Wianek z róż

Okładka książki Wianek z róż Agnieszka Olszanowska
Okładka książki Wianek z róż
Agnieszka Olszanowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Gradów (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Gradów (tom 3)
Prószyński i S-ka
2020-08-13
2020-08-13
literatura polska

"Wianek z róż" to trzeci tom sagi o Gradowie. Jest to opowieść przede wszystkim o rodzinach i małżeństwach, którym w życiu nie ułożyło się tak jakby chcieli. Uwaga autorki skupiła się tym razem na kłopotach małżeńskich szkolnej bibliotekarki Lukrecji oraz trudnościach, jakie napotyka świeżo owdowiała Jagoda. Najlepszy fragment tej części to scena spotkania czytelników gminnej biblioteki, w której toczy się rozmowa o śmierci i przygotowaniach człowieka do pochówku, zainspirowana książką przeczytaną w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Czy nowo wybrany wójt Michał na nowo rozkocha w sobie Jagodę i tym samym spełni ostatnie marzenie swojej babki?
Czy Julia Guzik zmieni swoje postępowanie i zrozumie, że świat kręci się nie tylko wokół niej?
Czy małżeństwo Lukrecji przetrwa?
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania koniecznie przeczytaj książkę. Podobała mi się ta książka tak samo jak poprzednie. Polecam. Sięgam po ostatni tom sagi. Jestem jej bardzo ciekawa.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Trzecia odsłona wiejskiej sagi o Gradowie to zdecydowanie już opowieść o ludziach, a przede wszystkim o nieudanych małżeństwach i rodzinach. Mało tu prawdziwej wsi, a bohaterowie są po prostu zwykłymi ludźmi, którzy równie dobrze mogliby mieszkać w mieście. Jak na wiejską sagę to brakuje mi tutaj spraw prawdziwie wiejskich. Nikt tu nie orze, nie kosi, nie doi krów i nie uprawia rzepaku, buraków, czy nie ma sadów jabłkowych.
Uwaga autorki skupiła się tym razem na kłopotach małżeńskich szkolnej bibliotekarki Lukrecji oraz trudnościach, jakie napotyka świeżo owdowiała Jagoda. W opowieściach o tych dwóch kobietach pojawiają się takie problemy jak niefortunne zauroczenie byłego proboszcza atrakcyjną wdową, kłopoty wychowawcze z rozpieszczoną jedynaczką, która wkraczając w pełnoletność staje się bardzo butna i bezczelna, rujnując swoim postępowaniem kruchy związek rodziców i krzywdząc zakochanego w niej chłopaka, dramat Lukrecji związany ze chorobą, a później śmiercią ojca oraz decyzja o zmianie swojego życia w celu realizacji zawsze odkładanych na później marzeń.
Najlepszy fragment tej części to scena spotkania czytelników gminnej biblioteki, w której toczy się rozmowa o śmierci i przygotowaniach człowieka do pochówku, zainspirowana książką przeczytaną w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Trzeba przyznać autorce, że udało jej się stworzyć mądre i niebanalne frazy, a opowieści starej kościelnej o dawnych obyczajach pogrzebowych na polskich wsiach jest naprawdę interesująca.
Ten tom zakończył się tak, że z ciekawością sięgnę po ostatnią część, żeby się dowiedzieć, czy związek Lukrecji i Marcina rzeczywiście definitywnie jest skończony i czy ich okropna córka zmądrzeje i stanie się wreszcie dojrzałą kobietą. Ciekawi mnie też, czy nowy wójt Michał zdobędzie wreszcie miłość ukochanej ze szkolnej ławy, a jego babka czy znajdzie odpowiedniego kandydata do przekazania mu zaszczytnej funkcji grabarza i drogocennego sznura trumiennego.
Mimo że nie jest to bardzo dobra literatura to jakoś niespodziewanie zaangażowałam się w sprawy mieszkańców Gradowa, dlatego od razu biorę się za czwarty tom.

1964

Trzeci tom cyklu. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się Lukrecja i jej nieudane małżeństwo. Czy zdecyduje się opuścić bogatego męża? Kolejne pytania dotyczą Michała. Jak były organista sprawdzi się w nowej roli? Czy będzie lepszy od poprzedniego wójta? Czy jego uczucie do Jagody ma szansę na rozkwit? Czy babcia wójta porozumie się z nowym proboszczem? Jakie szanse mają lokalna biblioteka i jej klub dyskusyjny pod rządami nowego wójta?

Trzecia część sagi wydaje mi się słabsza niż cześć pierwsza czy druga. w "wianku z róż" irytowali mnie naiwni bohaterowie. Nawet ci wykształceni mieszkańcu Gradowa mieli cechy prostaków.
Ocenę "podnoszę" za rozważania o śmierci, pochówku, traktowaniu zmarłych i przeżywaniu żałoby. Nie są to tematy łatwe ani popularne, niestety życiowe i w jakimś sensie wszystkim nam bliskie.

“Wianek z róż” to trzecia część cyklu o losach mieszkańców wsi Gradów, której autorką jest Agnieszka Olszanowska.

