W pierścieniu ognia

Okładka książki W pierścieniu ognia
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 2) Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2009-01-01
Data 1. wydania:
2009-01-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Małgorzata Hesko-Kołodzińska Piotr Budkiewicz igrzyska śmierć przygoda trylogia literatura amerykańska dystopia

Drugi tom, a ja nadal zachwycona <3 Tutaj było nawet lepiej, jako że tym razem nie miałam zielonego pojęcia co się wydarzy - nigdy nie oglądałam filmowej drugiej części. Tak więc przeżywałam wszystko razem z bohaterami :D Rozterki Katniss - Peeta czy Gale (sama nie wiem szczerze mówiąc kogo bym wybrała XD), nowe igrzyska (tutaj niemały szok, tego się nie spodziewałam!), zamieszki, bunt dystryktów. Działo się. Znowu od pierwszych stron zostałam wciągnięta w świat Panem i nie mogłam się oderwać. Bardzo podoba mi się ta seria.

Powiem Wam też, że po przeczytaniu tych pierwszych tomów oglądnęłam sobie dwie filmowe części i do książkowych wersji się nie umywa. Nie mogę zdzierżyć filmowego Peeta, zupełnie nie tak go sobie wyobrażałam XD Poza tym tyle ważnych elementów z książki zostało pominiętych na ekranie.... Książki jednak zawsze wygrywają z filmem (przynajmniej u mnie)

Bardzo dobra książka. Porusza mnie opis relacji Katniss i Peety. Najpierw oglądałam film, oceniam książkę za zdecydowanie lepsza - więcej pokazuje, dzięki temu łatwiej wczuć mi się w historie, więcej rozumiem, dostrzegam istotne szczegóły.

Podobało mi się chyba bardziej niż jedynka ❤ Dużo rzeczy pojawia się, aby fabuła wyglądała tak, a nie inaczej (mam nadzieję, że rozumiecie o co chodzi), ale i tak przepadłam.
Seria naczekała się 13 lat, aż wreszcie ją odkryłam, ale chyba lepiej późno niż wcale?

jeśli istnieje jeszcze jakaś osoba, która tego nie przeczytała, wiesz co robić

jeśli istnieje jeszcze jakaś osoba, która tego nie przeczytała, wiesz co robić

Emocjonująca, moim zdaniem trochę za dużo wątków miłosnych

Emocjonująca, moim zdaniem trochę za dużo wątków miłosnych

Książka o wiele mniej ciekawa od 1 części jednak nadal świetna, wojna w Kapitolu została przedstawiona mniej ciekawie niż można było to zrobić i nawet wątek z kolejnymi igrzyskami nie zainteresował mnie tak jak mógł, a zakończenie pomimo tego i że było bardziej rozbudowane ale nie zaciekawiło mnie

Na półkach: , , , , , , ,

Według mnie książka jest zwyczajnie nierówna. Przez 1/3 historii za wiele akcji kręciło się wokół "miłosnych" wyborów bohaterki. Główny plot twist jest mocny, i potem wydarzenia na arenie trzymające w napięciu - szczególnie końcówka. Jednak w mojej opinii, część 1 była dużo lepsza.

Druga cześć trylogii i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Książka jest wciągająca, czyta się ją z lekkością. Idealna na odstresowanie się i odciągnięcie od szarej rzeczywistości. Książka moim zdaniem będzie odpowiednia zarówno dla młodego czytelnika jak i dla starszego grona czytelniczego. Fabuła jest naprawdę przyjemna, nie jest to cieknąca fantastyka ale ciekawy futurystyczny świat z watkami miłosnymi. Te wątki miłosne również są delikatne, pozwalają czytelnikowi na domyślanie się wielu uczuć jakie książka chce nam przekazać a także pozwala na własną wewnętrzną interpretacje zamiarów bohaterów. Wiele wątków owianych jest nieoczywistą tajemnica co bardzo zaciekawia i zachęca do dalszego czytania.

