Okładka książki Kariera programisty. Jak budować doświadczenie, przejść rekrutację i zdobyć pracę marzeń John Sonmez
John Sonmez Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
The Complete Software Developer's Career Guide: How to Learn Programming Languages Quickly, Ace Your Programming Interview, and Land Your Software Developer Dream Job
Helion
2018-07-17
2018-07-17
Wojciech Usarzewicz
kariera programista praca marzenia

Gruba "księga" poświęcona programowaniu i branży IT. Świetnie się czyta i nie męczy, jest świetna dla osób początkujących.

Na początku zaznaczam, że czytałem książkę w oryginalnej wersji językowej.

Żałuję, że przeczytałem tą książke dopiero teraz - kilka lat po rozpoczęciu kariery. Pierwsza, dłuższa część książki skierowana jest do osób początkujących, lub wręcz rozważających przejście do branży IT. Opisuje w jaki sposób podejść do zdobywania wiedzy, jak tą wiedzę zdobywać, a także co może spotkać człowieka w pracy jako software developer. W drugiej części autor opowiada o tym jak negocnować warunki zatrudnienia, jak koegzystować z trudnymi współpracownikami i jak budować markę osobistą jako ekspert. Zainspirowała mnie do pewnych zmian w moim profesjonalnym życiu. Czytając ją czułęm, że autor wie o czym pisze. Wiele spraw było zgodnych z tym czego sam doświadczyłem jako software developer.

Książka pisana jest luźnym językiem - przyjemnie się ją czyta. Odejmuję gwiazdki za:

* pewne sprawy opisane są wg. mnie zbyt powierzchownie
* w książce znajduje się wiele odniesień do zewnętrznych materiałów (to plus) jednak często ciężko oprzeć się wrażeniu, że autor na siłe próbuje coś czytelnikowi sprzedać lub zareklamować produkt z którego ma prowizje. Jest to trochę zbyt agresywne.

Na początku zaznaczam, że czytałem książkę w oryginalnej wersji językowej.

Algorytmy:
Wiedza jak je samodzielnie zaimplementować jest bardzo cenna w tworzeniu oprogramowania. Pomaga rozwiązać podobnie podobne problemy programistyczne. "Zrozumienie struktur danch i algorytmów pozwala łatwo i elegancko rozwiązywać wiele różnych problemów programistycznych."

Struktury danych:
Must know struktury danych to: tablice, listy, stosy, kolejki, drzewa, tablice mieszające, zbiory.

Uczenie przez działanie:
Przed określeniem celu, jakiegokolwiek, najpierw odpowiedz sobie na pytanie "w czym Ci ta umiejętność pomoże?"

Wytrwałość:
"Irytuj. To znacznie lepsze, niż zostać zapomnianym."

Szukanie pracy/Składanie CV:
Warto zastosować koncept lejka sprzedażowego. Kolejne etapy procesu składania CV przechodzą przez kolejne "warstwy" lejka odpowiednio się zawężają i dają miarodajne wyniki. Chodzi o to aby zoptymalizować lejek.

Dobre CV:
CV najlepiej oddać do fachowca od tworzenia CV (wydatek na specjaliste jest w rzeczywistości inwestycją). Lejek zostaje wtedy zoptymalizowany.

Składanie CV:
Sztuczka handlowców -> Z góry do dołu. Kontaktując się, zamiast z działem HR, można bezpośrednio napisać do dyrektora decydującego o zatrudnieniu i przedstawić mu swoją ofertę.

Rozmowa rekrutacyjna:
Zawsze bądź oficjalnie/elegancko ubrany na rozmowie o pracę. Rozmówca może powiedzieć, że niepotrzebnie i przesadziłeś. Nie wierz w to. To ma znaczenie.

Programowanie:
Programowanie mobilne to przyszłość.

Debugowanie:
Przed uruchomieniem debuggera:
1. Sprawdzasz oczywiste części kodu, który zawodzi.
2. Piszesz testy jednostkowe, aby wyeliminować hipotezy.
3. Uruchamiasz debugger, jeżeli nie znaleziono nic podejrzanego.

Pisanie testów, które eliminują hipotezy jest znaczną optymalizacją wracania do tych samych fragmentów kodu. Masz pewność, że większość hipotez zostało już sprawdzone i nie musisz ich potwierdzać za każdą iteracją.

Zawsze zakładaj, że błąd nie jest oczywisty. Inaczej by nie wystąpił w kodzie.

Testy jednostkowe powinny być łatwe do utrzymania. Większość projektów je w którym momencie porzuca, bo nie są łatwe do utrzymania. Należy unikać tego błędu.

