Nagła zmiana planu

Okładka książki Nagła zmiana planu Ewelina Miśkiewicz
Okładka książki Nagła zmiana planu
Ewelina Miśkiewicz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Babski wieczór (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Babski wieczór (tom 1)
Czwarta Strona
2020-07-02
2020-07-02
literatura polska

1964

Lekarstwo na zdradzoną miłość? Zapewne nie nadgorliwa mama mająca recepty na udane życie uczuciowe córki. Tu potrzebna jest kuracja wstrząsowa w postaci trzech przyjaciółek - tak różnych jak składniki dobrze skomponowanego syropu. Naturalnego, bez sztucznych dodatków, polepszaczy smaku. I ta nie do końca rozpoznana nuta, czyli on - Karol, po którym nie wiadomo czego się spodziewać.

Mimo iż z literaturą kobiecą jestem trochę na bakier, było kilka takich typowo babskich książek, do których mam sentyment. ‚Nagła zmiana planu’ miała potencjał ale finalnie nie dołączyła do tego grona.
Co na plus? Bohaterki nakreślone w taki sposób, że czytając od razu masz w głowie pełny obraz tego jak wyglądają. Fabuła jest nieskomplikowana, więc jeśli szukasz czegoś lekkiego do poczytania przy kominku w jesienny wieczór, to może być roboczego szukasz. Czyta się szybko, rozdziały nie są długie i sensownie podzielone.
Co mi się nie podobało? Przyznam, że trochę mam uczulenie na historie w których wszystko dzieje się bezproblemowo, a nawet jeśli jakiś wystąpi to szybko się rozwiązuje. Prawdziwe życie tak nie wyglada. Zabrakło mi tu również jakiegoś twista, czegoś nieprzewidywalnego, dobrego zwrotu akcji. W tej książce wszystko dzieje się w spokojnym, niewymuszonym tempie.
Całość nie porywa. Nie klasyfikowałaby jej jednak jako słaba książkę (dobre oceny innych użytkowników mówią same za siebie). Po prostu ja nie odnalazłam w niej tego, czego szukałam.

"Każdy człowiek w swoim życiu przeżywa zmiany. Jedne przychodzą naturalnie, są konsekwencją dobrze przemyślanych decyzji albo są tak łagodne, że nawet nie dostrzegamy jak się w nas dokonują.
Innym razem są długotrwałym procesem i gdy nadchodzi jego punkt kulminacyjny również nie odczuwamy z tego powodu większego dyskomfortu, bo przecież od dawna się na niego szykowaliśmy."
"(...) I jest jeszcze drugi rodzaj zmian
.Zmiany nagłe, na które nie byliśmy gotowi, których nie potrafiliśmy przewiedzieć(...)"

A więc...nasza główna bohaterka Lena doświadcza głównie właśnie tego rodzaju zmian. Zdrada męża, rozwód, nowa praca, złożone i niespodziewane relacje damsko-męskie...
Czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie?
Lena musi sobie odpowiedzieć na wiele nurtujących ją pytań i ciągle musi dokonywać wyborów...nawet wtedy kiedy żaden nie wydaje się być dobry.
Ma 35 lat ,bagaż doświadczeń i cudowne przyjaciółki. Z takim wsparciem nawet podróż na koniec świata jest realna.
Świetnie napisana, babska historia ; ze szczyptą humoru i charakterem. Życiowe rozterki przebojowej Leny napisane swobodnym stylem.
@e.miskiewicz.autorka to był czysty relaks! Zacieram ręce i zabieram się za kolejny tom przygód dziewczyn🥰

A Wy?Jeśli szukacie lekkiej, niezwykle kobiecej powieści koniecznie sięgnijcie po tą pozycję!
🌸🌸🌸🌸🌸Polecam🌸🌸🌸🌸🌸

