Prawda i iluzja

Okładka książki Prawda i iluzja Jennifer Sommersby
Okładka książki Prawda i iluzja
Jennifer Sommersby Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: AVRA-K (tom 1) fantasy, science fiction
AVRA-K (tom 1)
Sleight
Prószyński i S-ka
2018-08-28
2018-08-28
literatura młodzieżowa

Byłam na początku negatywnie nastawiona. Przeleżała na mojej półce ponad rok, lecz wreszcie ją przeczytałam. Jako osoba, która lubi fantasy polecam :). Całkiem ciekawa historia, szybko się ją czyta

Bardzo wciągająca powieść z cyrkiem w tle. Do tego dochodzi magia, pradawne demony czające się w ciemności i tajemnice czekające na rozwiązanie.
Dla mnie ogromny plus za główną bohaterkę - Genevieve jest inteligentna, odważna, wygadana i nie przypomina większości głupiutkich nastolatek z amerykańskich powieści. Mam nadzieję, że druga część zostanie przetłumaczona na język polski.

„Klucz do dobra znajdziesz w prawdzie”.
Posiadanie niezwykłych mocy zawsze niesie z sobą jakieś brzemię – o tym przekonują nas twórczość, którą możemy zaliczyć do fantasy. Zwykle akcja toczy się wokół walki dobra ze złem, ukrywania się, dbania o to, aby inni nie odkryli naszych mocy, a kiedy w grę wchodzi długowieczność to, by nie zdemaskowali tego, bo ujawnienie prawdy zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem, wystawieniem na atak. W takich okolicznościach osoba niezwykła może czuć się osamotniona. Chyba, że ma wspaniałą rodzinę i przyjaciół, wśród których może być inna, bo każdy tu jest na pewien sposób dziwny. Tak jest właśnie w przypadku Genevieve Flannery należącą do ekipy jednego z najbardziej znanych cyrków Cinzio, ale i on jest zagrożony upadkiem. Jego losy zależą od tego, czy znajdzie sponsorów. Dopracowane widowiska w rozpadającym się namiocie nie przyciągają już takich tłumów jak dawniej. Do tego ludzie mają wiele innych rozrywek poza oglądaniem popisów trupy cyrkowej. Walka o przetrwanie jest zacięta. Albo będzie całkowity profesjonalizm albo członkowie zespołu będą mogli rozejść się w różne strony. A co z osobami, które innego życia nie znają? Pozostaje walka o „patrona”. Pokaz musi być zapięty na ostatni guzik. Do tego artyści balansują nad głowami widowni bez zabezpieczeń, a wszystko po to, aby zabawić tłum i przekonać do inwestowania środków w działalność artystów. Niestety w czasie występu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Partner Deli rozmawia z człowiekiem, którego widok przeraża kobietę. Później dochodzi do wypadku. Wygląda tak jakby artystka specjalnie się puściła, popełniła samobójstwo.
„Śmierć to największy złodziej.
Okrada nas ze zdolności do czucia i myślenia. To przez nią po miłości, poczuciu bezpieczeństwa i szczęściu zostają nam w piersi czarne dziury. Gdy w końcu wydaje się, że się zasklepiły, coś – jakiś zapach, wspomnienie, przedmiot – rozrywa je na nowo”.
Dopiero po czasie Genevieve zaczyna rozumieć, że śmierć jej matki nie była wynikiem błędu w czasie niebezpiecznych akrobacji tylko starcia z demonem, który niespodziewanie zaatakował, gdy ona szybowała nad ziemią. Dziewczyna zostaje sama z ojczymem. Musi uporać się ze śmiercią matki, przejść przez pogrzebowe obrządki, ale też uporać się z tym, co odkryje. Bohaterka uświadomi sobie, że opowiadane do poduszki baśnie to prawdziwe wydarzenia. Wprowadzanie jej w świat skarbu, walki dobra ze złem, uzdrawiających mocy i przejęcie możliwości porozumiewania się z opiekuńczymi duchami oraz konieczność walki z demonem wywrócą jej życie do góry nogami. To, czego była świadkiem z boku, kiedy tego wszystkiego doświadczała matka staje się jej osobistym doświadczeniem. Jak poradzi sobie z tym brzemieniem? Czym jest niezwykły skarb? Jakie moce daje? Dlaczego tajemniczej postaci zależy na przejęciu go? Jaka jest prawdziwa przeszłość matki? Kim jest tajemniczy duch Alicji? W jaki sposób ochronić własne dziedzictwo? Na kogo można liczyć? Te i wiele innych pytań pojawi się już na początku całej opowieści.
„Kiedy postanawiasz się nie bać, znajdujesz przyjaciół w zupełnie niespodziewanych miejscach”.
Jennifer Sommersby zabiera nas w podróż do starożytnej Mezopotamii, toczy wokół niej aurę tajemnicy oraz magii, którą można wykorzystać w zależności od intencji osoby posługującej się nią. Pierwszy tom wprowadza nas w niezwykły świat pełen tajemnic, odkrywania zagadek z przeszłości, ale też poruszy problem przemocy w tzw. dobrych rodzinach. Akcja toczy się wokół siedemnastoletniej Genevieve Flannery znającej tylko życie w cyrku, będącej świadkiem szaleństw matki i z niepokojem obserwującej jej pobyty w szpitalu psychiatrycznym, bo każde zachowanie odstające od normy musi być leczone. A co jeśli jest ono wynikiem obrony przed demonem, którego nikt nie może dostrzec?
„Wielkie umysły współczesnego społeczeństwa – Steve Jobs, Mark Zuckerberg – przyznają, że codzienne życie niesie ze sobą dużo ważniejsze decyzje niż dobór idealnej garderoby. Henry David Thoreau uważał, że ‘nasze życie rozmywa się w szczegółach. Upraszczać, upraszczać’”.
Nastolatki pracujące w cyrku to osoby niezwykłe: nie tylko pracują, ale też uczą się. Każdy wyprzedza szkolny materiał chociaż specjalnie nie przykładają się do nauki. Możliwość zdobywana wiedzy we własnym tempie, poszerzania ważnych umiejętności jest tu bardzo ważna. Każdy ma też swoje obowiązki. Genevieve Flannery jest opiekunką słoni oraz prowadzi działalność charytatywną polegającą na pomocy tym dużym zwierzętom. Autorka pokazuje, że codzienne czynności, małe gesty w dużej skali mogą prowadzić do niesamowitych zmian. I tak właśnie jest w przypadku słoni, które trafiły pod opiekę bohaterki, która wyzwoliła je z przemocy wcześniejszych właścicieli. Mająca niezwykłą moc leczenia dotykiem nastolatka chce wykorzystać swój talent i poszerzyć wiedzę na studiach weterynaryjnych. Czy przejęcie mocy po matce pozwoli jej na realizację marzeń? Jak bardzo zmieni się jej życie, kiedy w jej otoczeniu pojawi się atakujący ją Etemmu, a bohaterka przestanie być odpowiedzialna wyłącznie za własną przyszłość, ale będzie musiała zadbać o losy ludzkości?

