Nela i kierunek Antarktyda

Okładka książki Nela i kierunek Antarktyda Nela
Okładka książki Nela i kierunek Antarktyda
Nela Wydawnictwo: Burda Media Polska Sp. z o.o. Cykl: Nela mała reporterka (tom 13) Seria: Podróże Neli literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Nela mała reporterka (tom 13)
Podróże Neli
Burda Media Polska Sp. z o.o.
2019-06-19
2019-06-19
podróż Antarktyda

Tym razem Nela udaje się w podróż na Antarktydę - w poszukiwaniu pingwinów i lampartów morskich. Razem z 6-latkiem czytamy z ciekawością cykl Neli, można się z niego dużo dowiedzieć o świecie w przystępnej formie. Całość okraszają kody QR z krótkimi filmikami - w tej jest jeden 360 stopni z pingwinami:)

13. książka Neli to wyprawa na Antarktydę. Mała reporterka wyrusza z najdalej wysuniętego na południe miasta świata Ushuaia. Przepływa przez cieśninę Drake'a w czasie antarktycznego lata czyli w lutym. Jest to okres wykluwania się małych pingwinów (z wyjątkiem pingwinów cesarskich) oraz lampartów morskich - największych i najgroźniejszych zwierząt antarktycznych. Książka pełna jest ciekawostek na temat samego kontynentu jak i przyrody. Dowiadujemy się gdzie jest granica Antarktyki, kim był Francis Drake, jak wyglądają przygotowania do nurkowania w suchym skafandrze przy temperaturze wody - 2 stopnie C. W tym miejscu bardzo edukacyjnym elementem dla dzieci jest podkreślenie jak ważne jest bezpieczeństwo oraz co należy zrobić aby otrzymać licencje nurkowe. Dużo miejsca poświęcone jest pingwinom, których na samej Antarktydzie żyje tylko 5 gatunków, zaś pozostałe 12 w obrębie innych kontynentów i wysepek. Książka zawiera rysunki i uproszczone opisy wszystkich gatunków pingwinów. Myślę, że to świetny dodatek dla dzieci, które uwielbiają zwierzeta. To również świetny przekrój samych zwierząt płetwonogich. Można dowiedzieć się gdzie mieszkają dzięki pięknym mapom. Nela spędza również jedną noc w igloo na samym kontynencie, zaś pozostałe na statku, pływając pontonem i kajakiem w poszukiwaniu lampartów morskich. Jak każda książka z tej serii bogata jest w piękne fotografie, barwne opisy oraz ciekawostki przyrodnicze. Polecam wszystkim ciekawym świata - tym małym i tym starszym.

Fajna książka. Szybko się czyta. Ładne zdjęcia.

Fajna książka. Szybko się czyta. Ładne zdjęcia.

bardzo wciągająca

bardzo wciągająca

Nela i kierunek Antarktyda to książka opowiadająca o podróży Neli, pełna ciekawostek i faktów na temat Antarktydy, a także zwierząt ją zamieszkujących.
Jest to książka głównie dla młodszych osób, ale miło mi było powspominać stare czasy spędzone z książkami z tej serii :). Szkoda, że nie było zdjęć ich ,,igla", w którym spali na Antarktydzie.

Przez długi czas byłam bardzo uprzedzona do książek Neli i omijałam je szerokim łukiem. Tymczasem muszę stwierdzić, że otrzymałam sporą dawkę wiedzy na temat koła podbiegunowego. Część o Andarktydzie jest 13 książką Neli wydaną przez nią w wieku 13 lat - 13 zdecydowanie okazała się szczęśliwa, choć lekturę przeznaczyłabym dla znacznie młodszych dzieci. Główny walor ksiażki to jak dla mnie (oprócz rzecz jasna wartości edukacyjnej) uwrażliwienie w stosunku do zwierząt - piękne zdjęcia, szacunek w obcowaniu ze zwierzętami (czy wiedzieliście że istnieje aż 17 różnych pingwinów?),a także rozbudzenie w dziecku marzeń dotyczących podróżowania. Synek zachwycony pingwiniątkami, ja zaś patrzę na Nelę nie jak na małą celebrytkę , lecz jak na podróżniczkę z krwi i kości. Niewątpliwie popularność może być w tym wieku przytłaczająca, a spotkania z czytelnikami męczące, lecz co do książki nie ma się czego doczepić.

Niesamowita przygoda.

Niesamowita przygoda.