Czytanie serii "Igrzyska Śmierci" nadal trwa - ostatni raz czytałam tę serię parę lat temu i powrót do niej jest wspaniałą przygodą :) Utwierdzam się też w przekonaniu, że od gimnazjum moje gusta czytelnicze w sumie niewiele się zmieniły - nadal czytam "Igrzyska", "Jeżycjadę", Montgomery... Zachwycałam się też w tym czasie "Quo Vadis" :)

Ale, ale! - odbiegam od tematu. Przedstawiam Wam drugą część fenomenalnej serii, którą odkryłam właśnie w gimnazjum, którą kocham i uwielbiam i do której raz na jakiś czas wracam - i za każdym razem jestem zachwycona.

Katniss Everdeen, pół roku po zakończeniu siedemdziesiątych czwartych Głodowych Igrzysk, przygotowuje się do Tournée Zwycięzców, w czasie którego razem z Peetą zwiedzi wszystkie dystrykty, głosząc peany na cześć Kapitolu. Dodatkowo, sam prezydent Snow przekazuje jej, aby naprawdę się postarała - w przeciwnym razie wszystkich, których kocha Katniss, czeka niezbyt długa przyszłość. Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy dystryktów wyciągnięcie trujących jagód na arenie uznali nie za objaw bezgranicznej miłości, lecz za bunt wobec władzy...

Tom ten jest moim zdaniem bardzo dobrym tomem tzw. "przejściowym". Jak to zwykle w trylogiach bywa, najpierw mamy zaczątek akcji, przedstawienie świata, następnie, w tomie drugim, wydarzenia między tym zaczątkiem a wielkim punktem kulminacyjnym, przedstawionym oczywiście w tomie trzecim. Często też trylogię dopada "klątwa drugiego tomu", będąc najsłabszą w serii (tak było np. w Trylogii Grisza, gdzie drugi tom jest bardzo dobry, ale jednak pozostałe są lepsze). Według mnie "W pierścieniu ognia" jest nieco słabsze niż pierwszy tom, ale tylko nieco :) Nadal jest to świetna, porywająca powieść i absolutnie nie zaznamy tu nudy.

Mamy tu wszystko, co niezbędne. Katniss, która mimowolnie staje się Kosogłosem, symbolem buntu wobec władzy; jest to też rola, której wcale nie chce brać na siebie, która ją przerasta i przeraża, ponieważ wie, że w takiej sytuacji wszystkim jej bliskim może grozić niebezpieczeństwo. My, jako czytelnicy, możemy oczywiście się złościć i mówić - Katniss, jest taka okazja obalić Kapitol, nie zmarnuj jej! - ale jednak uważam, że strach przed staniem się symbolem buntu ukazany jest w sposób bardzo przekonujący i prawdopodobny. Tutaj znowu porozumiewawczy uśmiech w stronę Trylogii Grisza, kto czytał "Oblężenie i Nawałnicę", ten wie, o co chodzi ;)

Akcja na początku jest owszem, szybka, ale jednak pędzi dużo wolniej niż w tomie pierwszym, co jest zrozumiałe ze względu na jej przebieg. Nie mamy tu już bowiem nieustannej walki o przetrwanie, lecz coraz więcej intrygi politycznej, zarysowanej delikatnie, ale stanowczo. Jednakże w miarę upływu stron pojawia się pewien zwrot akcji, który sprawi, że powieść zacznie nabierać tempa podobnego jak w tomie pierwszym.

Jest to starannie przemyślana książka, wprowadzająca nas powoli w kulisy polityki całego Panem. Poznajemy lepiej prezydenta Snowa, jak również nowego organizatora Igrzysk. Dodajmy do tego przekonujących, znakomicie wykreowanych bohaterów, szczyptę miłości, powoli rozgrzewającą walkę z niechcianym systemem, zaskakujące zakończenie, a już mamy powieść, której do ideału bardzo blisko :) Polecam!

Ale, ale! - odbiegam od tematu....

Początek troszkę mnie przynudzał, ale za to późniejsza akcja bardzo ciekawa i mnie szczerze bardzo wciągnęła. Polecam.