ONA

Monika Gomółka Wydawnictwo: Rozpisani.pl kryminał, sensacja, thriller
Rozpisani.pl
2017-07-31
2017-07-31
kryminał świat biznesu świat medyczny poszukiwania tajemnica zagadka

Zacznijmy może od tego, że książka jest bardzo cieniutka i jak wypakowałam ją z przesyłki wywołało to u mnie niemałe zaskoczenie. Skoro jest taka krótka, to wydawać by się mogło, że nie dzieje się w niej za dużo, ale nic bardziej mylnego. Akcja przebiega błyskawicznie, co chwila pojawiają się nowe postaci, a wątki szybko zaczynają się zazębiać. Nie chcę za dużo zdradzać odnośnie fabuły, przedstawię więc wam jedynie mocno ogólny zarys.

"Ona" zaczyna się bardzo niepokojąco. Młoda kobieta budzi się zdezorientowana w szpitalnej izolatce, nie wie, gdzie jest, ale wie, że musi się stamtąd wydostać. Od razu akcja przeskakuje o dwa miesiące, kiedy to kobiecie udaje się wreszcie uciec. Z biegiem stron wkraczamy w brudny świat medycyny i farmakologii, w których niekoniecznie liczy się zdrowie i dobro pacjenta, a zyski, zyski i jeszcze raz zyski.

Monika Gomółka stworzyła powieść, którą bardzo dobrze się czyta, z której postaciami możemy poczuć więź, ale też powieść, która jak dla mnie jest jednak nieco za krótka. Wydaje mi się, że wątki mogłyby być bardziej rozwinięte, a nie gnać na łeb, na szyję. Zwłaszcza samo zakończenie książki - rozwiązane na dwóch ostatnich stronach to jednak przesada, zasługiwało ono na przynajmniej kilka stron więcej. Ale to są jedyne moje "obiekcje" - książkę można pochłonąć w dwie godzinki i są to godziny bardzo udane. Pomysł, postaci, napięcie, jakie udało się autorce we mnie wywołać powodują, że będę wyglądać kolejnych książek Moniki Gomółki, kto wie, może i kontynuacji powieści "Ona".

CAŁA RECENZJA NA https://wroclawianka-czyta.blogspot.com/

"Weszła na korytarz. Odczuła paraliżujące drżenie nóg. 'Chwilowy lęk', przemknęło jej przez myśl. Od kilkunastu miesięcy przemierzała ten hol. Teraz wydał jej się obcy i niebezpieczny. Nogi odmawiały posłuszeństwa, a kroki stawały się coraz bardziej ociężałe. 'Jeszcze dwie sale i zaraz się przekonam', kołatało jej w głowie. Zajrzała do środka. Nie pomyliła się. W jedenastce nie było pacjentki."

Powieść jest historią niebezpiecznego i nielegalnego eksperymentu medycznego, kryjącego się za szczytnymi założeniami, a dokładniej pracami nad szczepionką przeciwko AIDS. Zaczyna się opisem kobiety, która uciekła z izolatki szpitalnej w tajemniczych okolicznościach. Nie jesteśmy pewni czy dzieje się to w realnym życiu czy może na jawie. Mimo wszystko poczucie strachu i dziwne uczucie, że jesteśmy obserwowani czy podsłuchiwani są bardzo rzeczywiste i wręcz osaczają nas ze wszystkich stron, powodując paraliż.
Ona jest młodą, inteligentną kobietą, która pewnego dnia budzi się w szpitalnym łóżku, otoczona denerwująco pikającym sprzętem medycznym. Niby nic nowego, w końcu z tym wiąże się jej praca, jednak nie z tej perspektywy, w której obecnie się znajduje. Od momentu przebudzenia jest pewna, że długo tu nie pobędzie. Tylko czy ta kobieta jest kluczem, czy może jest jeszcze ktoś?

CAŁA RECENZJA NA https://wroclawianka-czyta.blogspot.com/

"Ona" trafiła do mnie w booktourze organizowanym na instagramie i na prawdę nie żałuję, że się do niego zgłosiłam!
Książka wciągająca, trzyma w niepewności aż do ostatniej strony, z każdą kartką można przeżyć szok dowiadując się co raz to nowych faktów i powiązań między bohaterami.
Historia to czy się tak szybko i intensywnie, że czasem zdarzało mi się gubić wątek i musiałam wracać do poprzedniego akapitu czy poprzedniej strony, ale koniec, koniec totalnie zaskakujący i wynagradza to, że książka jest tak krótka.
Z czystym sumieniem mogę polecić książkę. Jak tylko będziecie mieli okazję to śmiało po nią sięgajcie :)

Przeważnie nie sięgam po polskich autorów, ale jako że thriller to jeden z moich ulubionych gatunków, chętnie zabrałam się za lekturę. I muszę przyznać szczerze, że mimo, iż nie zwaliła mnie z nóg, czytało się bardzo, ale to bardzo przyjemnie. Ciekawa fabuła, genialnie opisana intryga, autorka wprowadza nas w tajemniczy świat medycyny. Mogłaby być nieco dłuższa, ale z pewnością już mogę powiedzieć, że czekam na kolejne książki!