We współpracy @czwartastrona💛

Czy według was na przeczytanie danej książki przychodzi odpowiedni czas?
"Nagła zmiana planu" przeleżała kilka miesięcy zanim po nią sięgnęłam. Jednak wcześniej nie byłam w stanie, a dziś cieszę się, że ją przeczytałam.
Główną bohaterką jest Marlena. Trzydziestopięciolatka, która niedawno wzięła rozwód. Dochodzi do siebie po zdradzie męża. Pomagają jej w tym trzy przyjaciółki: Anka, Karolina i Ewa. Każda z nich prowadzi inne życie, ale są dla siebie niesamowitym oparciem.
Lena boryka się z brakiem pracy i samotnym życiem. Jedna z przyjaciółek, Anka wyciąga ją na randkę w ciemno na weselu. Czy będzie to strzał w dziesiątkę?
Do tego pojawia się tajemniczy Karol, a duchy przeszłości dają o sobie znać.
Choć główną bohaterką tej historii jest Lena, to poznajemy również problemy jej przyjaciółek.
Wybory Leny, jak i innych bohaterów nie zawsze wydają się słuszne. Dzięki temu dostajemy nieidealnych bohaterów w nieidealnym świecie. Bo nikt nie jest idealny, prawda?
Autorka świetnie sobie poradziła z kreacją bohaterów jak i samej historii. Cieszę się, że dzięki wydawnictwu mam komplet książek i będę mogła niedługo wziąć się za kolejny tom 😊
Jeśli jesteście fanami obyczajówek, bądź znudzili was idealni bohaterowie w idealnych światach to seria Babski wieczór na pewno przypadnie wam do gustu 😉

Czy według was na przeczytanie danej książki przychodzi odpowiedni czas?

To pierwsza książka Eweliny Miśkiewicz, którą przeczytałam i muszę przyznać, że bardzo spodobał mi się styl pisania autorki.

Kiedy po kilku latach udanego wydawałoby się małżeństwa, od Leny odchodzi niewierny mąż, kobieta załamuje się. Musi nauczyć się żyć w pojedynkę, znaleźć pracę i wreszcie stanąć na nogi. Pomagają jej w tym wspaniałe przyjaciółki: Anka, Karolina i Ewa, które wiernie towarzyszą sobie nawzajem we wszystkich złych chwilach.

Na początku Anka namawia Lenę, by zgodziła się pójść na wesele jako partnerka zupełnie nieznanego sobie mężczyzny. Ta "randka w ciemno " okazuje się kompletną katastrofą. Na przyjęciu jednak Lena poznaje tajemniczego i niezwykle przystojnego Karola, brata pana młodego...

Spotykają się znów za kilka dni i wymieniają numerami telefonów, gdyż na kolejne spotkanie w najbliższym czasie nie mają szans. Karol bowiem na stałe mieszka i pracuje w Nowym Jorku.. Mimo to ich znajomość rozwija się w najlepsze, choć prowadzą tylko rozmowy telefoniczne.

Czy ich relacja na odległość ma szansę przetrwać? I dlaczego w życiu Leny znów pojawia się były mąż?? Czyżby żałował swojego wyboru..?

W powieści przedstawione zostały problemy, które niewątpliwie do lekkich nie należą. Mamy tu zdradę, problemy emocjonalne czy przypadek nieuleczalnej, trudnej dla bliskich chorego przypadłości, jaką jest choroba Alzheimera.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, bowiem wciąga od pierwszych stron. To historia pełna emocji, trudnych wyborów i uczuciowych zawirowań. Opowieść o kobietach i dla kobiet, o rozterkach dnia codziennego, o straconym zaufaniu i pragnieniu miłości.

Z ogromną przyjemnością sięgnę po kolejne książki autorki.

To pierwsza część serii Babski wieczór autorstwa Eweliny Miśkiewicz. Każda z nich opowiada historię jednej z przyjaciółek. 𝑵𝒂𝒈ł𝒂 𝒛𝒎𝒊𝒂𝒏𝒂 𝒑𝒍𝒂𝒏𝒖 poświęcona jest porzuconej i zdradzonej przez ukochanego męża, Lenie. Jej życie z dnia na dzień legło w gruzach. Kobieta musi stawić czoła nowej rzeczywistości. Pozostawiona z pieniędzmi, które były mąż zostawił je w ramach zadośćuczynienia, musi migiem znaleźć pracę, żeby jak najszybciej stanąć na nogi. Na szczęście może liczyć na wsparcie przyjaciółek: Karoliny, Anki i Ewy. Za najlepszy sposób na powrót do formy dziewczyny uznają znalezienie nowej miłości. Lena ma czystą kartę i może projektować swoje życie na nowo. Pełna nadziei na lepsze, zaczyna walczyć o swoje. Jednak w jej sercu nadal jest miejsce dla Pawła. Czy tajemniczy Karol zdeklasuje byłego męża? Czy będzie to takie proste, jak mogłoby się wydawać? Czy Lena najdzie swoje miejsce na ziemi? Ja oczywiście tego nie zdradzę, ale polecam Wam tę książkę z całego serca. To typowa babska historia. O miłości, zawirowaniach, szalonych pomysłach przyjaciółek i czystej, życiowej karcie. Autorka świetnie zaprojektowała kobiecy świat. Dialogi są naturalne, nie ma w nich sztuczności. Przez tę książkę się po prostu płynie, a czytelniczka może odnieść wrażenie, że należy do paczki czterech przyjaciółek.

