Dziecko w brzuchu mamy

Okładka książki Dziecko w brzuchu mamy Anna Herzog
Okładka książki Dziecko w brzuchu mamy
Anna Herzog Wydawnictwo: Wydawnictwo sam literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ein Baby in Mamas Bauch
Wydawnictwo sam
2019-05-01
2019-05-01

Prześliczna książka. Wzięłam ją do omawiania na zajęciach z powodu pięknych ilustracji, które mnie urzekły.
Jest to przyjemna opowieść skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Porusza tematy tabu, takie jak zapłodnienie, ciąża, poród. Nie omija nawet cesarskiego cięcia i in vitro, co zrobiło na mnie wrażenie.
Myślę, że warto do niej sięgnąć rozmawiając z dziećmi na te tematy.

Myślę, że warto do niej sięgnąć...

Książka może ma ładne ilustracje i jest napisana lekkim językiem dla dzieci, ale treści są zdecydowanie dla kogoś starszego. Liczyłem na opowieść o przebiegu ciąży z dziećmi które będą wypytywać o rzeczy które normalne trzylatki zadają i uzyskają odpowiedzi odpowiednie na ich wiek. Zamiast tego są obrazki jak rodzice leżą na sobie bez ubrań pod kołdrą całując się, ilustracje kondomów (istotne dla ciąży, a jak) i opis smaku wód płodowych. Rozumiem że autorka jest lekarzem, ale powinna lepiej wybierać i oznaczać target. Może lepiej zabrać się za książkę o edukacji seksualnej?

Podsumowując, zdecydowanie nie jest to książka dla 3 latki. Żałuję zakupu, materiał z książki albo znam (w końcu mam dzieci),albo nie chcę znać (Jakoś nigdy nie zastanawiałem się żeby spróbować wód płodowych!),a nie jest też to książka dla dzieci.

Bociany, kapusty... wymówek do wyboru do koloru, ale jeśli dziecko jest świadome, takie ściemy nie przejdą. Poza tym, czy warto oszukiwać? Temat dość trudny, bo jak wytłumaczyć kilkulatkowi cały proces zapłodnienia i ciąży? Z pomocą przychodzi książka wydawnictwa Sam, która została napisana przez mamę, ale i lekarkę! Informacje zawarte więc w tej pozycji są rzetelne, a dla dzieci bardzo ciekawe.
Mia i Oskar dowiadują się, że w ich życiu pojawi się rodzeństwo. Ale jak to się stało? Zafascynowani nową sytuacją, zadają rodzicom mnóstwo pytań, na które Ci odpowiadają wyczerpująco i rzeczowo, ale bez owijania w bawełnę (czy też kapustę). Dzięki nim dzieciaki dowiadują się o płci biologicznej, zapłodnieniu, seksie, rozwijaniu się płodu, porodzie czy o wodach płodowych i ich smaku. Stają się mądrzejsze o wiedzę dotyczącą cesarskiego cięcia, hormonów, wielkości macicy czy też możliwości in vitro. Poznają swoje ciało i wiedzą już, że to, co teraz wydaje się obrzydliwe (całusy, seks) z wiekiem za sprawą hormonów, będzie czymś oczywistym i przyjemnym. Bardzo podoba mi się wątek, że miłość w postaci zbliżeń intymnych dotyczy TYLKO dorosłych. To bardzo ważne, by dziecko zrozumiało różnicę między kochaniem się a byciem kochanym.
Książka jest dużego formatu, przejrzysta i wydana z ogromną starannością. Wielkie stronice, posiadają równie wielkie ilustracje autorstwa Joëlle Tourlonias. Niewątpliwie są one w tej książce niezbędne! Osobiście jestem tą pozycją zauroczona i uważam, że warto ją mieć! Sposób, w jaki zostaje poruszony niezwykle trudny temat (dla wielu nadal temat tabu),jest bardzo przyjemny, ponieważ jest to historia pełnej i kochającej się rodziny. Niestety mam mały problem z kwestią samego seksu i ten temat na ten moment czytając z Łobuzem, pominęłam. Z jednej strony myślę, że Łobuz nie jest dojrzały na aż tak "dogłębne" informacje, z drugiej strony myślę, że to jakaś moja wewnętrzna blokada. Wrócimy do tego za jakiś czas. Brakuje mi natomiast wątku o porodzie, o tym ile może trwać i jak może przebiegać, ale bez tego nie jest źle, to tylko moje osobiste odczucie. Mimo wszystko, polecam bardzo!

To wręcz fantastyczna pozycja dla dzieci i dorosłych! Osobiście jestem nią zauroczona i z przyjemnością będę polecać 👍😍. Autorka perfekcyjnie opisuje cały ten magiczny proces począwszy od uczucia, poprzez zapłodnienie, okres ciąży, po poród (także cesarskie cięcie)...nie omijając podstaw tzn różnic w budowie ciała, czy wątków takich jak zapłodnienie in vitro.
Duży format, piękne, wzruszające rysunki i przede wszystkim odpowiedzi na wiele czasem naprawde trudnych pytań jakie możemy usłyszeć od naszych kreatywnych i ciekawych świata starszych pociech.
Hit ♥️!

Duży format,...

Jak rozmawiać z dziećmi o TYCH sprawach? Czy tematy z zakresu wychowania seksualnego wciąż są dla nas kłopotliwe i nie bardzo wiemy jak się zabrać do rozmów z dziećmi? Propozycja od Wydawnictwa Sam (czyli małżeńskiego tandemu tłumaczy) rozwiązuje ten kłopot, w bardzo profesjonalny sposób podchodząc do sprawy. Książka nadaje się i dla starszych i dla młodszych dzieci – w przypadku młodszych to od nas zależy, o czym będziemy chcieli opowiedzieć, pozwalając sobie na dawkowanie wiedzy. Ale, drodzy Państwo! Czego tu się wstydzić, wszak maluchy same jeszcze tego nie wiedzą. To również idealna książka dla przyszłego starszego rodzeństwa, pomagająca zrozumieć mechanizmy jakie zachodzą w ciele mamy.

Zachęcona opiniami i urzekającymi rysunkami przedstawionymi na stronach z recenzjami kupiłam książkę dla starszego rodzeństwa. Czytając ją niestety przekonałam się, że 5/10 to absolutny max.
Wciśnięcie "pocałunku z języczkiem" pomiędzy informację skąd są bliźnięta, a działanie hormonów jest po pierwsze agresywnym wtrętem, a po drugie zbędym szczegółem który nijak nie wpływa na zapłodnienie i tytułowe "dziecko w brzuchu", a podkreślam, że tytuł adresowany jest ponoć do... trzylatków!!!
Za czasów mojego dzieciństwa była taka książka pt: "Skąd się wziąłem". Pod względem delikatności i adekwatności przekazu bije ona na głowę "Dziecko w brzuchu mamy", a szkoda...

• Dla dzieci
  • Alusiowe
  • Dzieciństwo
  • Alonka do kupienia PRZEDSZKOLAK
  • Dziecięce
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Dziecko w brzuchu mamy