,,ONA" jest debiutancką powieścią Moniki Gomółki. Książka ma zaledwie 128 stron. Muszę przyznać ,że do tej pory nie miałam okazji jej przeczytać. Akcja książki rozpoczyna się w szpitalu ,gdzie ONA jest pacjentką.
W dalszej części książki czytelnik dowiaduje się ,że kobieta była bliskim współpracownikiem wynalazcy szczepionki RHB. Jej pomysłodawca w niewyjaśnionych okolicznościach znika. AS Company postanawia sfałszować wyniki badań, ale czy im się to opłaci?
Książka od pierwszych stron jest zaskakująca, po jej zakończeniu czytelnik czuje niedosyt.

Władza i pieniądze, to dwa koła napędowe ludzkości od dawna.Moralność, dla niektórych staje się słowem wyświechtanym.Ludzkie życie nie jest nic warte.Nie jest warte jedno życie, dwa życia, setki żyć a może nawet miliony.To zło ma jednak swojego rywala..

W książce ONA, autorka pokazuje nam mroczny proceder firmy farmaceutycznej powiązanej ze światem przestepczym.Geniusz biochemika został wykorzystany przeciwko ludzkości.Prowadzone przez niego i lekarkę badania w końcowej fazie są fałszowane.
Bezwzględność czarnych charakterów potwierdzają kolejne trupy...
Czy uda się bohaterce odnaleźć prawdziwe wyniki badań,jaki będzie wynik kolejnej potyczki w odwiecznej wojnie dobra ze złem?

"-Na jakim poziomie są statystyki?
(...)
-Dopóki ja będę tu zarządcą, statystyki będziesz miał tu najwyższe"
(czytaj: zakłamane, załafszowane)

Po troszkę niejasnym początku, akcja nabiera tempa.Człowiek przerzuca kolejne strony i z zapartym tchem kibicuje pozytywnym postaciom.Aż szkoda,że ta część książki "do przyczytania" tak szybko robi się coraz cieńsza i cieńsza...
Czy to tylko fikcja literacka?Nie wiadomo..

Kubek kawy+ ciepły koc+ jeden wieczór=ONA
Polecam!

www.blonderka.pl
Opowiadanie to zaskakuje swoją długością, jedynie 128 stron, a muszę stwierdzić, że spokojnie przeczytałabym kolejne 100 stron tej książki… Ma ona świetne opisy i przemyślenia, autorka pobudza naszą wyobraźnię, wzbudza zainteresowanie fabułą.

„Jednak to jej nie powstrzymało. Trzeba było to zrobić. Ona musiała to zrobić”.

Od początku zostajemy wciągnięci w wir akcji, autorka nic nam na wstępnie nie wyjaśnia, aby zrozumieć musimy zagłębić się dalej w książkę. Kobieta uciekająca z kliniki (tytułowa „Ona”),podejrzane interesy, morderstwa… od samego początku nasuwa się pytanie: Co tutaj się dzieje?! Nie zrażajcie się samym początkiem, który jak dla mnie, był lekko zbyt chaotyczny, nie mogłam się odnaleźć – nagły napływ dużej ilości niejasnych, oderwanych od siebie wątków. Późniejszy bieg zdarzeń wszystko wam rozjaśni i wynagrodzi początkowe zamieszenie!

„Zamiast leczyć, chcecie ich uśmiercać”?

Pranie brudnych pieniędzy, badania które mają przynieść korzyść dla świata, dla chorych ludzi, a ustawione są pod firmy, żeby zdobywały coraz większe zyski! Los człowieka w tych czasach jest mało istotny… Autorka przedstawi nam perspektywę każdej ze stron zamieszanej w całą sprawę związaną z badaniami nad szczepionką na AIDS. Poznamy punkt widzenia wszystkich bohaterów, ich tok myślenia, dzięki czemu będziemy mogli zrozumieć lepiej ich postępowanie. To co dzieje się w książce jest bardzo realistyczne, śmiem twierdzić, że może naprawdę dziać się na w naszych czasach!

„Kto nie jest z nami, jest przeciwko nam”.