"Nagła zmiana planu" Eweliny Miśkiewicz to początek serii pn. "Babski wieczór" i jak sama nazwa wskazuje, jest to powieść obyczajowa o kobietach i dla kobiet.

Marlena ma trzydzieści pięć lat i właśnie się rozwiodła. Osiem lat małżeństwa oznacza czarną dziurę w jej życiorysie i choć kobieta musi znaleźć pracę, to zawsze może liczyć na swoje przyjaciółki, a los postawi na jej drodze nową szansę na miłość. Przecież każdy koniec to nowy początek.

Ta opowieść jest jak kieliszek prosecco po ciężkim dniu, lekka i odprężająca. Kolejny raz przypomina mi, jak ważna jest przyjaźń w naszym życiu, jak dobrze mieć obok siebie kogoś, kto przytuli, pocieszy, a kiedy trzeba to i opie...

Z jednej strony poruszone zostają dość poważne zagadnienia jak zdrada, samotność, choroba, ot problemy dnia codziennego, ale opisane zostały w niezwykle subtelny sposób. Bohaterzy stają się nam bliscy, ponieważ możemy utożsamić się z nimi i tym, co ich spotyka.

Cztery kobiety, mnóstwo problemów i szansa na nowy początek. Każda z nich jest inna i każda jest na innym etapie życia, a poznamy je jeszcze bliżej w kolejnych częściach Babskiego wieczoru.

Gdy zobaczyłam zapowiedź premiery czwartego tomu serii "Babski Wieczór" wiedziałam, że wszystkie części trafią na moją półkę. Mają takie piękne wesołe, wiosenne okładki. Gdy w końcu seria trafiła w moje ręce, szybko zabrałam się za czytanie "Nagłej zmiany planu". Akurat czekały mnie wizyty u lekarzy, a to jak wiadomo, często łączy się z długimi kolejkami. Zaparzyłam sobie w termos kawę, książkę wsadziłam w torebkę i ruszyłam.

W autobusie zaczęłam czytać pierwszą stronę i… prawie przegapiłam swój przystanek! Czytałam w każdej wolnej chwili, w kolejce między lekarzami, u fryzjera, czy w drodze autobusem, chociaż był straszny ścisk i dużo ludzi. A także w długiej kolejce w markecie. Nie mogłam tracić czasu, musiałam się dowiedzieć, co będzie dalej!

"Nagła zmiana planu" poświęcona jest jednej z czterech przyjaciółek, której szykują się w życiu duże zmiany. Właśnie rozstała się z mężem, który ją regularnie zdradzał, a oszczędności powoli zaczynają topnieć. Trzeba rozglądać się za pracą. Szczęście, że szybko trafia się oferta. Może nie jest to praca marzeń, ale pozwoli odłożyć trochę grosza na spełnienie swoich marzeń. Z tym, że bohaterce przyjdzie prowadzić jedno zlecenie z… byłym mężem. A to się nigdy dobrze nie kończy! Na dodatek przyjaciółka zorganizowała randkę w ciemno i… musicie to przeczytać!

Jeżeli znacie serię "Kobiety nieidealne" to "Babski wieczór" również przypadnie Wam do gustu. Jest życiowo, ciekawie, ze zwrotami akcji, a także dużo powodów do uśmiechania się pod nosem. Czego sobie nie odmawiałam nawet w autobusie. Czyta się naprawdę ekspresowo, przyjemnie, z zainteresowaniem. Lekka i przyjemna w odbiorze, pozwala na relaks po ciężkim dniu i oderwanie myśli od własnych problemów. Już nie mogę się doczekać przygody z kolejnym tomem serii!

