Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2015. Antologia utworów nominowanych za rok 2014

Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2015. Antologia utworów nominowanych za rok 2014
Arkadiusz BińczykKrystyna Chodorowska Wydawnictwo: Związek Stowarzyszeń "Fandom Polski" Seria: Nagroda im. Janusza A. Zajdla fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Nagroda im. Janusza A. Zajdla
Związek Stowarzyszeń "Fandom Polski"
2015-01-01
2015-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wartościowa publikacja zawierająca zbiór utworów nominowanych za 2014 do Nagrody Zajdla. Godna zauważenia, pokazuje w wymiarze rocznikowym pozycje które wzbudziły zainteresowanie czytelników, choć wydana w niewielkim nakładzie dla potrzeb Polkonu (1.200 egz.) Poza nominacjami zamieszczono krótką historię nagrody wraz z wykazem zwycięskich publikacji oraz wywiad z jednym z pierwszych laureatów – Edmundem Wnukiem-Lipińskim. O ile prezentacja nominowanych opowiadań jak najbardziej na miejscu, to zawsze mam wątpliwość czy prezentacja w antologii zaledwie kliku stron powieści ma sens. Dobór fragmentów cokolwiek dowolny i nie pozwala sobie wyrobić zdania o całości książki.
W przypadku opowiadań na szczególną uwagę zasługują te autorstwa Pana Stefana Dardy. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem, choć nie zaliczam się do grona wielbicieli horrorów. Z chęcią zapoznam się z jego dalszą twórczością, spodobał mi się sposób narracji oraz budowanie nastroju. „Nika” w moim ulubionym klimacie podkarpackim (Żernica i Ustrzyki :-) , w przypadku „Rowerzysty” to ciekawe studium zdarzenia, które budzi poczucie winy. To mogło spotkać każdego …

Krótkie opowiadania są najlepsze, gdy mamy tylko chwilkę czasu, a bardzo chce nam się czytać. Opowiadania z tego cyklu nadają się do tego celu wręcz idealnie. Są różnorodne zarówno pod względem jakości, jak i świata, w którym dzieją się opisywane w nich zdarzenia, ale zbiór opowiadań jako całość zasługuje na ocenę bardzo dobrą. Na pewno o żadnym z nich nie można powiedzieć, że nie jest co najmniej dobre. Za jakością napisanych historii przemawiają z resztą nazwiska ich autorów. Polecam.

Pięć opowiadań, niestety zdecydowanie druga liga. Przeczytałem z przyjemnością wynikającą z nostalgii za Fantastyką przez duże F.

Dodaj cytat z książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2015. Antologia utworów nominowanych za rok 2014