„Klucz do dobra znajdziesz w prawdzie”.

Potrzebowałam takiej książki. Szczerze dziwię się czemu jest ona tak mało popularna. Czytanie jej to była prawdziwa przyjemność. Moja opinia jest krótka bo nie potrafię pisać o książkach, które należą do moich ulubionych🙈 Polecam serdecznie, nie zawiedziecie się! Jedyne co pozostaje to czekać na wydanie kolejnych tomów w Polsce...

Czytanie tak dobrych powieści nie zdarza się często. Prawdziwa rozkosz. Przepiękna edycja, niebanalna okładka, wspaniały język, pełen metafor, królewskich opisów. Długo możnaby wymieniać zalety. Akcja nieco zwalnia w połowie, by tak samo sprawnie, jak przez 200 stron, zakończyć się.
Teoretycznie powieść miała być pierwszą księgą z kilku, ale nie ma się wrażenia, że historia została urwana. Oczywiście chętnie przeczytałabym ciąg dalszy, ale skoro pisarka przez 2 lata się nie ogarnęła, pewnie kontynuacji nie napisze... nawet pandemia i przymusowy lockdown jej nie zachęciły...
Szkoda, że taka leniwa z niej miągwa, bo talent ma.
To cudowna historia o znaczeniu przyjaźni, lojalności oraz o walce z własną słabością.
"Prawda i iluzja" to także uniwersalna powieść o stracie, cierpieniu, przemijaniu, poświęceniu i śmierci. Warto ją znać.