Negocjacje:
Jeżeli nie możesz wynegocjować lepszej stawki, spróbuj wynegocjować lepszy tytuł.

Współpracownicy:
Należy otwarcie chwalić mocne strony i sukcesy współpracowników. To buduje lojalność.
Należy starać się być przyjaznym i otwartym. Używać imion współpracowników.

Pierwsze wrażenie:
W ciągu pierwszego tygodnia (lub więcej) należy ubierać się bardziej oficjalnie do pracy niż jest to przyjęte. Bardziej niż współpracownicy, podobnie do zarządu. To buduje obraz profesjonalisty i robi dobre pierwsze wrażenie, które jest potem ciężko zmienić.

Ułatwianie pracy szefa:
Podczas realizacji projektu należy pamiętać co w rzeczywistości ułatwia pracę szefa/przełożonego. Jesteś za to odpowiedzialny.
Szef powinien wiedzieć co się dzieję w projekcie, jak idą prace, jakie są problemy i przeszkody (o ile można to należy je rozwiązywać).
Bądź osobą, na którą można liczyć w przypadku problemów.
Bądź sojusznikiem swojego szefa.

Najpierw płać sobie:
Za ciężką pracę najpierw zapłać sobie.

Dbanie o siebie:
"Zanim zaczniesz zajmować sie kimś innym, zajmij się sobą". Dbanie o siebie powinno stanowić najwyższy priorytet.

Relacje:
Utrzymuj mniej relacji towarzyskich, ale lepszych jakościowo.

Nowe pomysły, jak zaproponować:
"Musisz dopasować swoje słowa do tego, kto Cię słucha"

Ubiór:
Podążaj za liderem. Ubieraj się tak, aby stworzyć pozytywny stereotyp. Stereotyp osoby o wyższym statusie niż ten, który aktualnie jest Ci przypisany.

Przywódca:
To jak się zachowujesz, jeżeli jesteś liderem zespołu, przekłada się na to jak zachowują się ludzie w nim.
Wymagaj od siebie o wiele więcej niż od swoich ludzi.
Praca twojego zespołu i jego problemy to twoja wina.
Różnica miedzy delegacją a abdykacją, jest wtedy kiedy mimo oddania pracy do kogoś innego wciąż odpowiadasz za jego pracę.

Awanse:
Zawsze wybieraj odpowiedzialność, nie wypłatę. Do określonej odpowiedzialności, czyli władzy, zawsze w końcu przychodzą pieniądze.
Odpowiedzialność zawsze możesz zamienić na pieniądze.

Edukacja:
Nie bój się inwestować, by zarobic więcej.

Reputacja:
Każde umiejętności mają granice. Są rzeczy których już (po osiągnięciu poziomu eksperta) nie można zrobić lepiej. Rzeczą która pomaga awansować i zarabiać więcej jest reputacja.

Networking:
Jeżeli chcesz to robic dobrze - zrezygnuj z alkoholu.
Wolontariat w grupach czy na wydarzeniach daje dobre szanse na zbudowanie relacji.

Freelancing:
Wycena godzinowa czasami jest sporo mniej opłacalna niż wycena za wartość. Przykładowo zamiast powiedzieć 80zł za godzinę warto zorientować się ile funkcjonalność może zaoszczędzić klientowi pieniędzy i na tej podstawie zaproponować swoją kwotę za całość (5-10% szacowanych oszczędności).

Algorytmy:

Struktury danych:
Must know struktury danych to: tablice, listy, stosy, kolejki, drzewa,...

Bardzo wartościowa książka dla osób poszukujących inspiracji do przekwalifikowania się/rozpoczęcia kariery w IT. Zaznaczam, że czytałem jej angielską wersję z Amazona, która pełna była odnośników do dodatkowych materiałów tekstowych i wideo, więc nie wiem jak to wygląda w polskiej wersji.
Dużą zaletą książki jest lekki styl wynikający z faktu, że autor pisze bardzo popularnego bloga. Czyta się to przyjemnie, a do tego autor stara się mocno motywować do podjęcia faktycznych działań. Z drugiej strony taki styl przełożył się na jedyną bolączkę całości, czyli wtórność niektórych wątków i częsta autopromocja. Niemniej jednak jest to bardzo kompletne kompendium starające się ukazać wszystkie kluczowe zagadnienia od A do Z. Jeśli komuś brakuje motywacji, a chciałby coś zmienić w swoim życiu w kierunku IT, to nie będzie żałował tego wydatku. Jeśli kogoś odstrasza objętość, to spokojnie może ograniczyć się do wybranych zagadnień - nie ma potrzeby czytania jej całej po kolei.

• Techniczne
  • Programowanie