Historia przyszłości. Oculus, Facebook i rewolucja wirtualnej rzeczywistości

Okładka książki Historia przyszłości. Oculus, Facebook i rewolucja wirtualnej rzeczywistości Blake J. Harris
Blake J. Harris Wydawnictwo: Helion reportaż
reportaż
The History of the Future: Oculus, Facebook, and the Revolution That Swept Virtual Reality
Helion
2020-10-20
2020-10-20
Krzysztof Krzyżanowski

Książka ta z niezwykłą szczegółowością opisuje historię wirtualnej rzeczywistości, która sięga aż do lat 70 XX wieku, ale dopiero od niedawna jej rozwój znacznie przyspieszył. Narracja w tym tytule skupia się na postacia Palmera Luckeya, który mieszkając w przyczepie pod domem rodziców, rezygnując ze studiów zdecydował się postawić wszystko na jedną kartę i całkowicie poświęcił się stworzeniu gogli VR, które okazały się niezwykle rewolucyjnym wynalazkiem.
Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to krótka opowieść o działaniu i powstaniu Oculusa, ale bardzo, bardzo szczegółowy opis wielu spotkań, rozmów i etapów rozwoju firmy i wirtualnej rzeczywistości. Dawno nie spotkałam się z tak dogłębnym przedstawieniem jakiegoś tematu.
Odpowiednia kolejność przedstawienia sytuacji Oculusa sprawia, że zostajemy powoli wprowadzeni i zapoznani z podstawowymi kwestiami związanymi z VR, a następnie wpadamy w wir opowieści o przekrętach, problemach firmy czy rozmów z innymi korporacjami. Żeby wyłapać wszystkie istotne informacje trzeba się skupić, bo jest ich tu cała masa, ale naprawdę warto, bo wrażenia po skończeniu tej książki są niezwykłe. Nie jest to lektura „na raz”, trzeba z nią spędzić wiele godzin, ale każda z nich będzie ze sobą niosła masę nauki i niezwykle ciekawych i istotnych informacji dotyczących coraz szybciej rozwijającej się technologii. Myślę, że świetnie oglądałoby się ekranizację.
Jeśli interesują was nowoczesne technologie, gry, odważne pomysły biznesowe czy biografie ciekawych osobistości to ta pozycja z pewnością przypadnie Wam do gustu. Dowiecie się z niej jakie były największe problemy z wypuszczeniem gogli VR na rynek ? Czy ich używanie wpływa na nasz błędnik? Jak udało się odciąć całkowicie dostęp światła w trakcie używania gogli? Jak przebiegał proces poszukiwania nazwy dla firmy, którą teraz znamy jako Oculus? I co z tym wszystkim ma wspólnego założyciel Facebooka?
To świetna książka pokazująca szczegółowa jak od zaplecza Facebook i Whatsapp stworzyły więzi łączące cały świat, a wirtualna rzeczywistość zaczyna im w tym coraz bardziej pomagać. Jakie będą dalsze losy tej technologii? Przeczytajcie ten tytuł i przekonajcie się sami, polecam 😊

Jeszcze lepsza niż Console Wars. Z jednej strony inspirująca pokazująca American dream i stworzenie start upa który zarobił miliardy. Z drugiej strony pokazująca ciemną stronę mediów, polityki, korpo i chciwości. Znakomita lektura, bardzo polecam.
Mimo, że sam do VR podchodzę bez entuzjazmu, to historia jest niezmiernie ciekawa i po jej lekturze naprawdę można docenić pracę jaką zespół wykonał, ich pasje i szczere chęci. A Luckey wygląda na spoko gościa, który własną pracą (mimo młodego wieku) stworzył firmę, zarobił kasę i starał się do końca być w porządku.
Do tego książka jest świetnie napisana, ciężko było odłożyć co wieczór.

• Posiadane
  • Poszukać