Po raz kolejny wyruszamy w podróż z Jagodą Maciejką, Michałem Funcią, Panią Blanż, Lukrecja Guzik i innymi bohaterami.

W tej części śledzimy dalsze przygody księdza Adama, który został przeniesiony do innej parafii i już jakiś czas temu opuścił wieś Gradów. Mimo to utrzymuje kontakt z jedną wdową z poprzedniej parafii. Tym razem los przygotował dla niego posługę w szpitalnej kaplicy i postawił przed księdzem wikarym nowe wyzwania.

Oczywiście w tej części tak jak i w poprzednich nie zabraknie wątków o bibliotece, której dyrektorem jest Jarek Pokora. Będą nowe wyzwania i akcje organizowane przez Anetkę. Jednak Jarek będzie miał większe problemy w swoim życiu rodzinnym.

Chociaż książka ma piękną okładkę i ciekawy tytuł to w tej części pojawi się dużo smutku i rozmyślań o śmierci. Będą również rozmowy na ten temat i wspomnienia dawnych zwyczajów pogrzebowych.

Czy egoistyczna Julia Guzik zmieni swoje postępowanie i zrozumie, że świat nie tylko wokół niej się kręci. Czy zdoła naprawić relacje z matką i co stanie się z małżeństwem jej rodziców …

Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania przeczytaj książkę “Wianek z róż”.

Na półkach: , , , , , ,

Drugą część sagi o mieszkańcach wsi Gradowa,zaskakuje,porywa do głębi serca.
Serdeczne,wspaniałe postacie.
Historia ujmująca,mądra występuje tutaj Michał Fuńcio,stara kościelna nadal ma powody do niepokoju.
Zmartwiona jest,że wkrótce utraci swój stały dochód za wypożyczanie sznura do opuszczania trumien,gdyż nowy proboszcz porozumiał się z naszymi grabarzami.
Także jest Jagoda to jedyna miłość Michała jest miłością od czasów szkoły.
Zachwycona jestem tą piękną,urokliwą i wspaniałą lekturą.

Drugą część sagi o mieszkańcach wsi Gradowa,zaskakuje,porywa do głębi serca.
Serdeczne,wspaniałe postacie.
Także jest...

“Wianek z róż” to pierwsza książka Agnieszki Olszanowskiej, którą przeczytałam. Jest to zarazem trzeci tom z cyklu Gradów, a ja jak zawsze wypożyczyłam ostatni tom zamiast pierwszego ;) Uroki biblioteki :D

Mimo, że jest to ostatni tom z serii to nie miałam problemu z wejściem do świata mieszkańców Gradowa - małej i cichej wioski. Na pierwszy plan wysuwa się wójt, Michał Funcia, który do niedawna był zwykłym organistą, ale dzięki staraniom swojej babci wygrał ostatnie wybory. Michał zna problemy mieszkańców i stara się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Babcia tego zadania mu nie ułatwia. Kolejną postacią, która przyciąga uwagę jest Jagoda - dawna miłość Michała. Jagoda jest obecnie wdową, a zagadką są relacje, które łączyły ją z poprzednim księdzem z Gradowa (tu koniecznie muszę sięgnąć po poprzednie tomy). Oprócz tych dwóch wątków poznajemy także losy lokalnej biblioteki oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. W napięciu trzyma sytuacja Lukrecji, żony miejscowego bogacza, która postanawia się rozwieść. Dlaczego? Co jest powodem tej decyzji? Aby się tego dowiedzieć musicie sięgnąć po cykl Olszanowskiej.

Okazuje się, że życie na wsi nie jest takie nudne, a romanse i plotki dostarczają nieustannej rozrywki :) Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Na pewno sięgnę po wcześniejsze tomy, jeżeli tylko będę mieć ku temu okazję. Jest to na pewno powieść lekka, idealna na wieczór. Nie wiem czy zostanie w mojej pamięci na dłużej, ale nie czułam zmęczenia czy znużenia podczas lektury.

W tej części na pierwszy plan wysuwa się Lukrecja Guzik, bibliotekarka w liceum i jej, także nieudane, małżeństwo. Lukrecja pisze do gazety o swoim związku. Gdyby część wspomnień dać jako retrospektywę rozbitą na kilka rozdziałów, a potem tylko krótko o tym tekście i emocjach jakie wzbudził nie tylko w rodzinie Guzików (mąż też kandyduje na wójta),byłoby dynamiczniej. Gdy Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawia o książce o śmierci to dostajemy wielostronicowy opis lokalnych zwyczajów funeralnych. To co sprawdzi się w podręczniku etnografii nie pasuje popularnej powieści. Autorka poszła w nadmierny dydaktyzm, chce nas wyedukować. Na dalszy plan przesuwając intrygi, emocje, namiętności, ze szkodą dla książki. Ale wspieram literacką twórczość koleżanki po fachu i czekam na ostatni tom, ciekawam rozwiązania wątków

• Przeczytane 2021
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Wianek z róż