Co jest prawdą, a co iluzją?
Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy Cirque du Soleil – jednego z największych i najbardziej profesjonalnych cyrków, który zamienia swoje przedstawienia w magiczne widowiska. Jednak i ten cyrk przez lata zmieniał się, ewoluował, wobec ilości bodźców którymi jesteśmy otoczeni, widownia jest coraz bardziej wymagająca. Dlatego też wiele z cyrków upadło, zaś czasy, kiedy cyrk to rozpadający się namiot, trupa cyrkowa złożona z oryginałów i zagłodzone zwierzęta smagane batem tresera, dawno już minęły. Teraz cyrk oznacza pełen profesjonalizm, piękne kostiumy i umiejętności cyrkowców, które zadziwiają, ale i przerażają. Wielokrotnie balansują oni bowiem na granicy życia i śmierci, wykonując podniebne akrobacje bez zabezpieczeń, czy podejmując ryzyko w inny sposób ze świadomością, że adrenalina jest sposobem na zachwyt tłumów.
Podczas jednego z takich przedstawień i podniebnych akrobacji ginie właśnie Delia, akrobatka pracująca w cyrku Cinzio. Tyle tylko, że jej śmierć nie była wynikiem błędu w sztuce, dekoncentracji, ale … starcia z demonem. Współczesny cyrk to bowiem nie tylko brokat, światła i uśmiech. To również pradawna magia, taka jak ta opisana we wspaniałej powieści Jennifer Sommersby pt. „Prawda i iluzja”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka książka, to wspaniała podróż w głąb Mezopotamii, ale i całkiem współczesne problemy, z jakimi zmaga się cyrkowa trupa oraz spora dawka magii i zaklęć. Ten pierwszy tom powieści zachwyci nie tylko miłośników fantasy, ale wszystkich lubiących zagadki i tajemnice, ale również walkę o władzę i wpływy.
Poznajemy Genevieve Flannery, siedemnastolatkę pracującą wraz z matką w cyrku – wraz z nią wykonuje numery akrobatyczne grając przy tym na skrzypcach, opiekuje się też cyrkowymi zwierzętami. Podobnie jak matka ma też pewien dar, choć jej umiejętnością nawet w ułamku procenta nie są tak olbrzymie, jak te, którymi dysponuje matka. Genevieve potrafi bowiem leczyć za pomocą dotyku, zaś Delia jest potężną uzdrowicielką i jasnowidzącą. Niestety, ciemną stroną tych umiejętności, jest też dostrzeganie wszelkiego rodzaju demonów, jak Etemmu, istota z Mezopotamii, kraju jej przodków. Rezultatem takich widzeń i zmagać z ciemną stroną świata, są liczne pobyty w szpitalach psychiatrycznych, a także jej śmierć.
Niestety, morderstwo Delii, zaatakowanej przez demona, nie kończy historii z magią – po jej śmierci to bowiem Genevieve zaczyna mieć widzenia. Co więcej, jak się okazuje dostaje ona w spadku olbrzymią odpowiedzialność za losy ludzkości, staje się bowiem opiekunką jednej z trzech ksiąg, zawierających magiczne reguły, mogące wpłynąć na Życie, Pamięć i Śmierć. Ród jej matki strzeże księgi zwanej Avrakedavra od czasów Babilonu, a sama Delia żyła ponad sześćset lat pełniąc funkcję opiekunki księgi. Każdy z trzech tomów zawiera osobny zestaw zaklęć, jeśli jednak znajdą się w rękach kogoś, kto nie uszanuje ich mocy lub będzie chciał wykorzystać ją w niewłaściwy sposób, mogą wydarzyć się straszne rzeczy. Już raz Delia utraciła księgę, dlatego teraz jest dobrze ukryta. Zadaniem Genevieve jest ją odnaleźć i chronić, zaś pomagać ma jej w tym Maorys, wierny towarzysz matki, a także Henry – syn nowego właściciela cyrku, jak się okazuje potomek rodu, który posiada drugą księgę. To właśnie ojciec Henry`ego prześladował od lat rodzinę Genevieve próbując zgromadzić wszystkie księgi i odwrócić bieg wydarzeń sprzed wieków, on też, nie cofnie się przed niczym, poświęcając wszystko i wszystkich dla tych tomów…
Jak potoczy się ta historia? Przekonamy się o tym dzięki lekturze tej porywającej, wprost fenomenalnej powieści Jennifer Sommersby, w której magia łączy się z cyrkowymi sztuczkami, a każdy rozdział trzyma w napięciu i nie pozwala nawet na chwilę dekoncentracji. Wartka akcja, charakterystyczni bohaterowie, obdarzeni magicznymi mocami, gwałtowne zwroty akcji – to wszystko przyciąga niczym magnes i sprawia, że dobrowolnie zatapiamy się w tym świecie prawdy i iluzji, w którym każdy fałszywy ruch może skończyć się tragicznie …

Co jest prawdą, a co iluzją?

