Tajemnica Żółtego Kła. Wojownicy. Superedycja 3

Okładka książki Tajemnica Żółtego Kła. Wojownicy. Superedycja 3
Erin Hunter Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Warriors (tom -3) Seria: Wojownicy. Superedycja. fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2019-09-30
2019-09-30
Data 1. wydania:
2012-10-09

Okładka książki Tygrysia Gwiazda i Sasza. #1 Ucieczka w las. Wojownicy. Manga 2 Erin Hunter, Dan Jolley
Ocena 7,1
Tygrysia Gwiaz... Erin Hunter, Dan Jo...
Okładka książki Tygrysia Gwiazda i Sasza. #2 Szukając schronienia. Manga 3 Erin Hunter, Dan Jolley
Ocena 7,4
Tygrysia Gwiaz... Erin Hunter, Dan Jo...
Okładka książki Bicz. Początek legendy. Wojownicy. Manga 1 Erin Hunter, Dan Jolley, Bettina M. Kurkoski
Ocena 7,5
Bicz. Początek... Erin Hunter, Dan Jo...

Książka opowiada o medyczce, która najpierw była kocim wojownikiem i okazało się, że ma moc odczuwania bólów innych, więc musiała zostać medykiem. Niestety okazało się, że jest w ciąży, a w kodeksie medyka jest napisane, że nie może mieć partnera ani dzieci. Urodziła trzy kocięta, lecz jedno po porodzie umarło, a drugie coraz słabiej oddychało i przestało oddychać. Zostało jej trzecie i musiała je oddać innej kocicy. Jej syn zabił swojego ojca by zostać przywódcą.
Potem wygnał starszych. Zaczął uczyć małe kociaki niestety wszystkie umarły a wszystko zwalił na medyczka.
Po czym ją wygnał . medyczka zapuściła się na teren innego klanu i spotkała ucznia klanu pioruna zaczęła z nim walczyć
lecz przegrała . A uczeń powiedział by zaczekała na niego.

Żółty Kieł od zawsze pragnęła być wojowniczką. Marzyła o kociętach, partnerze, o polowaniach. Jednak Klan Gwiazdy wyznaczył jej inną ścieżkę, którą kotka Klanu Cienia może podążać lub nie. I choć bycie medyczką zaprzepaszcza wszystkie jej plany, od zawsze podświadomie wiedziała, że powinna nią być. Odkąd była kociakiem, czuła ból innych kotów, jakby był jej własnym. I nigdy nie zamierzała zdradzić swojej małej tajemnicy.

Poświęciła klanowi wszystko, jednak jedna decyzja sprawi, że zacznie on tonąć we krwi... Ale ów decyzja musi pozostać sekretem. Choćby nie wiadomo, ile bólu przysporzyłoby to Żółtemu Kłowi, nie może nikomu zdradzić swojej tajemnicy. Tajemnicy, przez którą przyszłość jej klanu maluje się w mrocznych barwach.

,,Tajemnica Żółtego Kła" to kolejna z superedycji ,,Wojowników", w której poznajemy życie medyczki, nim w ogóle się nią stała i nim została znaleziona przez Ognistą Gwiazdę - wówczas Ognistą Łapę.

Z książki możemy się dowiedzieć, że Żółty Kieł miała więcej tajemnic niż to, że była matką Złamanej Gwiazdy, oraz że potajemnie spotykała się z jego ojcem. Żółty Kieł miała dar, który pomagał jej być znakomitą medyczką. Podobała mi się jej historia, choć... dłużyła się. W ,,Przepowiedni Błękitnej Gwiazdy" odczuwałam to nieco mniej, jednak wada jest wciąż ta sama - zbyt dużo czasu poświęcone zostało na rzeczy tak błahe, tak nieważne... Nie potrzeba tylu rozdziałów na przeżycia kociaków lub opisy polowań. Obie superedycje mogłyby być znacznie krótsze, gdyby specjalnie ich nie rozciągać. Czasami tak zwane ,,zapychacze" są potrzebne, a czasami autor nie ma pomysłu, co ma się wydarzyć między jednym ważnym wydarzeniem, a drugim.

Trochę narzekam, jednak książka mimo wszystko mi się podobała. Mogłam poznać historię jednej z najciekawszych postaci z serii, a także po raz pierwszy zanurzyć się w życie Klanu Cienia. Mam jednak jeszcze jedno, drobne ,,ale". Miałam wrażenie, że przez większość czasu Żółty Kieł nie zachowywała się jak Żółty Kieł. Dopiero w ostatnich rozdziałach widać było drobną zmianę w jej wypowiedziach, jednak gdy czytałam ostatnie strony, na których kotka natyka się na Ognistą Łapę, dostrzegałam znaczną różnicę. Może to tylko moje wrażenie, jednak sprawiło, że patrzę na Żółty Kieł, jakby miała dwa wcielenia: to z Klanu Cienia i to z Klanu Pioruna.