Przekręty, układy, wielkie pieniądze, a w tym wszystkim człowiek… jeden, który chce pomóc światu, a drugi który chce na nim jedynie zarobić… przerażająca fikcja literacka, w którą jesteśmy w stanie uwierzyć! Książka mogłaby być bardziej rozbudowana- to jej jedyny minus- ponieważ tematyka i wątki są naprawdę ciekawe. Weźmiemy udziału w wyścigu z czasem.. Czy w tym brutalnym świecie, prawda może wygrać? Sięgnijcie po książkę, żeby się przekonać! Ja, nie zdradzę Wam nic więcej poza faktem, że warto… a do autorki mam prośbę, aby pisała dalej i to dłuższe opowiadania! Wyczekuję kolejnych…!

„Kiedy sam dla siebie stałem się przegrany”?

www.blonderka.pl

„Jednak to jej nie powstrzymało. Trzeba było to zrobić. Ona musiała to zrobić”.

Od początku zostajemy wciągnięci w...

Lekarka, która brała udział w badaniach na szczepionkę przeciwko AIDS jest więziona w klinice. W tym samym czasie znika biochemik, wynalazca szczepionki. Książka rozpoczyna się w momencie, gdy Wanda ucieka ze szpitala. Ma prosty plan, choć niekoniecznie bezpieczny. Ma za zadanie odzyskać pięć mikrofilmów, które ukryte są w różnych miejscach i które pozwolą ujawnić prawdę na temat badań. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Czy jej się uda? “ONA” to krótka powieść, ale ciekawa i intrygująca. Akcja szybko się rozkręca. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron. Jeden wieczór należał tylko dla tej książki i nie był to nudny wieczór. Udany debiut Moniki Gomółki.

Im dłużej próbuję być dobrym recenzentem, im intensywniej wchodzę w świat książek, autorów, wydawnictw i całej tej machiny dającej sens temu co robię, tym częściej myślę, że to wcale nie jest łatwy kawałek chleba. Nie mam na myśli tylko recenzowania. Już jakiś czas temu runęła moja wizja pisarza siedzącego na tarasie pięknego drewnianego domku gdzieś na Mazurach, pykającego fajkę, popijającego kawę i piszącego od rana do wieczora z przerwą na spacer z psem. Pisarza, który nie robi nic innego, w nosie ma media i wszystko, co wiąże się z reklamą. Pisarza, który w zasadzie pisze tylko dlatego, bo lubi, nie wiążąc tego nijak ze stanem konta w banku. Wizja człowieka, którego jedynym zajęciem jest klikanie w klawiaturę, w porywach do czytania lektury. Tak, miałam taką wizję. Kiedyś.

Im więcej rozmów przeprowadzam, im dłużej słucham ludzi „z branży”, im częściej przypatruję się temu wszystkiemu, tym częściej zdaję sobie sprawę, jaką iluzję stworzyłam w swojej głowie. Dlatego niezmiennie podziwiam tych, którzy piszą i robią to dobrze. Kibicuję wszystkim, którzy może nie są twórcami wielkich dzieł, ale czuć w ich książkach potencjał. Zdecydowanie stoję po stronie tych, którzy kochają to, co robią. Bo to czuć, wiecie? W każdej przewertowanej stronie.

Kim jest Monika Gomółka? W Internecie możemy znaleźć informację, że jest „,pasjonatką życia i miłośniczką kultywowania codzienności”. Fajnie. Dalej nic mi to nie mówi. Jednak o ludziach, którzy piszą, najczęściej świadczą historie wychodzące spod ich pióra niż opisy na okładkach czy notki biograficzne w Wikipedii.

Więc jeszcze raz. Kim jest Monika Gomółka? To autorka książki „Ona”, debiutantka, którą zapamiętam z kilku powodów:

Po pierwsze, jej książka liczy zaledwie niecałe 130 stron.

Po drugie, jej „dzieło” dotarło do mnie wskutek podróży od czytelnika do czytelnika (tzw. booktour).

Po trzecie – najważniejsze – wydaje mi się, że ma duże predyspozycje, żeby na dźwięk nazwiska ludzie od razu kojarzyli jej twórczość.

„Ona” to powieść sensacyjna, w której akcja pędzi na łeb na szyję. Autorka z impetem wprowadza nas w wielką tajemnicę, którą pieczołowicie rozwiązuje, stopniując wiedzę na temat tego, o co właściwie chodzi. Miałam wrażenie jakbym była stojącym z boku obserwatorem – gdybym wyciągnęła rękę, dotknęłabym wystraszonej bohaterki, gdybym głośniej oddychała, usłyszałaby i poczułaby delikatny podmuch na swojej skórze. Skąd takie wrażenie? Być może dlatego, że Gomółka wpuszcza nas do stworzonego świata bez zbędnych wstępów i tłumaczeń, jakby słowami jednego ze swoich bohaterów chciała nam powiedzieć „Im mniej wiesz, tym jesteś bezpieczniejsza”. A jest się czego bać. Przedstawiciele organizacji, która pod osłoną zacnej działalności staje się mafijną działalnością, są bezwzględni i zdolni do wszystkiego.

