#instaserial o gotowaniu

Okładka książki #instaserial o gotowaniu Nicole Sochacki-Wójcicka
Okładka książki #instaserial o gotowaniu
Nicole Sochacki-Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Roger Publishing
2019-07-05
2019-07-05

naprawde, nie zartuje, ksiazka pisana na kolanie!

naprawde, nie zartuje, ksiazka pisana na kolanie!

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Biorąc ją do rąk nie spodziewałam się zbyt wiele, a tutaj taka niespodzianka.
Może i przepisy podstawowe (wydają się efektowne) i anegdoty nieśmieszne, ale w tej książce jest jakaś magia. Tak jak bym stała przy blacie w kuchni z najlepszą kumpelą i sobie gotowała, plotkowała... Gotuję na co dzień w domu, czuję się swobodnie w kuchni i lubię mieć pod ręką takie podstawy sztuki kulinarnej, a ta książka te podstawy zbiera w jednym miejscu i pozwala przestać się biczować z powodu pójścia czasem przez kulinarne skróty. Polecam i idę się czaić na "dokładkę".

Książka o gotowaniu z anegdotkami, czy anegdoty z kilkoma przepisami??
Bardziej skłaniam się ku drugiej opcji. Przepisy trzeba wyłuskiwać wśród anegdot z życia autorki. Opowiastki mają być zabawne, no nie są. Jednak zaciekawiły mnie dopiski o historii, czy pochodzeniu niektórych dań. A te "aż 20 stron o rosole" jest baaaardzo mocno na wyrost.
Przepisy zaś są bardziej skierowane do bardzo początkujących.
Chociaż muszę przyznać, że znalazłam tam kilka przepisów, których wcześniej nie znałam. Dużym plusem jest też to, że przygotowanie dań nie zajmuje dużo czasu, a są dość efektowne i smaczne.
Książka jest bardzo ładnie wydana.

Książka o gotowaniu z anegdotkami, czy anegdoty z kilkoma przepisami??
Przepisy zaś są bardziej...

Pozycja ta to mieszanina książki kucharskiej i historii z życia autorki. Co trzeba przyznać, jest bardzo estetycznie wydana. Przepisy wydają się ciekawe, wprowadzające trochę kreatywności i powiem świeżości do codziennej kuchni. Jeśli chodzi o historie z książki to raczej nie przypadły mi do gustu. Mimo, że lubię Nicole z instagrama, to nie mogę powiedzieć (zgodnie z jej nadziejami na końcu książki) bym choć raz podczas czytania uśmiała się do łez. Za to pojawiła się chęć wypróbowania kilkunastu przepisów, a to chyba najważniejsze.

Estetycznie wydana - z zamierzonymi błędami stylistycznymi, tak by zachować wrażenie, jakby Nicola wszystko to opowiadała. Przepisy wydają się być smaczne, zachęcają do gotowania, z opisami krok po kroku.

Historie Nicole lubię, a że książka nie jest odkrywcza jak to niektórzy piszą, no cóż. Zdaje mi się, że taki był zamysł. To miała być książka z pomysłami i taka właśnie jest. Czasami po prostu do niej zajrzę i sobie myślę - o, dawno nie robiłam tego czy tamtego. Zdjęcia ładne, rodzinne, książka estetycznie wydana.

Jeśli ktoś gotuje w domu zwykle samemu to to nie jest książka dla niego. Nie ma w niej nic niezwykłego czego bym nie wiedziała od babci albo z innych książek kulinarnych czy programów.

Trochę się zawiodłam po przeczytaniu tej lekturki. Jestem obserwatorką Mamyginekolog i byłam ,,świadkiem'' powstawania tej książki - wokół tego procesu było tyle gadania, tyle zachodu, zachwalania, gotowania, chwalenia się, a wyszło jakoś tak... Mało smacznie. Po pierwsze ta książka to jeden wielki chaos, no niestety, dzieje się dużo, jest nieład, te (niby śmieszne) historyjki od których każdy miał płakać ze śmiechu okazały się nieśmieszne, jakieś takie zbędne i czasami wyrwane z kontekstu. Nikola musi jeszcze popracować nad swoimi umiejętnościami pisarskimi. Pewnie jest świetnym ginekologiem, marketingowcem, kucharzem, ale klecenie zdań niestety idzie jak idzie. Książka kucharska jest przeznaczona moim zdaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w kuchni - cieszę się, że ją mam, bo wsparłam akcję WOŚP, ale nie zdecydowałabym się wydać około 60-70zł za tę książkę. Dlatego jeśli masz jakieś pojęcie o kuchni, to nie odnajdziesz się, przykro mi. Dzięki tej książce nie zostaniesz Magdą Gessler, ale jeśli potrzebujesz lekkiej czytanki, to ta jest ok.

Przeczytałam egzemplarz zakupiony na WOŚP. Powiem krótko - jeśli w ogóle kupować i płacić za to "dzieło", to tylko teraz, bo dochód idzie na WOŚP, w przeciwnym wypadku jest to strata czasu i pieniędzy. Można mieć wiele zarzutów co do tej książki, począwszy od języka i błędów autorki (nie wierzę, że można mieszkać ponad 30 lat w Polsce i nie posługiwać się poprawnie polskim),poprzez zdjęcia, które szczytem fotografii nie są (a już na pewno nie kulinarnej),aż po same przepisy, które nie są żadnym odkryciem kulinarnym, a wręcz niektóre sposoby przyrządzania wprawiają w osłupienie. Nie jestem mistrzynią kuchni, ale serio, już przy niektórych sposobach przygotowania widać, że dana rzecz nie będzie zjadliwa, a zdjęcia dodatkowo nie zachęcają. Ale najbardziej drażni mnie podejście do Czytelnika. Nie przypominam sobie książki, w której autor traktuje tak protekcjonalnie swojego Czytelnika, żeby nie powiedzieć - traktuje go jak idiotę. Mam tu na myśli "ciekawostki", które chyba dla autorki brzmią jak odkrycie Ameryki, a dla mnie pisanie czegoś w stylu "Bo nie wiem, czy wiecie, ale kiedyś mięso było ciężko dostępne!" jest wręcz zniewagą dla intelektu Czytelnika, który jeśli raczej skończył podstawówkę, to pewne fakty powinien znać. Nie mówiąc o tym, że część rzeczy merytorycznie nie trzyma się kupy, a lepsze ciekawostki kulinarne można znaleźć chociażby na Wikipedii. Do tego historyjki z życia, które wskazują tylko na uprzywilejowanie autorki, choć zapewne część jest podkoloryzowana. Z plusów - jedynie ten szczytny cel w ramach e-booka oraz to, że czyta się szybko.

Ciekawe, ale przede wszystkim łatwe przepisy, które każdy może przygotować u siebie w domu. Wszystko okraszone zabawnymi anegdotami.

• Kulinarne

Dodaj cytat z książki #instaserial o gotowaniu