XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy

2019-02-26
2019-02-26
Jan Szkudliński

Z ziemi bydgoskiej do Bletchley Park w tajnej misji

Zdecydowanie pozycja godna polecenia. Czasami odczuwałem taki mały dyskomfort ze względu na to, że oczywistości (dla Polaków) są dodatkowo wyjaśniane, ale z drugiej strony wchodząc w meandry matematyki i analizy czułem niepokój o ilu sprawach nigdy nas nie uczono.
Sama historia XYZ, jak i trzech (a w sumie wielu więcej) polskich kryptonalaityków i wywiadowców jest doskonałą powieścią sensacyjną opartą na faktach. Dobrze napisana i udokumentowana. Tam gdzie autor nie wiedział jak połączył wątki wtrącał nieco dziennikarstwa, przez co książka nie jest taka sztywna.
Dla mnie to bł dobrze spędzony czas.

Jako zainteresowany tematem muszę powiedzieć, że ksiażka jest trochę zaskakująca. Pokazuje jak naprawdę wyglądało łamanie enigmy przez Polaków, co się zdarzyło po wybuchu wojny. Wnuk Alana Turinga pokazał jak potraktowano Polaków w Anglii, opisano też rolę Francuzów. W książce nikt nie umniejsza naszej roli, ale pokazanie jak już po 1940 pracowano w Bletchley Park uświadamia, że inni też maja swoje zasługi w walce z Enigmą. Trochę to niszczy romantyczny mit i te historie o przejściu przesyłki w składzie celnym, ale i bardziej uwypukla jak ciężką pracę wykonali polscy matematycy i jaką cenę za to zapłacili. Najbardziej zapamiatałem dochodzenie przeciwko członkom grupy oskarżanym o sprzeniewierzenie pieniędzy i inne głupoty. Ot typowe polskie piekiełko nawet w czasie wojny.

Polacy mają zakodowane, że to dzięki nim Enigma została złamana. Brytyjczycy sobie też przypisują całą sławę i chwałę na tym polu. O Francuzach nic nie słychać aby się chwalili, choć kto wie co tam u siebie mówią. Autor pokazuje, że to dzięki współpracy udało się to zrobić. Warto przeczytać aby zobaczyć jak to wyglądało.

Czyta się to (i słucha) jak dobry kryminał. Nie dość, że trzyma w napięciu to jeszcze jest to prawda.

Największym - dla mnie - odkryciem, jest to, jak z grubsza wyglądała sytuacja na nieokupowanych terenach Francji (Vichy). Do tej pory mój obraz był dość mętny i błędny.

No i przy okazji - dowiedziałem się sporo o tym, jak działała Enigma.

Ciekawe jest to, że zarówno polscy kryptoanalitycy jak i Alan Turing, zamiast być czczeni jako zwycięzcy, przez wiele lat byli zupełnie nieznani. A sam Turing (Alan) został ofiarą państwa, które poniekąd uratował.

PS. Przy okazji po raz kolejny uwiadomiłem sobie, że Polska w okresie Dwudziestolecia była jednym z pierwszych państw, które zdepenalizowało homoseksualizm. To miało chyba niebagatelne znaczenie, z którego nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy. Dzięki Ci, Boyu.

No i przy okazji - dowiedziałem się sporo o tym, jak działała Enigma.

Ciekawe jest to, że zarówno...

Po raz kolejny okazało się że Brytyjczyk może we właściwym świetle przedstawić coś co miało pomóc wygrać wojnę. Losy ludzi, którzy wpłynęli na losy II wojny światowej. Losy Polaków, Francuzów i Brytyjczyków przedstawione bez zbytniego patosu.

To moja pierwsza książka o polskich kryptoanalitykach od enigmy. Sięgnąłem po tę książkę, bo interesowała mnie rola Polaków w łamaniu enigmy. Książka ta wydaje się być wyczerpująca, bo opisuje działania Polaków i naszych sojuszników. Historia ta opisana jest bez ogródek. Nie widać tu żadnej stronniczości autora. Książkę czyta się bardzo dobrze. Polecam.

Z rozszyfrowaniem Enigmy jest ten problem, że każdy ma na ten temat ma swoją własną opowieść. Brytyjczycy ograniczają się działalności ośrodka w Bletchley Park niechętnie dzieląc się kimkolwiek zasługami (w związku z czym jest to ogóle dominująca zachodnia narracja),natomiast w Polsce często uważa się, że całą robotę zrobili nasi rodacy. Prawda jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana i każda strona dołożyła swoją cegiełkę do sukcesu (kompletnie zapomina się choćby o wkładzie Francuzów). O tym wszystkim dowiadujemy się z popularyzatorskiej książki bratanka jednej bardziej zasłużonych postaci tej historii.

Książka jest dość lekka i zwięzła. Turing opisuje całą historię na równi z perspektywy Polaków, Francuzów i Brytyjczyków od lat 30 do końca wojny wraz z opisem dalszych losów bohaterów książki. Jedyne co mnie lekko męczyło to chwilami zbyt sensacyjna narracja i podawanie dość podstawowych (i uproszczonych dodajmy) informacji dotyczących historii Polski, ale rozumiem, że to konieczny zabieg dla czytelnika zachodniego. Jako podstawowa pozycja w temacie książka warta uwagi.

Chyba jestem za głupia żeby w pełni zrozumieć w jaki sposób działała Enigma i jak rozszyfrowywali ją polscy kryptoanalitycy. NIemniej jednak sama fabuła jest bardzo fajnie przedstawiona. Podkreśla, że bez osiągnięć Polaków, Anglikom nie udałoby się skutecznie stworzyć maszyn do odszyfrowywania depesz. Super, że dodano też zdjęcia i można zobaczyć jak wyglądały różne osoby opisane książce.
Dla osób, które się dobrze w historii Enigmy orientują chyba byłaby nudna, ale dla takiego laika jak ja ta książka jest w sam raz ;)

Ciekawa i pożyteczna pozycja. Każdy tropiciel spisków, tajemnic i szyfrów, bo bez nich nic by nie było, o szyfrach mówię(!!!) powinien się zapoznać. Głównie zaś bezkrytyczni apologeci czasów II RP i jesj "słuzb" w czasie wojny. UWAGA!!! Moze grozic szokiem. Poznawczym. I dysonansem. Takimż.

świetna książka!!!

o takich ludziach i w taki sposób powinno uczyć się w szkołach!!!

książka opowiada o losach , głównie polaków, którzy pomagali w złamaniu kodu enigmy
autor opowiada jak poszczególni kryptolodzy trafiali do polskiego wywiadu, w jaki sposób zaczęli pracować dla bertranda "magika", jak toczyły się ich losy w trakcie i po wojnie oraz jak dzielono się informacjami na linii francja-anglia-polska

byłam nastawiona bardziej na wspomnienia o wielkości umysłu alana turinga i ekipie z bletchley park, a dostałam wspaniały zapis pracy polaków dla aliantów i gorzki koniec, który znamy z lekcji historii...

gorąco polecam!!!

świetna książka!!!

o takich ludziach i w taki sposób powinno uczyć się w szkołach!!!

• Reportaż

Dodaj cytat z książki XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy