Białe Legiony 1914-1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego

Okładka książki Białe Legiony 1914-1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego Wojciech Jerzy Muszyński
Wojciech Jerzy Muszyński Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej Seria: Dopalanie Kresów historia
historia
Dopalanie Kresów
Instytut Pamięci Narodowej
2018-01-01
2018-01-01
I Wojna Światowa Historia Polski Legiony

Świetna pozycja. Naprawdę kapitalny album. Do tej pory nie miałem większej styczności z Polskimi formacjami zbrojnymi formowanymi na ziemi rosyjskiej, częściowo przy boku armii carskiej. W zasadzie cała narracja historyczna poświęcona czynowi legionowemu skupia się na osobie marszałka Piłsudskiego i Legionach formowanych w Galicji. Tym bardziej cieszę się, że zetknąłem z tą pozycją. Ma formę albumu i zawiera kilkaset dotąd raczej nie publikowanych fotografii. Większość jest przyciągająca, niektóre mocno wstrząsające. Portretują przede wszystkim formacje zbrojne pod dowództwem Józefa Dowbor-Muśnickiego. Książka pięknie wydana, świetna edytorsko.

Genialna pozycja. Znacząco rozszerza naszą wiedzę na temat polskich formacji walczących o niepodległą Rzeczpospolitą. Nie tylko Piłsudski był. A wprost przeciwnie. Jak wynika z tej książki Wojsko Polskie na wschodzie było liczniejsze i nie mniej bitne. Edytorsko pięknie wydana, liczne zdjęcia a opisy w sposób syntetyczny kreślą kontekst. Piękne wydanie. Za chwilę siadam do tomu drugiego: Białe Legiony przeciwko bolszewikom.

W naszej świadomości dużą rolę odgrywają Józef Piłsudski i Legiony Polskie, tymczasem trochę na uboczu pamięci historycznej pozostają formacje utworzone w ramach armii rosyjskiej. Pozycja Wojciecha Muszyńskiego przedstawia losy takich jednostek jak Legion Puławski. Brygada Strzelców Polskich, Dywizja Strzelców Polskich czy finalnie sformowanego I Korpusu Polskiego w Rosji i przywraca im należne miejsce w historii walk o niepodległość. Autor omawia formowanie tychże jednostek, dzieje ich walk najpierw przeciwko Austro-Węgrom i Niemcom, a później przeciwko bolszewikom. Przedstawiono również najważniejsze postacie związane z walkami na wschodzie, takie jak Konstanty Plisowski, Józef Dowbor-Muśnicki, Tadeusz Miciński, Piotr Abakanowicz. Z pewnością trzeba zwrócić na bardzo ładne, albumowe, wydanie książki. Całość składa się z ogromnej liczby zdjęć pochodzących ze zbiorów między innymi Archiwum Akt Nowych i Wojskowego Biura Historycznego, które dokumentują uzbrojenie, umundurowanie czy sposoby spędzania wolnego czasu przez żołnierzy. Całość prezentuje się więc niezwykle atrakcyjnie wizualnie i z pewnością należy docenić pojawienie się tej pozycji na rynku wydawniczym.

• I wojna światowa
  • Recenzje
  • Rosja
  • I WŚ i międzywojnie
  • Konflikty XX wieku
  • 0.1.Do kupna

Dodaj cytat z książki Białe Legiony 1914-1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego