Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt

Okładka książki Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt Dorota Sumińska
Dorota Sumińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wydawnictwo Literackie
2019-11-27
2019-11-27
literatura polska ciekawostki edukacja

Dość obszerna i dość ciekawa kompilacja odpowiedzi na pytania jakie mogą zadawać lub jakie powinny zadawać dzieci, by nauczyć się czegoś o świecie. Szkoda, że miejscami odpowiedzi zawierają opinie autorki (a nie powinny). Przeczytałam z moim przedszkolakiem gładko, choć niektóre odpowiedzi zmieniałam bądź rozszerzałam wedle uznania, tam gdzie wydawały się nieadekwatne bądź niepełne.

Dziecięce pytania potrafią zaskoczyć, nawet nas, rodziców.
Z jakimi najtrudniejszymi się spotkałeś?

Dobrze mieć wartościowe i rzetelne źródło informacji, nie sądzisz?

Jednym z takich ciekawych źródeł niewątpliwie jest książka Doroty Sumińskiej "Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?" z niebanalnymi ilustracjami Joanny Żero.
Zręcznie obala mity ze świata zwierząt i ludzi.

Jest to zbiorcze wydanie stworzonych wcześniej książek dla najbardziej dociekliwych dzieci, ale także ich rodziców. Rozwija zainteresowanie przyrodą i organizmem człowieka a także emocji, które towarzyszą nam w codzienności.
Promuję obserwację i zrozumienie.
Nie bez powodu- autorka jest szanowanym lekarzem weterynarii i psychologiem zwierzęcym.
Posiada niezwykły dar nazywania rzeczy takimi jakie są, przystępnie i z szacunkiem.

Co znajdziemy wewnątrz?
Czy wiesz, dlaczego kukułka kuka?
Albo dlaczego żaba jest mokra?

Książka serwuje prawdziwy zbiór wartościowych treści.
Perfekcyjnie podzielona na pytania i wyczerpujące odpowiedzi jest czytelna i dobrze się ją czyta.
Uzupełnienie świetnie dopasowanymi ilustracjami tworzy "małe" dzieło sztuki.
Na końcu znajdziemy także tematyczny spis treści, dzięki czemu łatwiej odnaleźć poszukiwany temat.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest z jeżami?
Czy naprawdę spacerują z jabłkiem nabitym na kolce?
Autorka genialnie przybliżyła ten abstrakcyjny pomysł jako niemądrą bajkę.

A dlaczego trawa jest akurat zielona?
Porównanie chlorofilu w roślinach do hemoglobiny w naszej krwi jest fenomenalne!

A czy wiedziałeś że śnią i ssaki i ptaki?
I, że sny powstają w momencie gdy nasz mózg segreguje uczucia i doświadczenia dnia poprzedniego?

Jak ją podsumować?
Pytania dostosowane są do różnych grup wiekowych, więc jest niebywale uniwersalna.
Ponadto język wypowiedzi i subtelną szata graficzna dodają przyjemności lekturze.

Dziecięce pytania potrafią zaskoczyć, nawet nas, rodziców.
Z jakimi najtrudniejszymi się spotkałeś?

Dobrze mieć wartościowe i rzetelne źródło informacji, nie sądzisz?

Zręcznie obala mity ze świata zwierząt i ludzi.

Jest to...

2079

Powtórzę samą siebie, ponieważ przeczytałam wcześniejsze, chudsze wydanie tych nieustających dziecięcych pytań: Piękne wydanie, duże litery, prosty język.
Polecam jako zbroję przed takim dziecięcym atakiem.

Polecam jako zbroję przed takim dziecięcym atakiem.

Wiele osób dziwi fakt, że czytam bajki. Jednak jak tego nie robić, kiedy to z nich właśnie człowiek może się najwięcej dowiedzieć. To takie malutkie i miłe dla oka encyklopedie stworzone właśnie z myślą o delikatnych umysłach. Bajki o wiele lepiej jest przyswoić niż niejedną opowieść.
Z tej książki dowiedziałam się, że w Ameryce Południowej żyje nietoperz zwany wampirem. Żywi się krwią innych zwierząt. W jego ślinie znajduje się substancja znieczulające, tak że okradane z krwi istoty nie budzą się, bo nic nie czują. A wiedzieliście, że ryjówki prowadzą bardzo aktywny tryb życia i śpią tylko klika minut? Albo twierdzi się, że ryby głosu nie mają. Jednak ropuszniki i trąbonosy śpiewają pieśni miłosne, które są słyszalne nawet nad powierzchnią wody! Cała masa pytań i odpowiedzi. Idealne dla malucha już od piątego roku życia, kiedy to powstaje najwięcej pytań, na które czasem od razu trudno jest nam znaleźć odpowiedź.
Tutaj znajdziecie odpowiedź na pytania: Dlaczego mucha chodzi po szybie i nie spada? Dlaczego jaszczurki gubią ogonki? Dlaczego chomik wypycha jedzeniem policzki? Dlaczego ogień parzy? Dlaczego rak chodzi do tyłu? Dlaczego krowie wystarcza trawa, a my musimy jeść coś innego? Czy paznokcie mogą rosnąć w nieskończoność? Dlaczego wielbłąd ma garb? Czy kura ma malutki móżdżek? Dlaczego mrówki budują kopce? Dlaczego bociany klekoczą? Po co żuki toczą kulki? Dlaczego wieloryb nie ma zębów? Dlaczego zwierzęta nie noszą ubrań i jeszcze cały ogrom pytań, które przypomniały mi się jak sama byłam mała.
Wiecie tutaj nie chodzi już o to, że to piękna bajka, ale o fakt, że obala przeróżne mity, które ukazują się w telewizji. Na przykład jeż jest zawsze ukazany z jabłkiem na kolcach. A przecież on nawet go nie zjada. Jeż żywi się robakami i glizdami. Je tylko owady. Tutaj dzieci poznają prawdę, nie hasła, których nie zrozumieją. Dodatkowo jest bogato ozdobiona obrazkami, by nie tylko poznać odpowiedź, ale i ją zobaczyć. Dla mnie naprawdę niesamowita książka, dlatego namawiam was na jej kupno dzieciom pod choinkę. Zapewniam was, że to dobry wybór:-)))

