Złoczyńcy w uzdrowisku 2

Okładka książki Złoczyńcy w uzdrowisku 2 Dawid Fediuk, Grzegorz Janusz, Piotr Grzegorz Orłowski, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Rafał Pawlak, Jarosław Krzysztof Pieniek, Krzysztof Rejmer, Piotr Adam Sowiński, Bartłomiej Sztorbyn
Okładka książki Złoczyńcy w uzdrowisku 2
Dawid FediukGrzegorz Janusz Wydawnictwo: Oficynka fantasy, science fiction
Oficynka
2018-08-01
2018-08-01
opowiadania konkurs kryminał antologia sensacja

Okładka książki RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łukasz Bogacz, Daniel Chmielewski, Djief, Roman Gajewski, Gir, Piotr Herla, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Jacques Lob, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Daniel Odija, Yanick Paquette, Tomasz Piorunowski, Mark Russell, Antoni Serkowski, Liam Sharp, Wojciech Stefaniec, Marko Stojanović, Jakub Topor, Jean Van Hamme, Robert Waga, Bernie Wrightson
RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łuka...
Okładka książki AKT #34 Piotr Burzyński, Krzysztof Churski, Chuck Dixon, Frank Fosco, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Grzegorz Janusz, Karol Jesiołkiewicz, Krzysztof Lipiński, Radosław Lipowy, Jan Lorek, Melon, Tomasz Niewiadomski, Marek Ospalski, Marcin Osuch, Krzysztof Otorowski, Maciej Pałka, Paweł Przygoda, Elżbieta Rusinek-Szmigiel, Michał Siromski, Dawid Śmigielski, Bartek Sutor, TOMXYZ, Witold Tkaczyk, Zuzanna Tomasiak, Jan Tomkowski, Karol Weber, Jan Wiejacki, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #34 Piotr Burzyński, Kr...
Okładka książki AKT #33 Piotr Burzyński, Krzysztof Churski, Roman Gajewski, Michał Gasewicz, Grzegorz Janusz, Paweł Jaroniak, Karol Jesiołkiewicz, Krzysztof Lipiński, Melon, Tomasz Niewiadomski, Marek Ospalski, Marcin Osuch, Krzysztof Otorowski, Michał Siromski, Dawid Śmigielski, TOMXYZ, Zuzanna Tomasiak, Tomasz Tomaszewski, Jan Tomkowski, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Małgorzata Wowczak, Maja Żądło, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #33 Piotr Burzyński, Kr...
Okładka książki Ratman tom 2. Wehikuł Wszech czasów Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski, Maciej Parowski
Ratman tom 2. ... Grzegorz Janusz, To...

183/180/2021
Otwock, mazowieckie
A mi się podoba. Wprawdzie temat przewodni fantastyczny nie do końca jest mi bliski - wolę zwykłe trupy i zwykłe motywy - ale tu na szczęście da się przełknąć. Zresztą w niektórych opowiadaniach tych zdarzeń pozazmysłowych jest mało albo wcale. Jak można się spodziewać, są opowiadania lepsze i gorsze, ale dla mnie większość lepszych. No i ten klimat uzdrowiska, sanatoria, spacery, powietrze...

183/180/2021
Otwock, mazowieckie

Jak to w przypadku zbiorów tekstów, zwłaszcza różnych autorów, ciężko wystawić jakąś rozsądną ocenę. Słabe teksty ją obniżają, dobre próbują ciągnąć w górę. Gwiazdki przyznane przeze mnie to średnia z całości. A poniżej kilka słów na temat każdego z opowiadań.

