Bunt Białej Róży

Print Studio
2017-10-20
2017-10-20
Karolina Bajor
bunt róża rebelianci miłość zdrada

Połowa XVIII wieku. Szkocja, połączona unią z Anglią, pragnie odzyskać niepodległość i przywrócić na tron prawowitego władcę - króla Jamesa.
Gdy książę Karol Edward Stuart pojawia się na szkockiej ziemi, wiele klanów wyrusza mu naprzeciw. Są jednak tacy, który przyłączają się do Anglików. Wśród nich jest Aeneas - mąż Anny, która, zrozpaczona i zdradzona, rekrutuje setki mężczyzn i wyrusza do obozu księcia.
To tyle o fabule powieści. Dodam jeszcze, że jest to opowieść nie tylko o bohaterce narodowej - Annie Farquharson, ale i o innych szkockich kobietach, żonach i matkach, które skoro rodzą i grzebią poległych, decydują też, kiedy mężczyźni mogą walczyć i same prowadzą ich do walki.
Myślę, że wszyscy miłośnicy powieści historycznych uznają, że na pewno jest to ciekawa książka. Tylko że tematyka to jej jedyny plus.
Niestety, powieść została nieporadnie przetłumaczona, a korektor ma ogromny problem z językiem polskim. Błąd na błędzie: ortograficzne (na około),zdania zaczynające się małą literą; językowe (zawróciła ich z powrotem),niewłaściwy szyk wyrazów w zdaniu; interpunkcyjne - zarówno w zdaniu pojedynczym, jak i w złożonym. Do tego w lekturze przeszkadzają wtrącane zwroty i wyrażenia w językach galickim i szkockim, których słowniczek znajduje się na końcu książki, ale, niestety, niekompletny, bo niektórych słów w ogóle nie znalazłam.

• Szkoci
  • HQ-epub