Mamo, a dlaczego... Ile razy w ciągu dnia słyszycie pytanie zaczynające się od: dlaczego? A może usłyszeliście kiedyś pytanie, na które nie wiedzieliście jak i co odpowiedzieć? W końcu nie od dziś wiadomo, że dzieci to specjaliści w zadawaniu, czasem mniej, czasem bardziej tak zwanych trudnych pytań.

Dlatego dla wszystkich dociekliwych i ciekawych świata mniejszych i większych czytelników to świetna książka. Zaspokoi ciekawość Waszych dzieci, a także pomoże wyjść z opresji, gdy nie będziecie znali odpowiedzi na nurtujące Waszą pociechę pytanie.

Ta całkiem słusznych rozmiarów księga (żeby nie napisać, że opasłe tomiszcze 😉) zawiera zbiór ponad 300 pytań i odpowiedzi na wiele interesujących Maluchy tematów. Głównie dotyczących świata zwierząt ale nie tylko. Gabaryt może wynikać z faktu, że to zbiorcze wydanie poprzednich książek pani Doroty Sumińskiej - cenionej pisarki i lekarz weterynarii. Warto dodać, że jesienią ukaże się kolejny tom tej serii pt. "Czy ryby piją wodę?

Autorka odpowiadając na pytania tłumaczy świat i robi to lekko, czasem z przymrużeniem oka i humorem, czasem bardziej na poważnie, ale zawsze językiem zrozumiałym dla dzieci.

Bardzo podoba mi się także indeks na końcu, który pomaga szybko i skutecznie odszukać interesujący w danym momencie temat.

Dlatego jeśli jesteście na przykład ciekawi
Dlaczego trawa jest zielona?
Dlaczego musimy spać?
Dlaczego komary gryzą ludzi?
Czy wszystkie koty mruczą?
Dlaczego krew jest czerwona?
Co to znaczy "stanąć na ślubnym kobiercu"?
Dlaczego pokrzywa parzy?
Dlaczego kupa śmierdzi?
Ile kości ma człowiek?
Co to jest zły dotyk?
Jak kosmonauci jedzą?

To koniecznie zajrzyjcie do tej książki. Znajdziecie w niej odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Dlatego dla wszystkich dociekliwych i ciekawych świata mniejszych i...

Młody: Świetna książka! Daj koniecznie 10 gwiazdek!
Mama: Dlaczego, dlaczego, dlaczego - brzmi znajomo? Dzieci są bardzo ciekawe świata a to na nas, dorosłych, ciąży odpowiedzialność za odpowiedzi na zadawane pytania. Czy więc można wymarzyć sobie lepsze źródło wiedzy niż książkę autorstwa lekarza weterynarii, odpowiadającej przede wszystkim na najróżniejsze pytania dotyczące zwierząt, ale nie tylko. Jest i coś o emocjach, o człowieku, o dbaniu o środowisko. Autorka stawia 371 pytań, odpowiedzi są rzeczowe, bez zbędnego rozwlekania, a jednocześnie trafiające do dzieci. Forma narracji - ja - ty - pozwala zaangażować czytelnika (autor nie jest już kimś wyimaginowanym a osobą prowadzącą z dzieckiem dialog). Książka od lat 5 do 105. (Ja też miałam ogromną przyjemność w jej czytaniu, a przecież o to właśnie powinno chodzić w literaturze dziecięcej).

Młody: Świetna książka! Daj koniecznie 10 gwiazdek!

