Homo hapticus. Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku


- Tytuł oryginału:
- Homo hapticus: Warum wir ohne Tastsinn nicht leben können
- Data wydania:
- 2019-05-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-05-14
- Liczba stron:
- 224
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323346388
- Tłumacz:
- Ewa Kowynia
- Seria:
- #nauka
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- Homo hapticus: Warum wir ohne Tastsinn nicht leben können
- Data wydania:
- 2019-05-14
- Liczba stron:
- 224
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323346388
- Tłumacz:
- Ewa Kowynia
- Seria:
- #nauka
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Kategoria:
- popularnonaukowa
Czy dotyk to temat, którego lepiej nie „dotykać”? Już nie!
Zmysł dotyku, tak często przez nas niedoceniany, to prawdziwy majstersztyk natury. Jego receptory znajdują się niemal wszędzie: nie tylko w skórze, lecz także w tkance łącznej, śluzówce, mięśniach, ścięgnach czy stawach. Codziennie doświadczamy jego wpływu na nasze życie, utrzymując pionową postawę, odganiając natarczywą muchę czy mimowolnie dotykając twarzy, by obniżyć poziom stresu.
Martin Grunwald to kierownik jedynego w Europie laboratorium zajmującego się zmysłem dotyku. W książce Homo hapticus dowodzi, że zmysł ten jest o wiele ważniejszy niż słuch, węch czy smak – okazuje się wprost niezbędny do naszego przeżycia biologicznego. Obrazowo opisuje fascynujący proces powstawania wrażeń dotykowych i spektrum problemów oraz zagadnień związanych z dotykiem. Bóle fantomowe, techniki masażu noworodków, kwestia kontaktu fizycznego w różnych kręgach kulturowych, projektowanie marki haptycznej pozwalającej rozpoznać przedmiot za pomocą dotyku – to tematy, którymi obecnie zajmują się na całym świecie naukowcy, lekarze, konstruktorzy i marketingowcy.
Nie możemy więc czuć się dotknięci, widząc narodziny nowego gatunku: homo sapiens hapticus.
Czy wiesz, że:
rekonwalescencja przebiega szybciej, jeśli na chwilę przed operacją lekarze i pielęgniarki przyjaźnie pogłaszczą pacjenta;
nieprzytulane dzieci gorzej się rozwijają;
ciepłe ręce zwiększają nasze szanse na sukces podczas rozmowy o pracę;
cięższe przedmioty są według naszej oceny cenniejsze.
"Jest z nami niemal od samego początku i opuszcza nas jako ostatni. Pomaga w ocenie sytuacji oraz innych ludzi. Oddziałuje na granicy świadomości albo całkiem podświadomie. Przynosi ulgę lub dostarcza cierpień. Dotyk - najczęściej pomijany ze wszystkich zmysłów - doczekał się wreszcie swojego „złotego wieku”. Poznajcie go lepiej dzięki tej książce.”
Marta Alicja Trzeciak - dziennikarka naukowa, autorka książek popularnonaukowych
Są takie książki, które powinny od razu znaleźć się na liście lektur.
„Die Presse”
Pasjonująca lektura, z której dowiemy się wiele na temat zmysłu dotyku.
„WA Nachrichten”
Książka otwierająca ekscytujący świat przed czytelnikami, którym przybliża nową wiedzę o ciele. Gorąco polecam.
„bibliotheksnachrichten”
Ta książka w zrozumiały sposób wyjaśni laikowi, jak bardzo dotyk wpływa na wszystkie sfery życia człowieka.
„Sächsische Zeitung”
Martin Grunwald jest niemieckim psychologiem. Założyciel i kierownik Laboratorium Haptycznego na Uniwersytecie w Lipsku. Jest to jedyna tego typu w Europie jednostka badawcza zajmująca się kompleksowym badaniem neurologicznych, biologicznych i psychologicznych aspektów dotyku. Wydana w 2008 roku książka Human Haptic Perception jego autorstwa to kanoniczna pozycja w badaniach nad dotykiem.
Premiera: maj 2019
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Recenzje oficjalnych recenzentów
Ten zadziwiający dotyk!
Zastanówcie się, proszę, jaki zmysł wydaje się wam najważniejszy? Wzrok, słuch, smak? Bez każdego z nich bylibyśmy w stanie funkcjonować. A bez dotyku? Martin Grunwald jest kierownikiem jedynego w Europie laboratorium zajmującego się tym zmysłem. W książce „Homo hapticus” dowodzi dobitnie, iż dotyk pozostaje niezbędny do biologicznego przetrwania każdego przedstawiciela gatunku ludzkiego.