Na półkach: , , , , , , , ,

Link do recenzji: https://czytelniczka-z-ksiezyca.blogspot.com/2019/02/39-klucz-do-dobra-znajdziesz-w-prawdzie.html

Prolog:

Początek powieści jest stylizowany na baśń. Dowiadujemy się o tajemniczym skarbie, który niekoniecznie jest złotem, przez co zaczynamy się zastanawiać, jaki to skarb może być ukryty w tajemniczej skrzyni. Dlaczego jest taki ważny, że dziewczynka musi uciec z zawartością kufra.

„Zabierz skarb. Weź konia, by przemierzyć pustynię. Kieruj się wzdłuż rzeki do miejsca, w którym spoczywają kości królów".

Ponadto uwielbiam taki początek historii: tajemniczy, interesujący i wręcz magiczny. Dodatkowo język autorki, jest niezwykle lekki, co sprawiało, że bardzo przyjemni czytało mi się tę historię, czasami wręcz nie wiedziałam, kiedy przeczytałam daną ilość stron.

Początek:

Początek akcji rozgrywa się we współczesnym cyrku, gdzie poznajemy Genevieve oraz jej matkę Delię, które posiadają specyficzne dla ich rodziny moce. Dziewczyna dzięki nim potrafi uzdrawiać ludzi, a jej matka dzięki swoim umiejętnościom może z łatwością utrzymywać ogród pełen ziół i kwiatów, które potem w lecznicze wywary i inne specyfiki. Kobieta ponadto porozumiewała się również z duchami. Jednakże spokojne życie dziewczyny zmienia się, gdy Delia ulega śmiertelnemu wypadkowi podczas występu. Wszyscy uważają ten wypadek za nieszczęśliwy, jednak prawda jest mroczniejsza i bardziej niebezpieczna niż się wydaje.

Tajemnica:

Po śmierci Delii - Genevieve krok po kroku poznaje tajemnicę swojej rodziny, przed którą strzegła ją ze wszystkich sił matka. Dowiaduje się, że jest spadkobierczynią potężnego artefaktu, który musi chronić przed demonem, przez którego zmarła jej matka. Gen zaczyna doświadczać tego samego co jej matka, czyli ona również znaczna widzieć duchy i dzięki temu poznaje prawdę o swojej rodzinie oraz prawdę o tajemniczych księgach. Tylko dzięki zniszczeniu ich wszystkich trzech naraz, może pożegnać się z całą sytuacją, która zaczyna się z dnia na dzień coraz to bardziej komplikować.

Pomysł:

Autorka połączyła współczesny świat z mitologicznym, ale również nawiązania do Hamleta Szekspira oraz język maoryski, którym posługuje się opiekun Genevieve, jednak z powodu swojego trudnego do zapamiętania imienia mówią wszyscy do niego Mały. Jennifer Sommersby połączyła wszystko razem tak zgrabnie i niesamowicie ciekawie, że wiele razy o mało nie przegapiłabym, swojego przystanku, gdy jechałam do szkoły lub do domu.

Konstrukcja:

Cóż nie powiem, że niektóre sytuacje nie są do przewidzenia, jednak uwierzcie mi na słowo, to ani trochę nie przeszkadzało mi podczas czytania tej powieści, gdyż nie dość, że prawie każdy rozdział był krótki i zakończony w taki sposób, że chciało się od razu przeczytać kolejny to dodatkowo cała ta otoczka tajemniczości i sekretu towarzyszy nam bez przerwy. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła sięgnąć po kolejną część z tej serii. Mam nadzieję, że autorka niebawem wyda kolejną część, bo nie mogę się doczekać poznania dalszych przygód Genevieve i Henry'ego.

Podsumowanie:

Moja ocenia tej powieści to 9/10.

Prolog:

Cudowna książka, nawet dla mnie jako niezbyt zagorzałego zwolennika fantastyki. Niesamowicie szybko się czyta, mam nadzieję że niedługo pojawią się kolejne tomy :3

Świetni bohaterowie, ciekawy wątek tajemnicy i przede wszystkim mknąca akcja, która mimo, iż nieco zwalnia w środku to nie daje się nudzić. Przeczytałam w dwa dni, polecam każdemu, kto nie wymaga wiele, a chce się dobrze bawić. :)

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo ciekawa fabuła z drugiej bardzo dużo informacji do przyswojenia...

• Młodzieżówki