~ Jednorozec_czyta

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna dobra książka z serii Wojowników. Żółty Kieł zawsze mnie interesowała. Dobrze było zagłębić się w jej życie. Wydarzenia pod koniec książki bardzo mną wstrząsnęły, nie mogłam się pozbierać przez następne kilka dni. Jedyne czego mi brakowało to rozwinięcia jej gderliwej i zgorzkniałej osobowości, którą tak lubiłam w głównej serii.

Czy myślisz, że znasz całą historię Żółtego Kła? Jeśli tak to jesteś w błędzie. Ta kotka z Klanu Cienia ma wiele tajemnic, które skrywa przed całym światem. Jeśli ciekawi Cię co medycy widzą podczas swoich spotkań w Klanie Gwiazdy? A może po prostu chcesz poznasz sekrety życia medyka albo życia Żółtego Kła - byłej wojowniczki Klanu Cienia, potem jego medyczki? Książka bardzo wzruszająca, momentami tajemnicza. Po przeczytaniu tej książki, jak i po przeczytaniu superedycji o Błękitnej Gwieździe, patrzę całkiem inaczej na 1 serię i widzę ją z innej perspektywy. Historia obu książek kończy się na początku pierwszej serii, ale najlepiej przeczytać ją po zakończeniu pierwszej serii. Polecam.

Książka niezmiernie wzruszająca.

Książka niezmiernie wzruszająca.

Całkiem przyjemna lektura. Przypomina o jednej z ciekawszych postaci z serii. Nie oceniałbym jej jednak jako jednej z lepszych części cyklu - jak dla mnie, zabrakło tu rozwinięcia postaci Złamanej Gwiazdy, nie do końca pokazano sytuacje, poprzez które można było go znienawidzić. W pierwszych pięciu książkach o wiele lepiej przedstawiono go jako tyrana uciskającego klan.
Co do całej powieści - akcja przyspiesza dopiero pod koniec, wtedy też pojawiają się ciekawsze momenty - ale jak zauważyłem, to normalne w każdej części spoza głównego cyklu.

Co...

Za każdym razem, gdy ktoś mnie pyta "Jak to możliwe, że czytasz historię o kotach?", zastanawiam się co jest takiego w tej serii. Jednak za każdym razem mam tą samą myśl
: "Bohaterowie Erin Hunter są niesamowicie ludzcy i mam wrażenie, że czytam o ludziach". Ta seria ma humor, romans, akcję i życiowe rozterki, a to wszystko zamknięte w młodzieżówce. Kocham tą serię całym sercem, to najlepsza seria jaka kiedykolwiek wyszła, w moim odczuciu oczywiście. Polecam każdemu i proszę się nie zrażać, że bohaterowie to koty! Są oni bardziej ludzcy niż bohaterowie, niektórych książek!

Naprawdę nie wiem co takiego jest w tych kotach, że poszczególne tomy tak wciągają - niby wciąż jest o tym samym, wciąż członkowie klanów się rodzą, szkolą, chodzą na polowania, biją i umierają - a jednak każdy tom czyta się z zapartym tchem. Ten był równie dobry; podobało mi się zwłaszcza, że widzimy tu od środka "zły" Klan Cienia, który okazuje się całkiem normalny... ale nie będę spoilerować. Miło też widzieć, że Hunterki w końcu zrobiły jakiekolwiek badania i nie piszą już - jak w "Przepowiedni Błękitnej Gwiazdy" - o jednodniowych kociętach brykających z otwartymi oczami po obozie.

Jest wszak jedno spore ale. Jest to już druga superedycja, w której kiepsko wyszła charakterystyka głównego bohatera (w porównaniu do głównej serii). Żółty Kieł to jedna z moich ulubionych kocic, a cenię ją za kąśliwość połączoną z życiową mądrością. I o ile proces zyskiwania owej mądrości jest przedstawiony bardzo dobrze, o tyle osobowości nie oddano najlepiej. Kieł jest miła, bardzo wrażliwa i pełna uczuć. Na ostatnich stu stronach autorka chyba sobie przypomniała jaka była wojowniczka w głównych powieściach, bo gdzieś tam pada zdanie: "Do Żółtego Kła docierały pogłoski o jej wrednym charakterze", gdy zdarzyło jej się na kogoś warknąć. Uniosłam pytająco brew, gdy to przeczytałam. A już w jednej z ostatnich scen, której spoilerować nie będę, ale można domyślić się jak kończy się książka, wydawało mi się, że mamy do czynienia z zupełnie inną kocicą niż tą, której towarzyszyliśmy ponad pięćset stron. Niemniej, każdy fan kotów powinien sięgnąć po tę książkę.

Bardzo mnie zaskoczyła. W serii Żółty Kieł była pokazana jako kąśliwa, ale mądra kocica, a tu jest pokazana jako kotka, która miała dużo trudnych wyborów. Mimo że jest trochę inaczej przestawiona główna bohaterka, to polecam!

Szara, ponura atmosfera i ciekawa fabuła. Polecam

Szara, ponura atmosfera i ciekawa fabuła. Polecam