Marlena, a w zasadzie Lena rozwiodła się z mężem, który zakochał się w swojej sekretarce. Od teraz kobieta musi radzić sobie sama, nie jest to łatwe, ponieważ jej życie zmieniło się diametralnie. Do tej pory nie pracowała, utrzymywał ją Paweł, a ona zajmowała się domem. Za pieniądze, które jej zostawił, nie da się żyć zbyt długo. Kobieta musi znaleźć na siebie plan. Na jej horyzoncie pojawiają się również mężczyźni, pytanie tylko, czy Lena zdoła jeszcze któremuś z nich zaufać i czy są warci jej uwagi.

Prócz Leny poznajemy trzy jej najlepsze przyjaciółki: skrytą Karolinę, która nie widzi świata poza książkami, choć to może tylko pozory, Ewę, która całkowicie pochłonięta została przez swoją rodzinę w postaci męża, dzieci i teściowej oraz Ankę, która z nich wszystkich wydaje się najbardziej rozrywkowa. Która z nas nie marzy o takiej zżytej grupie przyjaciółek, jak w tego typu książkach? Ja kiedyś taką miałam, ale niestety, życie nas rozrzuciło po Polsce.

Lubię sięgać po takie ciepłe, obyczajowe powieści, okraszone nutą subtelnego poczucia humoru, które z jednej strony przedstawiają poważne problemy, jakimi jest zdrada, samotność, zazdrość, zawiść, a z drugiej w lekki sposób przedstawiają codzienne życie zwykłych kobiet, takich jak ja lub Ty. Podoba mi się to, że każda z nich jest inna, ma inne cele oraz plany, inaczej wygląda, jest w innym wieku. Ich kreacja w dużej mierze wpływa na mój pozytywny odbiór powieści. Postacie drugoplanowe również są oryginalne i godne zapamiętania.

Cieszę się, że ta seria zawiera cztery tomy, a ja wszystkie je posiadam i za chwilę mogę wrócić do świata tych sympatycznych babeczek. Już jestem ciekawa, co takiego autorka dla mnie przygotowała. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Eweliny Miśkiewicz. Spodobał mi się jej styl, więc jestem pewna, że gdy skończę cykl „Babski wieczór”, sięgnę również po jej najnowszą książkę.

Gorąco Wam polecam „Nagłą zmianę planu”, ale jednocześnie ostrzegam, że jak już zaczniecie czytać, to nie oderwiecie się od niej, dopóki nie dobijecie ostatniej strony.

Lena ma 35 lat i jej życie właśnie legło w gruzach. Po latach udanego, jak jej się zdawało, małżeństwa Paweł postanowił odejść. Zdradzona Lena ma tylko jedno wyjście: nauczyć się żyć bez niego.
Gdy znalezienie pracy okazuje się prawdziwym wyzwaniem, a ukochana mamusia zdecydowanie zbyt mocno angażuje się w życie uczuciowe Leny, czas szukać ratunku. Z pomocą ruszają niezastąpione przyjaciółki. Zwariowana Anka, niezależna Karolina i poukładana Ewa znajdą rozwiązanie każdego problemu. Na początek – nowa miłość!
Czy randka w ciemno na weselu to dobry pomysł? Jaką rolę w życiu Leny odegra tajemniczy Karol? I jak wiele trzeba zaryzykować, aby wreszcie osiągnąć pełnię szczęścia?

Przyjemna i ciepła historia, pokazująca siłę przyjaźni czwórki kobiet, każda z nich ma inne cele i doświadczenia. Zostałam wtargnięta w świat czterech dziewczyn i nie żałuję żadnej chwili z nimi. Miło spędziłam czas przy tej książce i już sięgam po kolejny tom, mam nadzieję, że w drugim również będę się świetnie bawiła. Seria się dobrze zapowiada i jest potencjał. Ta seria zapewni to co od niej oczekuję, czyli dawki humoru, lekka i zabawna. Bardzo przyjemna fabuła, portrety różnych dziewczyn ciekawie wykreowane, a przez powieść się dosłownie płynie, ta pozycja zapewni wam sporo wrażeń, mądrości i refleksji.

Ewelina Miśkiewicz Nagła zmiana planu Zobacz więcej
Ewelina Miśkiewicz Nagła zmiana planu Zobacz więcej