiczna, przesiąknięta miłością i dobrocią książka, gdzie empatia oraz zrozumienie ludzkich trosk, bolączek czy chwil zwątpienia stanowi główny wątek powieści. Jaromira wraz z mężem od zawsze mieszkała w Łazach, między Mielnem a Darłowem, w domu położonym nad samym brzegiem morza. Przyjeżdżali do niego czasami letnicy, poszukujący spokoju, wyciszenia czy rozwiązania własnych problemów. Jaromira otaczała ich ciepłem i dużą dozą empatii; wszystkim zalecała spacer plażą oraz rozmowę z morzem, które potrafi słuchać i sprostać wszystkim problemom. Każdy z jej gości, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności, znajdował podczas tych wypraw jakiś guzik, który zabierał ze sobą, a który miał być amuletem, pozwalającym pokonać istniejące problemy. Czy wszystkim się to udało, czy każdy z gości Jaromiry znalazł siłę w sobie, aby zmienić swoje życie, aby postawić siebie oraz swoje potrzeby i pragnienia na pierwszym miejscu?

Powieść przepojona miłością, mądrością, wiarą w człowieka i siłę morza, okraszoną dużą dawką emocji i ciepła, pełna ciekawych ludzkich historii, a przede wszystkim emanująca nadmorskim klimatem. Pokazująca siłę rodzinnych więzi, wzajemnego szacunku i uczuć, tęsknoty za tymi, którzy zginęli na morzu, przyjaźni, współczucia oraz zrozumienia dla innych.
Warto przeczytać, aby znaleźć na jej kartach wyciszenie i spokój.

Na półkach: , , , , , , ,

To moje kolejne spotkanie z autorką Agnieszką Lis i jej książką-udane bardzo📗💖😀

"Miłość do drugiego człowieka ma taką samą wartość".

To 12 ludzkich historii, jakże różnych, ale łączy je wiele, min. problemy życiowe, osobiste i zawodowe rozterki, oraz znalezione na plaży guziki.
Starsza Pani o ciekawym imieniu Jaromira, mieszka po śmierci męża sama, wynajmując pokoje dla gości w Łazach.
Zapewnia także wyżywienie i dogadza, jak i czym umie.
Jest rok 1963. i pierwszy przyjazd gościa do pensjonatu.
Jest nią pątniczka Klara z Poznania.
Później przyjadą: zakonnica Franciszka z Krakowa, Łucja marząca o dziecku, student Omar z Nigerii, 52-letnia nauczycielka Cecylia, ksiądz Piotr, Sabina bizneswoman zwolniona z pracy, Lena- przyszła synowa Jaromiry, Ksymena pomoc domowa, Roksana-Dorota prostytutka oraz Hanna i Patryk ukrywający swoje uczucia.
Każdy z bohaterów znajduje na plaży guzik, tj: żołnierski metalowy, biały pościelowy, czarny garniturowy, szylkretowy guziczek bez rantu, kwiatek z dziewczęcej sukieneczki, czarny z 4 dziurkami, drewniany duży kanarkowy, żółto-niebieski, szklany z kwiatkiem dziewczęcy, klips z czarnym ramowaniem, 2 guziki takie same szklane koraliki.
Jest rok 2021.
Pięknym podsumowaniem powieści, jest spotkanie wszystkich gości przy wspólnym stole i opowieści, jak potoczyły się ich losy.
Wdzięczność Jaromirze za gościnę, jej dobre rady, te sprzed lat- wywarły znaczący wpływ na ich życie.
Wrzucano po kolei, znalezione na plaży guziki, do wspólnego słoja.

"Czy miłość powinna być uznana za słabość?
Co i czy warto dla niej poświęcić?
Jaką moc ma morze i rozmowy z nim?
Zapraszam do lektury.
Ja wysłuchałam jej w formie audiobooka z bardzo dobrą lektorką Katarzyną Traczyńską
I choć to raczej powieść kobieca, może i lekka, ale skłaniająca do przemyśleń i refleksji📖😍
Polecam z serca📕💖

To moje kolejne spotkanie z autorką Agnieszką Lis i jej książką-udane bardzo📗💖😀

"Miłość do drugiego człowieka ma taką samą wartość".

Kocham morskie historie, kiedy morze jest tłem dla wydarzeń i jest rodzajem pokrzepienia, nadziei.
Autorka doskonale wprowadza nas w klimat morza Bałtyckiego bowiem akcja powieści toczy się w spokojnej miejscowości Łazy. Główną bohaterką jest Jaromira, żona rybaka, która cały czas wspomina zmarłego męża i czuje się jakby był cały czas obok niej. Jej dom pełni rodzaj małego pensjonatu do którego przyjeżdżają goście, czasem to trafiają przypadkiem a czasem wizyta jest zamierzona.
Każdy z nich opowiada swoją historię, każdy ma własne problemy w rozwikłaniu których pomaga właśnie morze - rodzaj terapii a tytułowy guzik to rodzaj symbolu a jakiego? warto przekonać się na łamach tej wspaniale napisanej powieści

Guziki - historia żony rybaka Jaromir, która żyje spokojnie w nadmorskim miasteczku i wynajmuje pokoje turystom. Ludzie szukają u niej spokoju, rozmowy i rozważania trudnych spraw. Dwanaście opowiadań które mimo, że osobne tworzą razem całość. Każda z nich z początku trudna do rozwiązania po przybyciu i spędzeniu paru dni nad morzem przestaje przerastać bohatera. Autorka poprzez główną bohaterkę pokazuje nam, że rozmowa, wsłuchanie się w siebie oraz odcięcie się na chwilę od problemów to najlepszy sposób na złapanie dystansu, równowagi oraz znalezienie najlepszego rozwiązania. Jest to ciepła opowieść pozwalająca nam poczuć piasek pod stopami, usłyszeć szum morza i zrelaksować się przy kuchennym stole, gdzie jest tak przytulnie i domowo. Polecam 🙂

Piękna historia polecam ♥️

Piękna historia polecam ♥️

Pięknie napisana książka o ciepłej i mądrej kobiecie, których niestety już nie ma . Polecam gorąco.

Polecam . Super książka na zimowe długie wieczory, ku pokrzepieniu serc.

Polecam . Super książka na zimowe długie wieczory, ku pokrzepieniu serc.