„Nela i kierunek Antarktyda” jest już 13-stą książką o przygodach Neli i kolejną w naszej powiększającej się stale kolekcji.
W tej części wraz z małą reporterką wyruszamy na najmroźniejszy kontynent na Ziemi, którym jest Antarktyda. Pakujemy ciepłe ubrania, sprzęt do nurkowania w zimnych wodach i udajemy się na biegun południowy, aby poznać tamtejsze zwierzęta i zanurkować w lodowatej wodzie.
Podróż odbywa się przez niebezpieczną cieśninę Drake’a, co Nela skrzętnie opisuje w formie dziennika pokładowego.
Z tej książki dowiemy się m.in. jakie są różnice między Antarktyką, Antarktydą a Arktyką, bo można się w tym trochę pogubić ;)
Mała reporterka pokazuje nam również w jaki sposób przygotowywała się do nurkowania w wodzie o temperaturze - 2 do -1 stopnia Celsjusza i jakie trzeba mieć uprawnienia, aby móc się tego podjąć.
Nela wspomina także o dwóch ciekawych postach, tj. o korsarzu – Francisie Drake’u oraz wynalazcy podwodnego automatu oddechowego – Jacquesie Yves Costeau.
Poza tym poznajemy gatunki pingwinów i dowiadujemy się, że jest ich aż 17, z czego 5 z nich żyje na Antarktydzie. Nela bardzo szczegółowo je opisuje, wskazuje miejsca, w których żyją, a wszystko jest okraszone jej rysunkami i zdjęciami. Poza tym poznajemy także inne zwierzęta, które zamieszkują ten mroźny kontynent, czyli wydrzyki antarktyczne, uchatki antarktyczne, lamparty morskie oraz krabojada.
Podobnie jak poprzednie jej książki, tak i ta jest pięknie wydana. Ma wiele kolorowych zdjęć, a także kody z łapką do skanowania za pomocą specjalnej aplikacji na telefon, gdzie można obejrzeć to, co oglądała Nela podczas swojej podróży.
Uwielbiam te książki z uwagi na to, że poza pięknym wydaniem i zdjęciami, dzieci mogą nauczyć się z nich wielu ciekawych rzeczy i poznać miejsca, które niekoniecznie każdy może odwiedzić. Poza tym są idealne również dla dzieci, które nie przepadają za czytaniem, bo tekstu nie ma tu za dużo, a ten, który jest czyta się szybko i przyjemnie.
Myślę, że nie trzeba nikogo długo namawiać do tych książek. Jednym słowem – POLECAM!

Chciałoby się napisać „gdy za oknem żar leje się z nieba, pora na szybkie ochłodzenie”. Tylko co, gdy za oknem równie zimno, co w potencjalnym miejscu destynacji?! No może nie równie, bo Antarktyda wita raczej ujemnymi temperaturami, śniegiem i wszechobecnym lodem. Co powiecie na wakacje w najzimniejszym i zarazem najsuchszym miejscu, w którym wiatr hula na całego? Gotowi na rejs lodołamaczem na piąty co do wielkości kontynent i odkrywanie jego tajemnic?

Nela i kierunek Antarktyda to trzynasta publikacja podróżnicza w dorobku Neli Małej Reporterki. Do tej pory mała podróżniczka zabierała nas w różne egzotyczne i ciepłe miejsca. Przyszła więc pora na naprawdę interesującą zmianę. Antarktyda bowiem to podobno marzenie niejednego podróżnika. Neli udało się je spełnić, choć jego realizacja do łatwych nie należała. Szczegóły wyprawy poznacie, zabierając się tę książkę.

Jednak nie tylko opisy przygotowań i samej podróży znajdziecie w Nela i kierunek Antarktyda. Dowiecie się m.in. że idealnym miesiącem na „zwiedzanie” najzimniejszego kontynentu jest luty, gdy panuje tam... lato. Co prawda nie takie, jak w Polsce, gdzie możemy uświadczyć +30 stopni, ale zdarza się, że temperatura wzrasta nieco poniżej 0. Prawdziwy upał, prawda? ;)

Poznacie również faunę Antarktydy, która wbrew pozorom jest bogata. Samych pingwinów spotkacie tam kilka gatunków, które całkiem obszernie omawia Mała Reporterka – m.in. cesarski, białooki, złotoczuby. Do tego możecie zaryzykować spotkaniem z niebezpiecznym drapieżnikiem wód antarktycznych – lampartem morskim, który łacińską nazwę Amfitryta dzieli z imieniem żony Posejdona, greckiego boga mórz. Oczywiście to tylko część zwierząt, które zamieszkują Antarktykę (tj. Antarktydę i otaczający ją Ocean Południowy i wyspy).

Tak, jak w pozostałych publikacjach Neli Małej Reporterki, tak i w trzynastej znajdziecie całą masę świetnych zdjęć, które oddają niesamowity krajobraz Antarktydy i jej wizerunki jej mieszkańców. Do tego liczne mapki, grafiki i rysunki samej Neli sprawiają, że o wyprawie w tamte rejony czyta się z zapartym tchem.
A pomaga w tym także spora czcionka, dzięki której lektura to czysta przyjemność. Nela w swoim lekkim stylu „opowiada” o podróży, zwierzętach i ciekawostkach dotyczących tego regionu, więc na nudę nie będziecie mogli narzekać.