KTO SIĘ NIE RUSZA, ZOSTAJE W TYLE – nie wiem, jak to inaczej ująć, ale mnie ten tekst nie ruszył. No, może odrobinę, ale raczej nie pozytywnie – bo wybitnie nie podeszła mi tu narracja w czasie teraźniejszym. Raczej przeszkadzała. Tak samo początek jak opowiastka dla dziecka, który, jak zakładam, miał stanowić niewinne tło i kontrast dla jakichś strasznych wydarzeń. Jak dla mnie ten zabiegł się nie udał. Do tego mam jeszcze jeden zarzut – opowiadanie zostawia czytelnika (przynajmniej mnie) ze zbyt dużą liczbą pytań bez odpowiedzi. Kim był Otto i jaki miał udział w “powstaniu” Adasia i Ignacego? Kim był Adaś? To tylko te podstawowe, najbardziej dokuczające. Odrobina tajemnicy, pozwalająca na uruchomienie wyobraźni, zawsze jest dobra, ale tu jest jej za dużo. Przez to opowiadanie uplasowało się w końcówce mojego rankingu.

KONIEC JAZDY – ciekawe i dobrze napisane. Momentami miałam wrażenie, że niedopowiedzenia są ciut za duże, ale to może być wybitnie subiektywne odczucie. I szczerze mówiąc, nie spodziewałam się takiego zakończenia, myślałam, że fabuła pójdzie w bardziej klasycznym kierunku.

ŚMIERĆ, KUMYS I ODCISKI PALCÓW – bardzo klimatyczny tekst. Od pierwszych zdań można wyczuć czas akcji i atmosferę tamtego uzdrowiska. Postaci Gałkina i panny Agaty jak żywe. Jedno z najlepszych opowiadań zbioru.

NIEBIESKI KORALIK – i ten tekst jest w moim TOP3 antologii. Może i trochę klasyczna zagrywka ze „śledztwem” prowadzonym przez funkcjonariusza, który oficjalnie nie jest na służbie, ale ciekawie przeprowadzona. Do tego klimat późnego PRLu i bogate wstawki historyczne.

DYKTAFON – tematem przewodnim tamtej edycji konkursu była fantastyka i tej mi wyraźnie zabrakło w opowiadaniu. Jednak autor poprowadził akcję w sposób, dzięki któremu naprawdę mi ten brak wcale nie przeszkadzał. Jedno z lepszych i ciekawszych opowiadań zbioru.

KOZIOŁ OFIARNY ALBO TRUP DYPLOMATY – początek nieco zaciekawił, środek zaczął mocno wciągać gangsterskim przedwojennym klimatem, a końcówka oklapła jak balon, z którego ktoś spuścił powietrze. Zakończenie swoim pośpiechem rozczarowało.

SZALBIERCY – pomysł ciekawy, ale chyba nie do końca go zrozumiałam. I nie jestem też przekonana, czy w tym tekście znaleźli się jacykolwiek złoczyńcy. Bo tytułowi szlabiercy w moim odczuciu tacy źli wcale nie byli.

MIAŁA BABA KOGUTA – tekst, który wyróżnia się na tle pozostałych miejscem akcji (zdecydowanie małe, wiejskie sioło) i podejściem do tematu, bo na cel bierze ludowe wierzenia. Jednak narracja pierwszoosobowa mnie osobiście tu bardzo nie przypasowała w zaprezentowanej formie. Z tekstu wynika, że akcja rozgrywa się pod koniec XIX lub na samym początku XX wieku. A nie czuć tego ani trochę. Język narratora moim zdaniem wybitnie nie pasuje do reszty, przydałaby się choćby minimalna stylizacja, która dodałaby charakteru i klimatu.

CZAS CZARTA – moim zdaniem najsłabszy tekst antologii. A składa się na to kilka elementów – narracja pierwszoosobowa, niewiarygodna postać narratorki, jej sposób narracji, w tym język - znów nie przystający w żaden sposób do czasu akcji (który ewidentnie nie jest współczesny),niewiarygodne zachowanie męskich postaci… No i jak na konkurs na opowiadanie, którego akcja ma się rozgrywać w powiecie otwockim, to miejsce akcji tego tekstu mogłoby być gdziekolwiek na świecie – naszym lub kompletnie wymyślonym. Wciąż zastanawiam się, jakim cudem to opowiadanie zostało wyróżnione publikacją w antologii.

• Kraków góra
  • JUŻ JUŻ