Czasami miałam wrażenie, że czytam jakąś lekko futurystyczną opowieść – słynna klinika, tajemnicze „piąte piętro” pilnie strzeżone przed nieproszonymi gośćmi i starannie wyselekcjonowany personel. Łatwiej chyba dostać się do Pałacu Prezydenckiego niż tam. Jednak nie uznałabym tego za minus, bowiem wpisuje się to idealnie w problematykę poruszoną w książce. Wyobrażając sobie to miejsce, widziałam tylko przeraźliwą biel ścian, nieskazitelne, śnieżnobiałe pielęgniarskie kitle, kamery, czytniki kart i wszystko to, do czego przyzwyczaiły mnie medyczne thrillery. To dość.. powiedziałabym „niepolska” fabuła. Kojarzyła mi się raczej z amerykańskimi filmami, medycznymi thrillerami zagranicznych autorów (na przykład Tess Gerritsen) i całkowicie nowym podejściem do tematu. Zaskakującym. A wszystko to podane w bardzo spójnej treści. Zdecydowanie – nie jest to przegadana książka. Czasami wręcz brakowało mi dialogów, chciałam, żeby ta ogłuszająca cisza wokół bohaterki, która wprowadzała nas w arkana działań Ekipy, została rozmyta przez jakąkolwiek rozmowę.

Szkoda jedynie, że Gomółka tak słabo zakończyła tą historię. Ponad sto stron naprawdę dobrej lektury zostało zakończone na zaledwie dwóch stronach. Widać, że autorka nie lubi sztucznego tworzenia treści na zasadzie „byleby była”, jednak uważam, że czytelnik zasłużył na więcej, podobnie zresztą jak bohaterowie, którzy zniknęli tak szybko, jak się pojawili. Pozostał niedosyt.

Dla kogo jest ta książka? Dla miłośników szybkiej akcji i nieprzegadanej treści. Szczególnie dla tych, którzy szukają czegoś nowego w polskiej literaturze popularnej. Dla wszystkich, którzy lubią dać się porwać na jeden wieczór, nie istnieć dla nikogo. Uwierzcie, ta książka to naprawdę spore zaskoczenie.

Szpitalna izolatka, szum sprzętu medycznego, bezimienne twarze - czy to był sen, czy świat rzeczywiście nie potrafi wyeliminować żądzy posiadania, która pozbawia ludzi empatii, miłości i cech człowieczeństwa?
`Ona` to intrygująca i trzymająca w napięciu opowieść o odwiecznej, osadzonej współcześnie walce dobra ze złem. Świat medyczny przenika się tu ze światem wielkiego biznesu. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy prace nad szczepionką RHB dobiegają końca. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie jej wynalazca, a jego najbliższa współpracownica ucieka ze szpitalnego łóżka...
Weszła na korytarz. Odczuła paraliżujące drżenie nóg. `Chwilowy lęk`, przemknęło jej przez myśl. Od kilkunastu miesięcy przemierzała ten hol. Teraz wydał jej się obcy i niebezpieczny. Nogi odmawiały posłuszeństwa, a kroki stawały się coraz bardziej ociężałe. `Jeszcze dwie sale i zaraz się przekonam`, kołatało jej w głowie. Zajrzała do środka. Nie pomyliła się. W jedenastce nie było pacjentki.

O czym jest ta krótka, ale interesująca powieść? To historia niebezpiecznego i nielegalnego eksperymentu medycznego, kryjącego się za szczytnymi założeniami, czyli pracami nad szczepionką przeciwko AIDS.
Wielkie pieniądze, kryminalny świat w pięknych garniturach i białych rękawiczkach, błyskotliwe kariery, wybitnie uzdolnieni naukowy, którzy stają się narzędziami w rękach wyrachowanych ludzi… A także piękna kobieta, jej przyjaciel i wrogowie…
Wszystkie fragmenty składają się z czasem w logiczną całość, która przynosi satysfakcjonujące zakończenie, które można odczytać także e metaforyczny sposób jako finał walki dobra ze złem.

Na tak małej ilości stron jest zawarta moim zdanie rewelacyjna historia , mam nadzieje ze teraz juz sie nie zawiode na polskich autorach :) bo na daną chwilę bardzo duzy plus :)

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2017