I oczywiście nie zapomnijcie o kodach QR, dzięki którym będziecie mogli poczuć się tak, jakbyście brali czynny udział w tej wyprawie!

Nela i kierunek Antarktyda to fajnie opracowana publikacja o kontynencie, o którym wiemy niewiele. Dzięki tej książce, choć odrobinę możecie poznać sekretu lądu skutego lodem, na którym ludzie pojawiają się tylko w stacjach badawczych! Czy jest pośród nich polska, przekonacie się, czytając tę podróżniczą relację.

Pora wyruszać!

Kierunek: Antarktyda!
Nie ma chyba osoby (nie tylko wśród młodych czytelników),która nie zna dzielnej podróżniczki, eksplorującej kolejne rejony świata, dzielącej się z nami wrażeniami z podróży i ciekawostkami na temat fauny, flory, zwyczajów mieszkańców, czy po prostu zdradzającej, jak wygląda codzienność w danym zakątku ziemi. Nie chodzi tu wcale o dorosłe rodzime podróżniczki, Beatę Pawlikowską czy Martynę Wojciechowską, ale o … Nelę, niestrudzoną dziewczynkę, która podbija serca czytelników, której przygody zachwycają, wciągają, a niekiedy budzą grozę. Nela nie tylko udowadnia nam, że podróżowanie jest dla wszystkich (również dla dzieci),a także, że świat pełen jest wspaniałości, które tylko czekają na odkrycie.
Emocjami, ale i pięknem ziemskiego globu Nela dzieli się z nami w trzynastej już swojej książce na … trzynaste urodziny. Tym razem wyruszymy z nią w podróż na Antarktydę, gdzie przeżyjemy nie tylko spotkanie z pingwinami czy lampartem morskim, ale płynąć będziemy też przez mroczną Cieśninę Drake`a, o którym krążą mrożące krew w żyłach legendy, zanurkujemy w lodowatej w wodzie w poszukiwaniu cudów podwodnego świata i podziwiać będziemy gwiazdy nad Antarktydą. To wszystko dzięki opublikowanej nakładem Wydawnictwa Burda Książki pozycji pt. „Nela i kierunek Antarktyda”. Adresowana (nie tylko) do młodych czytelników książka odsłania przed nami tajemnice lodowego kontynentu i jego mieszkańców, zabierając nas jednocześnie w fascynującą podróż, którą aż żal jest przerywać wraz z zakończeniem lektury.
Jak sama Nela podkreśla, zarys książki powstał podczas rejsu statkiem, podczas przepraw przez wspomnianą Cieśninę Drake`a, przepływania przez strefę konwergencji antarktycznej, a nawet nocowania pod gołym niebem w śpiworze. Zanim jednak poznawać będziemy ścieżki pingwinów, wyruszymy z Polski do Rzymu, następnie przesiądziemy się na samolot do Buenos Aires w Arentynie, by wyruszyć dalej – do najdalej na południu położonego miasta na Ziemi, o nazwie Ushuaia. Tam wraz z Nelą wsiądziemy na statek, docierając wreszcie do celu. Nie obędzie się jednak bez obawy o własne życie – wszak u jej granic czai się duch straszliwego korsarza Francisa Drake`a, którego legendę również poznamy.
Wraz z tą dzielną podróżniczką i reporterką zanurzymy się w lodowatych wodach Antarktydy, nurkując wraz z pingwinami. Dotrzemy też do ich krainy, czyli na Danco Island, poznając przy tym nie tylko różnorodne gatunki pingwinów, ale i ich zwyczaje. Poznamy też mnóstwo interesujących faktów na temat samej Antarktydy, po raz kolejny przekonując się przy okazji, jak rozległa jest wiedza Neli i jaką jest ona dzielną dziewczynką!
Szkoda tylko, że ta przygoda w tym niezwykłym, skutym lodem miejscu kończy się wraz z lekturą książki „Nela i kierunek Antarktyda”. Chyba że – zainspirowani wyprawą małej reporterki i my wyruszymy jej śladem. W książce dziewczynka dzieli się bowiem z nami szczegółami podróży, instruuje, jak się do niej przygotować i na co uważać. Jednak, nawet jeśli zadowolimy się samą lekturą i nie czujemy potrzeby, by opuszczać domowe pielesze, mimowolnie przeniesiemy się na Antarktydę z młodą autorką, mimowolnie wzbogacając swoją wiedzę zarówno z geografii, jak i biologii, poczujemy się również jak prawdziwi odkrywcy!

Kierunek: Antarktyda!

• Podróżnicze