Zakres zagadnień poruszanych w tej niewielkiej publikacji jest zaiste imponujący. Na początek otrzymujemy garść informacji na temat życia prenatalnego człowieka i wpływu dotyku na właściwy rozwój noworodka. Sądzę, że szczególnie zainteresowani powyższymi kwestiami będą rodzice, zwłaszcza ci wychowujący swoje pociechy w duchu rodzicielskiej bliskości. Oto otrzymają oni naukowy dowód, że więź maleństwa z matką i ojcem pozostaje najlepszym „pokarmem” dla szybko rozwijającego się mózgu dziecka. Książka zmartwi natomiast miłośników smartfonów i tabletów. Autor pisze bowiem dobitnie: „Rodzice, którzy wpadają w euforię na widok swojej pociechy sprawnie manipulującej tabletem i tego rodzaju sprzętem, powinni pamiętać, że każdy szympans jest w stanie nauczyć się jego obsługi i że obraz na ekranie także na nim zrobi wrażenie”.
Książka tłumacząca, w jaki sposób działa zmysł dotyku, nie jest jednak przeładowana naukową terminologią, zaś większość przedstawionych w niej zagadnień może znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Grunwald wyjaśnia bowiem, dlaczego przyjemne, pozytywne doświadczenia łączą się z tym, co ciepłe. Unikamy zaś przedmiotów zimnych, gdyż kojarzą się nam one w negatywny sposób. Wiedza ta może zostać wykorzystana np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ uścisk ciepłej dłoni zwiększa szanse kandydata na otrzymanie wymarzonej pracy.
„Homo hapticus” pokazuje, jak wiele zmian zaszło ostatnimi czasy we wzornictwie. Okazuje się, że sukces na rynku odnoszą coraz częściej firmy dbające o wrażenia haptyczne swoich klientów. Wiedza na temat dotyku wykorzystywana jest w różnych branżach – zarówno produkujących długopisy, jak i projektujących smartfony czy samochody. Sądzę, że po lekturze książki Grunwalda lepiej zrozumiemy również niektóre triki stosowane w reklamach.
Dużo miejsca w publikacji poświęcono chorobom związanym z zaburzeniami dotyku. Uświadomienie sobie związku niektórych z nich (jak anorexia nervosa) z nieprawidłowym funkcjonowaniem tego zmysłu przyczynia się do badań nad nowymi sposobami ich terapii. Pod koniec publikacji odnajdziemy zresztą listę projektów badawczych, nad którymi Martin Grunwald pracuje w swoim laboratorium. Ich szeroki zakres dowodzi wyraźnie, jak istotny w naszym życiu jest dotyk i jak mocno wpływa on na nasze bytowanie.
Wprawdzie odnosiłam czasem wrażenie, że niektóre zagadnienia potraktowane zostały zbyt powierzchownie, jednak podobne ujęcie problemu ma również swoje plusy. Osoby obawiające się publikacji popularnonaukowych otrzymają książkę nieprzeładowaną terminologią naukową, niezwykle przydatną w życiu codziennym. Jestem pewna, że uświadomienie sobie roli dotyku pozwala wypracować techniki podnoszące komfort naszego codziennego funkcjonowania (czyż nie tą wiedzą karmi się metoda samoregulacji – Self-Reg?), zaś dobry dotyk to najlepsze lekarstwo na wiele z naszych problemów.
Ewa Szymczak
5 Popieram
Książka na półkach
- 113
- 13
- 7
- 4
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Jedno jest pewne - ludzkie życie bez określonej liczby interakcji fizycznych i dotyku obcych osób byłoby po prostu nieludzkie.
Zobacz więcejNiejedna trudna decyzja zapadła w wygodnym łożu małżeńskim.
Zobacz więcejPrzypuszczalnie niektórzy z nas w chwilach wytężonej pracy umysłowej aktywują tylko 10% swoich możliwości intelektualnych. Tymczasem na procesy układu dotyku natura przeznacza na wszelki wyp...
Rozwiń
Opinie [3]
Wydłubane oczy, przyuważenie papierków ważących 0,0025 grama, anorektycy w kombinezonach, wykrywanie 0,2 stopniowego spadku temperatury, nieodwracalnie zaburzone sieroty – trzeba czasem drastycznych kontrastów, by uświadomić sobie, jak kluczowe dla egzystencji jest coś tak oczywistego, jak dotyk.
więcejMam szczególne miejsce w sercu dla książek, które sprawiają, że zawieszam się...
:) Bo my jesteśmy PAŃSTWO DOTYKALSCY. :)
więcejDotyk zdecydowanie jest niedoceniany! Ta książka, to zmienia. Martin Grunwald w jasny, przystępny sposób wyjaśnia, jak bardzo człowiek jest "Homo Hapticus".
Jestem pod naprawdę dużym wrażeniem i nabrałam ogromnego szacunku do własnego ciała. Już jako "fasolki" w łonie mamy CZUJEMY, pierwsze nasze doświadczenie życia jest dotykiem....
"Przypuszczalnie niektórzy z nas w chwilach wytężonej pracy umysłowej aktywują tylko 10% swoich możliwości intelektualnych. Tymczasem na procesy układu dotyku natura przeznacza na wszelki wypadek całe 100%. Zawsze."
więcejJeśli jeszcze nie trafiliście na serię #nauka ("Magia bioinżynierii", "Mikrobiom", "Geniusz ptaków", "Pierwsze znaki"), to koniecznie zwróćcie na nią uwagę....