W rozwoju każdego dziecka przychodzi taki moment, gdy zaczyna zadawać mnóstwo pytań na temat otaczającego go świata, przyrody, czy zwierząt. Nie wiem jak to wyglądało u Was, ale w przypadku mojej córki krótka, czy zdawkowa odpowiedź była niewystarczająca.
▪️Dlaczego ryby nie mają głosu?
▪️Czy wszystkie koty mruczą?
▪️Co króliki lubią robiąc najbardziej?
▪️Skąd się biorą kolory?
▪️Dlaczego gdy płaczemy, z oczu lecą nam łzy?
Odpowiedzi na te i ponad trzysta innych pytań dotyczących zwierząt, natury oraz człowieka znajdziecie w książce Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Informacje przedstawiono w sposób ciekawy, momentami wręcz zabawny dlatego nie będziecie się nudzili z tą książką.

Poza tym nie musicie czytać jej strona po stronie, możecie dowolnie skakać po wybranych tematach. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest indeks umieszczony na końcu książki, dzięki któremu szybko odnajdziecie odpowiedzi na hasła, które w danym momencie interesują Wasze dzieci.

A żeby było jeszcze piękniej, całość uzupełniają ciekawe ilustracje.

▪️Dlaczego ryby nie mają głosu?
▪️Czy wszystkie koty mruczą?
▪️Co króliki lubią robiąc najbardziej?
▪️Skąd się biorą...

2041

Na bezdechu wchłaniam wszystkie książki Pani Doroty. W tym pędzie nie zauważyłam, że ta książka jest połączeniem kilku poprzednich książek Autorki.
Znajdziemy tu odpowiedzi na stawiane przez dzieci pytania: dlaczego...? dlaczego...? dlaczego...?

Zapewne nie raz, ani nie dwa zdarzało Wam się odpowiadać na przeróżne pytania swoich dzieci. Dlaczego tygrys ma paski? Czy wszystkie koty mruczą? Po co żółwiowi skorupa? Czemu ludzie nie zapadają w sen zimowy? Czy jak będziemy długo machać rękami, to wyrosną nam skrzydła? Nieskrępowana ciekawość dzieci sprawia, że ich pytaniom nie ma wręcz końca. I bardzo dobrze! Co jednak jeśli nie na wszystkie znamy odpowiedź? Książka „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” zaspokoi głód wiedzy każdego (nawet dorosłego!) odkrywcy świata. Zajrzyjcie razem z nami to tej niezwykłej lektury.

Autorką książki jest Dorota Sumińska – znana lekarz weterynarii i miłośniczka zwierząt. Pani Sumińska prowadzi wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych o zwierzętach. Pisze także książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Prywatnie jest mamą i babcią, zaś w jej domu schronienie znalazła pokaźna gromada zwierząt. Sama często mówi o sobie, że zwierzęta rozumie bardziej niż ludzi. W książce „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” pokazuje dzieciom jak cudowna jest otaczająca nas przyroda.

Książka „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” zawiera wszystkie zagadnienia z bestsellerowej serii Wydawnictwa Literackiego zebrane w jednym tomie. Dzięki temu znajdziecie tu ponad trzysta ciekawych, niebanalnych, czasem podchwytliwych i trudnych pytań o życie, zwyczaje i sekrety zwierząt i ludzi. Jestem pewna, że odszukacie tam odpowiedź na wszystkie (lub prawie wszystkie) wątpliwości, jakie mogą się pojawić w głowie dziecka zafascynowanego przyrodą.

Przytoczone przez autorkę pytania dotykają bardzo wielu różnych tematów i dziedzin. Znajdziecie tu ciekawostki związane nie tylko z zoologią, anatomią i fizjologią człowieka, ale także z ekologią, dietetyką czy psychologią. Świetnym rozwiązaniem jest indeks, który został umieszczony na końcu książki. Takie rozwiązanie ułatwia szybkie znalezienie interesującego nas zagadnienia.

Książka napisana jest bardzo przyjemnym i prostym językiem. Pani Dorota bardzo ciekawie odpowiada na książkowe pytania, często wplatając w wypowiedzi zabawne anegdoty. Książkę czyta się jednym tchem i naprawdę ciężko się od niej oderwać. Lekturę dodatkowo uatrakcyjniają pomysłowe, urocze i humorystyczne ilustracje Joanny Żero.

Na koniec parę słów o samym wydaniu. Książka jest naprawdę okazała! Ma spory format, jest dość gruba, oprawiona w ładną, twardą okładkę. Strony są zszyte, więc książka z pewnością będzie długo służyć małym odkrywcom. Kolorowe, ciekawe ilustracje, duża czcionka i atrakcyjna treść sprawiają, że czas spędzony są tą lekturą jest naprawdę przyjemny.

Gorąco polecam książkę „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” wszystkim czytelnikom ciekawym świata. Moim zdaniem będzie ona odpowiednia dla dzieci już od 5. roku życia (choć jestem przekonana, że dorośli będą ją czytać równie chętnie jak dzieci)!

Czytelnicze Podwórko

córka zachwycona

córka zachwycona

• Dla dzieci
  • Dla szkrabów
  • Dziecięce 2
  • Mała półeczka
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Przeczytane książki

Dodaj cytat z książki Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt